5 Nedenleri Kodi Kullanıcıları Zaten Plex'e Geçmeli

Kodi'yi sevdiğini biliyorum. Ben de yaptım. Ancak insanların Plex'e geçmesinin bir nedeni var: daha iyi.

Biliyorum: iki ürün doğrudan karşılaştırılamaz. Kodi yerel bir medya oynatıcısıyken, Plex bir sunucu-istemci modeline sahip. İlk Plex kurulumu karmaşıktır ve ilk başta kafa karıştırıcıdır. Plex eklenti ekosistemi, Kodi kadar güçlü değil ve bir çok Plex'in en iyi özellikleri bir premium abonelik ödeme duvarının arkasında kilitleniyor.

Ve yine de, zaman geçtikçe, arkadaşlarımın, bazıları için yıllarca Kodi hakkında yazdıkları – daha fazla arkadaşımı farkettim. Bir şeyleri izlemek için Plex'e geçiyorlar. Deli mi?

Plex gerçekten bu kadar iyi. İşte bunun birkaç nedeni var.

Plex Herşeyi Senkronize Ediyor, Kolayca

Her şeyi bir cihazda izlerseniz Kodi mükemmel çalışır. Ancak, birden fazla cihazınız varsa, Kodi bunun için çalışmanızı sağlayacaktır.

Öncelikle, ağ paylaşımlarını bağlamanız ve tüm öğelerinizi cihazlarınızın her birine eklemeniz gerekir. Ardından, “izlenen” durumunuzu senkronize etmek istediğinizi varsayalım, MySQL'i kurmanız ve Kodi'yi ona bağlamanız gerekir. Bu makaleyi okuyup bize ortalama kullanıcı için uygun bir kurulum olduğunu söyleyin.

İLGİLİ: MySQL ile Çoklu Aygıtlarda Kodi Kitaplığınızı Nasıl Eşitlersiniz

Plex ile, aksine, bir Plex sunucusunu kurmak tek seferlik bir şeydir. Filmlerinizi, TV şovlarınızı ve müziğinizi ekledikten sonra, başka bir cihazdan giriş yapabilirsiniz ve tüm öğeleriniz oradadır. Daha da iyisi, Plex sunucunuzda ev ağınızın dışında sadece bir miktar yapılandırma ile bir şeyler izleyebilirsiniz. Özel bir müşteriye bile ihtiyacınız yok. Herhangi bir web tarayıcısından giriş yapabilir ve izlemeye başlayabilirsiniz.

Bunların hiçbiri Kodi ile imkansızdır, ancak Plex ile çok daha kolay, ve her şeyi bozan güncellemeler için endişelenmenize gerek yok. Elbette TV'nizi izlerken tek bir cihazda bu yeterli olursa, bu önemli değil. Ama bu giderek artan sayıda insan.

Plex, Gerçek Olarak Entegre bir PVR Sistemini Sunuyor

Kodi canlı TV ve PVR işlevselliği sunuyor – bir çeşit. Üçüncü taraf bir PVR programı kurmanız ve daha sonra Kodi'ye bağlamanız gerekir. Örneğin, NextPVR'yi Kodi ile nasıl kuracağımızı açıkladık, ancak iş için kullanabileceğiniz birçok başka uygulama var. İşiniz bittiğinde bile, PVR, Kodi'ye ait gibi hissetmiyor. Kayıtlarınız TV şovlarınızın ve filmlerin geri kalanından ayrı bir veritabanında yaşıyor, yani her şeyi aynı anda tarayamıyorsunuz.

Bu arada Plex'in PVR'sinin kurulumu kolaydır ve kayıtlı içeriği kütüphanenizin geri kalanıyla tamamen entegre eder. Kayıtlarınızı herhangi bir yerden yönetmeniz de kolaydır. Sadece resmi istemciyi veya bir web tarayıcısını kullanarak herhangi bir cihazda Plex'e giriş yapın.

