2018'de VR ne kadar iyi? Bu satın almaya değer mi?

2018'de, VR kulaklıklar hiç olmadığı kadar daha iyi ve daha ucuzdur. Aşırıydılar ve dünyayı dönüştürmediler, ama gerçekten havalı oyuncaklardır. Yani henüz yatırım yapmaya değer mi?

VR Kulaklıklarının Noktası Nedir?

Sadece hype aracılığıyla keselim: Sanal Gerçeklik, dünyayı ele geçirmenin zirvesinde bulunan “bir sonraki büyük hesaplama platformu” değil. Bir VR kulaklığı takmak ve sanal bir masaüstünde en yakın zamanda çalışmak istemeyeceksiniz ve standart videoları 1080p TV'den daha iyi bir deneyime sahip olacaklar — sadece bir endüstriden gelen tam VR videolarının dışında.

Bunun yerine, VR sadece serin bir teknoloji parçasıdır. Eğlenceli bir oyuncak.

Bir VR kulaklığı takmak, kafanızı hareket ettirmek ve görüntüyü o kadar hızlı hareket ettirmek harika bir şey ki, gerçek dünyaya baktığınız gibi. Gerçek bir varlık hissi hissediyorsunuz. El hareket kontrollerini Nintendo'nun sevdiği Wii'den daha iyi bir şekilde entegre eden Sanal Gerçeklik oyunları ve Microsoft'un başarısız Kinect'inden daha iyi bir pozisyon takibi çok eğlenceli olabilir. Robo Recall'da bir robot yakalama ve ellerinizi hareket ettirerek robotik uzuvları yırtma, diğer platformlarda yapabileceğiniz her şeyden farklıdır. Ducking ve SUPERHOT VR yavaş hareket mermileri atlatmak için eğilerek inanılmaz bir deneyim. Space Pirate Trainer'da düşman saldırılarını atlatmak için hareket etmek eğlenceli bir egzersiz olabilir. Ve Vana'nın Laboratuvarı, Portal'dan GLaDOS ile karşılaştığınız harika bir deneyim ile tamamlanmış, çok güzel ve parlak mini oyunlar içeriyor.

İLGİLİ: Oculus Rift veya HTC Vive üzerinde herhangi bir Video Nasıl İzlenir

En çok PC oyunlarından bahsettiğimizi göreceksiniz. VR kulaklıklarının gerçekten 2018'de olduğunu düşünüyoruz: bazı PC oyunları için iyi olan eğlenceli bir teknoloji. Bu kulaklıkların çok iyi çalışması şaşırtıcı ve birlikte oynamak için eğlencelidir. Ancak, şu anda bir oyuncaktan başka bir şey olduğunu düşünmeden VR satın almayın. Ancak, 200 $ ile 400 $ arasındaki mevcut fiyatta, havalı bir oyun oyuncağı için pahalı değil.

200 – 400 dolar için iyi bir VR kulaklık alabilirsiniz

Sanal Gerçeklik kulaklık fiyatları aşağı indi. Oculus Rift'in orijinal tüketici versiyonu 599 dolardı ve dokunmatik kontrolörler piyasaya sürüldüklerinde ekstra 199 dolardı. Toplamda 798 dolar. Artık orijinal fiyatının yarısı olan 399 dolar değerinde dokunmatik kontrol cihazlarıyla bir Oculus Rift'i elde edebilirsiniz. Amazon bu paketi Aralık 2017 sonunda 349 $ gibi ucuza sattı.

Microsoft ayrıca SteamVR oyunları ile (ve hatta Revive ile gayri resmi olarak Oculus VR oyunları ile birlikte kullanılabilecek) kendi “Karma Gerçeklik” kulaklıklarını da üretiyor. Dokunmatik kontrolörleri de içeriyorlar ve 399 dolara mal oluyorlar. Çarpmanın aynı fiyata çok daha etkileyici olduğunu düşünüyoruz. Ancak Microsoft, dokunmatik denetleyicileri olan bir kulaklık setini 199 dolara kadar ucuza sattı ve oldukça cazip.

Bunun yerine bir konsolda VR oynatmak ister misiniz? Sony'nin PlayStation VR modeli artık el izleme PlayStation Move denetleyicileri ve Skyrim VR ile bir paket içinde 349 ABD dolarıdır. PlayStation VR paketleri de geçmişte 199 $ gibi düşük bir fiyata satıldı.

