404 Hata Bulunamadı Hata Nasıl Onarılır

Var olmayan bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde 404 hatası oluşur. Bazen sorun sitenin kendisinde ve bu konuda yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Ancak bazen sorun, çözebileceğiniz bir sorundur; belki adresi yanlış yazmış olabilirsiniz veya belki de tarayıcınızın önbelleği sorunlara neden oluyordur. İşte deneyebileceğiniz bazı çözümler.

404 hatası nedir?

Bahsettiğimiz gibi, elde etmeye çalıştığınız web sayfası olmadığında 404 hatası alıyorsunuz. Buna 404 hatası denir çünkü bu, web sunucusunun bu tür bir hatayı açıklamak için kullandığı HTTP durum kodudur. Bu hatayı aldığınızda farklı web siteleri size farklı türde özel sayfalar gösterebilir. Yukarıda, Google'ın 404 hata sayfasını ve bu makalenin üstünü görebilirsiniz, How-To Geek'in kendi özel hata sayfasını görebilirsiniz. Bazı 404 hata sayfaları, aradığınızı veya sitenin diğer bölümlerine gitmenin yollarını bulmak için önerilerde bulunabilir.

Web siteleri, bu hata için biraz farklı adlar da kullanabilir. Örneğin, şunları gibi şeyler görebilirsiniz:

  • 404
  • 404 Kaynak bulunamadı
  • Hata 404
  • HTTP 404
  • 404 Bulunamadı
  • Hata 404 bulunamadı
  • 404 Sayfa Bulunamadı
  • 404 – Dosya veya dizin bulunamadı

Hepsi aynı şeyi anlatıyor.

Yani, sonunda bir 404 hatasını düzeltmek için yapabileceğiniz bazı şeylere bir bakalım.

Sayfayı yenile

Sık sık olmaz, ancak bazen web sunucuları, gerçekten var olan bir sayfayı göstermeyi başarabilir ve gösteremez. Denemeniz gereken ilk şey sayfayı yenilemek. Çoğu tarayıcı, yenilemek için F5 tuşunu kullanır ve aynı zamanda adres çubuğunda bir yerde bir Yenile düğmesi sağlar. Problemi çok sık düzeltmez, ancak denemek için sadece bir saniye sürer.

Adresi Kontrol Et

Adres kutunuza bir URL girdiyseniz, yanlış yazmış olabilirsiniz. Başka bir web sayfasındaki bir bağlantıya tıkladıysanız ve bir 404 hatası gösterildiyse, bağlantı sayfasındaki bağlantının yanlış yazılması da mümkündür. Adresi kontrol edin ve aşağıdaki resimde olduğu gibi bariz hataları tespit edip edemeyeceğinizi görün.

Yukarıdaki örnekte, “watht” ı “watch” olarak değiştirmeyi ve doğru sayfaya ulaşıp ulaşmadığınızı görmeyi deneyebilirsiniz.

Bir Arama Yap

Ulaşmaya çalıştığınız URL açıklayıcıysa (veya kabaca makalenin veya sayfanın adını bildiğinizde), web sitesinde arama yapmak için adresteki anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, yanlış yazılmış bir şey varsa, URL’den gerçekten bir şey söyleyemezsiniz, ancak makalenin adından bazı kelimeler görebilirsiniz.

Bu bilgiye sahip olduğunuzda, web sitesinde alakalı anahtar kelimelerle arama yapabilirsiniz.

Bu sizi doğru sayfaya yönlendirmelidir.

Aynı çözüm, ulaşmaya çalıştığınız web sitesinin bir nedenle URL'yi değiştirmesi ve eski adresi yeni adrese yönlendirmemesi durumunda da çalışır.

Bulunduğunuz web sitesinin kendi arama kutusu yoksa, her zaman Google'ı (veya tercih ettiğiniz arama motorunu) kullanabilirsiniz. Sadece anahtar kelimeler için söz konusu web sitesinde arama yapmak için “site:” operatörünü kullanın.

Aşağıdaki resimde, Google’ı ve anahtar kelimeler için yalnızca howtogeek.com sitesini aramak için “site: howtogeek.com odak uzaklığı” arama ifadesini kullanıyoruz.

 

Tarayıcınızın Önbelleğini Temizle

Ayrıca, tarayıcınızda hatanın önbelleğe alındığı sayfa olabilir, ancak asıl bağlantı web sitesinde değiştirilmiştir. Bu olasılığı test etmek için tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz gerekir. Önbelleği temizlemeniz tarama deneyiminizi etkilemez, ancak bazı web siteleri önceden önbelleğe alınmış tüm verileri yeniden yükledikçe yüklenmeleri birkaç saniye alabilir.

Tarayıcınızdaki önbelleği temizlemek için, tüm popüler masaüstü ve mobil tarayıcılarda önbelleğinizi nasıl temizleyeceğinizi öğretecek bu kapsamlı kılavuzu takip edebilirsiniz.

İLGİLİ: Herhangi bir tarayıcıda geçmişinizi nasıl temizlenir

DNS sunucunuzu değiştirin

Bir web sitesi, diğer ağlarda (mobil gibi) erişilebilirken birden fazla URL'de 404 hatası veriyorsa, bu durumda İSS'nizin bu web sitesine erişimi engellemesi veya DNS sunucularının düzgün çalışmadığı olasıdır. Bu konuda çalışmak için, DNS sunucularınızı değiştirebilir ve web sitesine erişmeyi deneyebilirsiniz.

İLGİLİ: DNS sunucunuzu değiştirme konusunda en iyi rehber

Hatayı gidermek için DNS sunucunuzu değiştirmek yerine DNS'inizi temizlemeye çalışabilirsiniz. Flushing, daha sonra yeni bir DNS araması yapmaya zorlayan DNS önbelleğini siler. Söz konusu web sitesi veya sayfa yakın zamanda başka bir IP adresine taşındıysa, DNS'in temizlenmesi 404 hatasını çözmelidir. DNS önbelleğinizi Google Chrome'da nasıl temizleyeceğiniz ve aynısını macOS'ta nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 

Web Sitesinin Geçici Sorunları olup olmadığını kontrol edin

Bazen bir web sitesi geçici olarak sorun yaşayabilir ve bu da 404 hatasına neden olabilir. Bu durumda yapabileceğin hiçbir şey yok ama bekle. Ancak, onaylamak için web sitesini bir kullanılabilirlik test etme aracında test edebilirsiniz. Orada birçok araç var ve araçların bir listesini görmek için sadece “ web sitesi kapalı” için bir web araması yapabilirsiniz. " Web sitesi " ni, test etmek istediğiniz sitenin adıyla değiştirdiğinizden emin olun.

Web Sitesiyle İletişim Kurun

Her şey başarısız olursa, son seçeneğiniz doğrudan web sitesi sahibiyle iletişim kurmaktır. Web sitesinde iletişim bilgilerini arayın ve söz konusu sayfala ilgili olarak onlara ulaşın. Muhtemelen aradığınız sayfanın taşınmış veya silinmiş olması ve sahibinin neden yapıldığını açıklığa kavuşturması olasıdır. İletişim formu yoksa, sosyal medyadaki web sitesine ulaşmayı deneyebilirsiniz.