5 GHz Wi-Fi Her Zaman 2,4 GHz Wi-Fi'den Daha İyi Değil

Casezy idea/Shutterstock.com

Wi-Fi bağlantınızla ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? 2,4 GHz yerine 5 GHz kullanmayı deneyin. Tabii ki, 5 GHz Wi-Fi daha yeni, daha hızlı ve daha az sıkışık – ancak bir zayıflığı var. 2.4 GHz, geniş alanları kaplamak ve katı cisimler arasında nüfuz etmek için daha iyidir.

5 GHz ve 2,4 GHz: Fark Nedir?

Wi-Fi, iki farklı radyo frekansı “bandında” çalışabilir: 5 GHz ve 2.4 GHz. 5 GHz Wi-Fi, şimdi 2009'da tanıtılan 802.11n (şimdi Wi-Fi 4 olarak da bilinir) ile yaygınlaştı. Bundan önce, Wi-Fi büyük ölçüde 2.4 GHz idi.

Bu büyük bir yükseltme oldu! 5 GHz, daha kısa radyo dalgaları kullanır ve bu daha hızlı hız sağlar. WiGig bunu daha da ileri götürüyor ve 60 GHz bandında çalışıyor. Bu, daha kısa radyo dalgaları anlamına gelir, bu da çok daha küçük mesafelerde daha da hızlı hızlara neden olur.

Ayrıca 5 GHz ile daha az tıkanıklık var. Bu, özellikle çok ağ ve cihaz içeren yoğun alanlarda daha sağlam, güvenilir bir kablosuz bağlantı anlamına gelir. Geleneksel kablosuz telefonlar ve kablosuz bebek monitörleri de 2,4 GHz'de çalışır. Yani 5 GHz Wi-Fi değil, yalnızca 2,4 GHz Wi-Fi ile etkileşime giriyorlar.

Özetle, 5 GHz daha hızlıdır ve daha güvenilir bir bağlantı sağlar. Yeni teknoloji ve her zaman 5 GHz kullanmaya ve 2.4 GHz Wi-Fi yazmaya cazip geliyor. Ancak, 5 GHz Wi-Fi'nin daha kısa radyo dalgaları, daha az mesafeyi kapsayabileceği ve 2,4 GHz Wi-Fi gibi katı nesnelerden geçebileceği kadar iyi olmadığı anlamına gelir. Başka bir deyişle, 2.4 GHz daha geniş bir alanı kapsayabilir ve duvarlardan geçmek için daha iyidir.

İLGİLİ: 2,4 ve 5 GHz Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir (Hangisini Kullanmalıyım)?

Her ikisini de bir yönlendiriciyle kullanabilirsiniz

Modern yönlendiriciler genellikle "çift bantlı" yönlendiricilerdir ve aynı anda 5 GHz ve 2.4 GHz frekanslarında ayrı Wi-Fi ağlarını çalıştırabilirler. Bazıları, 5 GHz'de çalışan Wi-Fi cihazları arasında daha az tıkanıklık için iki ayrı 5 GHz sinyali ile birlikte 2,4 GHz sinyal sağlayabilen “tri-band yönlendiriciler” dir.

Bu sadece 2,4 GHz Wi-Fi destekleyen eski cihazlar için sadece bir uyumluluk özelliği değildir. 5 GHz destekleyen modern bir cihazla bile 2,4 GHz Wi-Fi isteyeceğiniz zamanlar vardır.

Yönlendiriciler iki yoldan biriyle yapılandırılabilir: 2,4 GHz ve 5 GHz ağları arasındaki farkı gizleyebilir veya açığa çıkarabilir. Her şey iki ayrı Wi-Fi ağını nasıl adlandırdığınıza bağlı.

Örneğin, her iki ağı da “MyWiFi” olarak adlandırıp aynı parolayı verebilirsiniz. Teoride, cihazlarınız herhangi bir zamanda en iyi ağı otomatik olarak seçer. Ancak bu her zaman tam olarak işe yaramaz ve 5 GHz veya tam tersi kullanmaları gerektiğinde 2,4 GHz ağına bağlı cihazlarla bitebilirsiniz.

Böylece, bunun yerine bir ağa “MyWiFi – 2.4 GHz” ve diğerine “MyWiFi – 5 GHz” adını verebilirsiniz. İsimlerin birbirleriyle ilişkilendirilmesi veya sıklık içermesi gerekmez; bir “Fıstık Ezmesi” veya İsterseniz bir tane “Jelly”. İki farklı adla, cihazdaki şebekeler arasında seçim yapabilirsiniz. Elbette, işleri kolaylaştırmak için hala aynı parolayı verebilirsiniz.

İLGİLİ: Dual-Band ve Tri-Band Router Nedir?