HTC Vive, fiyatı kadar düşmedi, ama daha da ucuzlaştı. Başlangıçta 799 dolardan başlayan HTC Vive şu anda 499 dolar. HTC, premium pazarı takip ederek, 1099 dolardan başlayan yüksek çözünürlüklü panellerle HTC Vive Pro'yu piyasaya sürdü. Ancak HTC, buradaki tek şirket. HTC'nin Vive Pro'yu CES 2018'de kullandık ve yüksek çözünürlüklü ekranı güzeldi, ancak bir Rift'ten üç kat daha iyi değil.

El izleme kontrolleri ile tamamlanan iyi bir VR kulaklığı artık en fazla 399 $ 'a ve belki de 199 $' a kadar düşecek. Bu çok büyük. Bu fiyata, oynamak için harika bir oyuncak.

Eğer bir PC'de oynuyorsanız, sağlam bir grafik kartına ihtiyacınız olacaktır – ancak, VR oyunlarını oynamak istiyorsanız, muhtemelen iyi bir grafik donanımı isteyen bir oyuncu olursunuz. Cryptocurrency madencilerinin grafik kartlarını pahalı hale getirmesinin şu anki durumu acıyor, ancak bu tüm PC oyuncularını etkiliyor.

200 $ Bağımsız VR Kulaklıklar Yolda

Standart VR kulaklıklar bir kabloyla bir PC'ye bağlanmalıdır. Kulaklığı sürmek için yeterince güçlü grafik donanımına sahip bir PC'ye ihtiyacınız olacak ve genellikle başınızın ve kontrol cihazlarınızın hareketlerini izlemek için izleme istasyonları kurmanız gerekiyor. Çoğu insanın gerekli PC donanımı yoktur. Kurulum işlemi çok kötü değil, ama biraz zaman alıyor (ve masa alanı).

PC bağlantılı kulaklıklar size en iyi deneyimi sunmaya devam edecektir. Örneğin, el izlemeyi kullanmak için bir PC'ye bağlı bir kulaklığa ihtiyacınız var. Ancak bağımsız kulaklıklar herkes için daha ucuz ve daha erişilebilir.

Bu yüzden şirketler artık bağımsız kulaklıklar üzerinde daha fazla çalışıyorlar. Oculus, “2018'in başlarında” piyasaya sürülecek olan bağımsız bir kulaklık seti olan Oculus Go üzerinde çalışıyor. Sadece 199 dolara mal olacak.

Ve tek başına, bunu kastediyoruz – Oculus Go'yu bir PC'ye bağlamanıza gerek yok ve kullanmak için bir akıllı telefona bile ihtiyacınız yok. Tüm gerekli bilgi işlem donanımına ve basit bir denetleyiciye sahip eksiksiz bir cihazdır. Tabii ki, grafikler PC grafikleri kadar detaylı olmayacak, ancak kullanımı kolay, bağımsız bir VR kulaklığı sadece 199 $ 'lık bir fiyata çekici bir oyuncak olabilir.

Diğer şirketler benzer şeyler üzerinde çalışıyorlar. Birçok Android telefona yerleştirilen Google'ın Daydream VR platformu, artık bağımsız kulaklıkları destekliyor. Lenovo kendi kendine yeten bir “Mirage Solo” VR kulaklık üretecek ve 400 $ olacak. Oculus Go'ya kıyasla yüksek bir fiyat, bu yüzden yakında daha ucuz Daydream kulaklıklarını görünce şaşırmayacağız.

Lenno'nun kulaklığını CES 2018'de kullandık ve çok iyi çalıştığını düşündük. Fiyat, Daydream VR kulaklıklarında düştüğünde, büyük satın almalar olacaktır.

En son Android telefon ile 100 dolardan az

Son birkaç yılda üretilmiş son teknoloji ürünü bir Android telefonunuz varsa, Google'ın Daydream View uygulamasını telefonunuzla deneyebilirsiniz. Son çıkan son model Samsung telefonları için Gear VR kulaklığı da deneyebilirsiniz. Bunların her biri size 100 ABD dolarından daha azına mal olacak – eğer bunları çalıştırmak için gerekli telefona sahipseniz.