İLGİLİ: Plex DVR ile Canlı TV Nasıl İzlenir

Ve daha iyi olur. Comskip kullanarak NextPVR ve Kodi eklemeleri atlayabilirsiniz, ancak kurulum kıvrımlıdır. Plex'te aynı şeyi ayarlarda tek bir onay işareti ile yapabilirsiniz.

Plex Daha İyi ve Daha Kolaylaştırılmış Çapraz Platform Erişimi Sunuyor

Plex, Kodi'nin (Roku gibi) çalışamayacağı aygıtlar için resmi istemcileri veya Kodi'yi (Apple TV gibi) çalıştırmak için kullanmanız gereken aygıtları sunar. Bu, geçerli akış kutularınızı değiştirmeden Plex'i kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Kodi'yi çalıştıran Raspberry Pi kutularıyla dolu bir eviniz varsa, yukarıda belirtilen çalışmaları yapmaya istekli olduğunuz sürece bu önemli değildir. Plex ile zorunda değilsiniz. En ucuz Roku, çevre birimleri satın aldıktan sonra Pi'den daha ucuz olan 30 $ 'a mal oluyor. Bu, medyaya Plex kullanarak birden fazla TV'de erişmek için çok pahalıya mal olmaz.

Adil olmak gerekirse, Kodi birçok platformda çalışır: Windows, MacOS, Linux ve Raspberry Pi hepsi harika çalışır. Masaüstü sürümü ile aynı görünen ve çalışan bir Android sürümü de var. Bazı insanlar bundan hoşlanabilir: Mobil versiyon neden farklı olmalı? Ayrıca biraz dokunan bir dokunuş tabanlı cilt var.

Bu yaklaşımdaki problem, akıcı olmamalarıdır. Bu arada Plex, mobil uygulamalar gibi hissettiren ve çalışan mobil uygulamalar sunuyor. Telefonunuzda medya oynayabilir veya telefonunuzu başka bir cihaz için uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz. Daha da iyisi, iPhone için Plex'in resmi bir sürümü var, Kodi bu yazıyla sunamayacağı bir şey.

Masaüstünde bile, Plex daha esnektir. Hem koleksiyonunuzu yönetmek hem de izlemek için fare-klavye arayüzü olarak işlev görebilir ya da sadece seyretmeye odaklanan uzaktan kumandalı tam ekran arayüzünü kullanabilirsiniz. Fare ve klavye arayüzü, medya koleksiyonunuzu yönetmek için çok daha kolay bir araçtır. Bir atış ver ve kabul edip etmediğini gör.

Paylaşmak önemsemektir

Plex kütüphanenizi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmak ve sırayla kütüphaneleri sizinle paylaşmak çok kolay. Bunun ne kadar harika olduğunu abartmak zor ve Kodi bunun gibi bir şey sunmuyor.

Plexamp Büyük Masaüstü Müzik Çalar

Plex ekibi Aralık ayında Plexamp'ı piyasaya sürdü ve ben gerçekten çok seviyorum. Plex sunucunuzdaki tüm müziği, yolunuzun dışında kalan basit ve güzel bir arayüz kullanarak çalabilirsiniz. Muhtemelen şu anda orada en iyi iTunes alternatifi.

Karar veremez misin? Plex ve Kodi'nin Birlikte Çalışmasını Sağlayın.

Anladığım kadarıyla Kodi'den çıkmak istiyorsan. Kodi'yi de tamamen bırakmadım. Kodi'nin çok iyi yaptığı bazı şeyler var. Arayüz tamamen özelleştirilebilir ve eklenti ekosistemi sadece bir çift ismini vermek için kapsamlı.

Mutlu bir şekilde, Plex kütüphanenizi izlemek için Kodi'yi kullanarak her iki dünyanın en iyisini birleştirebilirsiniz. Küçük bir ayar gerektirir, ancak size her iki dünyanın en iyisini verir. Biraz Plex meraklıysan, bir şans ver.

Fotoğraf kredisi: Konsept Fotoğraf / Shutterstock.com