2.4GHz Wi-Fi Daha İyi Olduğunda

Leigh Prather/Shutterstock.com

Wi-Fi'nizde sorun yaşıyorsanız ve 5 GHz Wi-Fi'ye bağlıysanız, 2,4 GHz'e bağlanmak ve ne olduğunu görmek iyi bir fikirdir.

5 GHz daha yeni ve daha hızlı ses verebilir – ve öyledir – ancak daha küçük alanlarda daha iyidir. Geniş bir açık alanı kapamak istiyorsanız, 2,4 GHz daha iyidir. Bu nedenle, açık havada daha iyi bir Wi-Fi sinyali istiyorsanız, 5 GHz yerine 2,4 GHz'ye bağlanın. Veya Wi-Fi'niz size ulaşmadan önce bazı yoğun nesneler arasında seyahat etmek zorunda kalırsa, 2.4 GHz, 5 GHz'den çok daha iyi bir iş çıkarır.

2.4GHz Wi-Fi, eskisinden daha iyi çalışmalıdır. Daha fazla insan 5GHz’e geçiş yaparken, 2.4GHz bandı bölgenizde daha az sıkışık olmalıdır. Ayrıca, eski kablosuz telefonlar ve kablosuz bebek monitörleri gibi modern akıllı telefonlar ve Wi-Fi bebek monitörleri için emekli olan engelleyici cihazlarla, evinizde 2.4GHz ile etkileşime girebilecek daha az sayıda cihaz olması gerekir.

Elbette bununla baş etmenin başka yolları da var. Hasır bir Wi-Fi sistemi ve erişim noktalarını evinizin her yerine yerleştirebilirsiniz. Ancak, istediğiniz tek şey güvenilir bir Wi-Fi sinyali ise, bu 5 GHz Wi-Fi'yi her yere genişletmeden önce sadece 2,4 GHz Wi-Fi'ye bağlanmayı deneyin.

Wi-Fi 6 2,4GHz'i Daha İyi Hale Getirecek

2,4 GHz ihmal edilmiştir. 802.11n (Wi-Fi 4) hem 2,4 GHz hem de 5 GHz'i destekler. Ancak 802.11ac (Wi-Fi 5) yalnızca 5 GHz'i destekler. Çift bantlı bir 802.11ac yönlendiriciniz varsa, 5 GHz 802.11ac ağını ve 2.4 GHz 802.11n ağını çalıştırıyordur. 5 GHz daha modern bir Wi-Fi standardı kullanıyor.

Wi-Fi 6 bu sorunu çözecektir. Yeni nesil Wi-Fi standardı hem 2,4 GHz hem de 5 GHz ağı destekleyeceğinden, daha hızlı ve daha güvenilir bir sinyal katan çeşitli gelişmeler 2.4 GHz Wi-Fi'ye de yol açacaktır. 2,4 GHz geride bırakılan sadece eski bir teknoloji değildir.

İLGİLİ: Wi-Fi 6: Farklı Olan ve Neden Önemli?

2,4 GHz ve 5 GHz Arasında Nasıl Seçilir

2,4 GHz ve 5 GHz arasında seçim yapmak için yönlendiricinizin web arayüzüne gidin ve kablosuz ağ ayarlarını bulun. 2,4 GHz ve 5 GHz ağına ayrı SSID'ler veya adlar verin. Hatırlanmasını kolaylaştırmak için isimlere “2,4 GHz” ve “5 GHz” koyabilirsiniz. Ve her biri için aynı kablosuz şifreyi kullanabilirsiniz.

Yönlendiriciniz her ikisi için de varsayılan olarak aynı adı kullanacak şekilde yapılandırılmış olabilir. Bu, kendi aralarında seçim yapamayacağınız anlamına gelir; cihazlarınız aralarında otomatik olarak seçim yapacaktır. Ayrı isimler size bir seçenek sunar.

Şimdi, cihazınızdaki şebekeler arasında seçim yapabilirsiniz. Cihazınızın Wi-Fi bağlantı menüsüne gidin ve katılmak istediğiniz ağı seçin.

Her bir şebekeye bir kez katıldıktan sonra, cihazınız parolayı hatırlayacak ve sadece menüden seçerek dilediğiniz yere kolayca bağlanabilirsiniz. Anahtarlama kolay ve hızlı hale gelir.

2,4 GHz Wi-Fi sorunlarını çözemiyorsa ve evinizde veya işinizde sağlam bir Wi-Fi bağlantısı kurmaya devam ediyorsanız, kablosuz bir Wi-Fi sistemi düşünün. Bu size evinizde yerleştirebileceğiniz birçok erişim noktası sunar ve güvenilir kapsamı genişletme konusunda harika bir iş çıkarır. Ve, geleneksel bir kablosuz tekrarlayıcı veya genişleticiden farklı olarak, mesh Wi-Fi kurulum işlemi çok daha kolaydır.

İLGİLİ: Her İhtiyaç İçin En İyi Mesh Wi-Fi Router'ları