Bağımsız VR kulaklıklar gibi, bunlar PC bağlantılı kulaklıklar kadar güçlü değildir. Bu kulaklıklarla da el takibi yapmayacaksınız. Ancak onlar muhtemelen Oculus Go gibi bağımsız kulaklıklara benzer deneyimler sunarlar ve onları destekleyen bir telefonunuz varsa daha ucuzdurlar. (Henüz yayınlanmadığı için Oculus Go ile oynama şansımız olmadı.)

Bu makaleyi yazdığımız sırada Google, Daydream View'ı 49 dolara satıyordu ve en son Gear VR paketini Amazon'dan yaklaşık 89 $ karşılığında satın alabiliyordunuz.

VR Kulaklık Kendiniz Denemelisiniz

VR'nin asla denemeyen birine ne kadar iyi olduğunu açıklamak zor. Anekdot olarak, bir VR kulaklık taktığım her kişi, daha fazla etkilendiğini düşündüklerinden daha etkilendi. Hayır, hiç de mükemmel değil ve ekrana baktığını kolayca söyleyebilirsin. Fakat neredeyse anlık kafa hareketi izleme, pozisyon izleme ve lens sistemi çok iyi çalışıyor. Çok etkileyici ve kulaklığı takarken hissettiğiniz “varlık” duygusu var.

Eğer VR'yi denemediyseniz ve hatta onunla biraz ilgileniyorsanız, bunu ona vermek için kendinize borçlusunuz. Size yakın bir mağazada deneyebileceğiniz iyi bir şans var. Best Buy, mağaza içi tanıtımları sağlamak için Oculus ile ortaklık kurdu. Microsoft Mağazaları, Oculus Rift, Windows Karma Gerçeklik veya HTC Vive demoları da kullanabilir. Elektronik ve oyun mağazalarında Sony Playstation VR, Samsung Gear VR veya Google Daydream View gösterimleri de bulunabilir.

Bir kulaklık satın almak istemiyor olsanız bile, bir mağaza (ya da bir arkadaşı olan bir arkadaşı ziyaret ederek) sallanmaya ve ücretsiz bir gösteri yapmaya değer.

Killer Uygulaması nerede?

İnsanlar, VR'ye gelince “katil uygulamalar” üzerine odaklanıyorlar (yeni bir platform, gerçekten). Elbette, teknoloji harika olabilir, ama harika yazılım nerede? Gerçek şu ki, VR hala küçük bir pazar ve bunun için çok fazla AAA oyun yapılmıyor.

Evet, Bethesda Doom VFR, Skyrim VR ve Fallout 4 VR'yi yayınladı. Ancak en son büyük oyunları oynamak istiyorsanız bir VR kulaklık satın almayın. Muhtemelen VR'yi desteklemiyorlar, bunun yerine bir PC'de veya konsolda bunu yapabilirsiniz. Orada VR oyunların çoğunluğu daha küçük indie oyunları. Birçok büyük bilgisayar ve konsol oyununun yaptığı gibi onlarca milyon dolarlık bir bütçesi yok, ama yine de orada çok eğlenceli deneyimler var.

Diğer, oyun dışı yazılımlar daha da uzaktadır. Geliştiriciler, donanım üzerinde neyin işe yaradığını anlamaya çalışırken, bir grup deneysel sanal sosyal ağ uygulaması bulacaksınız. Google'ın Tilt Fırçası gibi bazı ilginç 3D sanat uygulamaları var. Ve teknik demolar gibi görünen çok hızlı küçük “deneyimler” var – ama yine de ilginç olabilirler.

Ve elbette izleyebileceğiniz VR videoları var – şu anda izleyeceğiniz bir ton içerik olmasa da. Şu anda demo videolar için en iyi seçeneğiniz, etrafınıza bakmanızı sağlayan 360 derecelik videoların ve az miktarda tam VR videosunun bir araya geldiği YouTube'da olacak. Elbette, denerseniz, Google'da bulabileceğiniz diğer birçok NSFW VR videosu var.

İLGİLİ: Oculus Rift veya HTC Vive üzerinde herhangi bir Video Nasıl İzlenir

VR için hala erken günler, ve sorun değil. VR ölmedi ve herkes için değil – çoğu insan için bile değil. Ancak, eğer ilgileniyorsanız – ya da yeni bir şey arayan bir oyuncuysanız – bu sizin için olabilir.

Görüntü Kredisi: Oculus, Oculus, Microsoft, Sony, HTC, Oculus, Google, Google