8K TV Geldi. İşte Bilmeniz Gerekenler

Çok geçmeden 4K'ya geçtik ve şimdi 8K TV piyasada. Buna değerler mi? Umrunda mı İşte bilmeniz gereken her şey.

8k Nedir? 4K ve HD ile Nasıl Karşılaştırılır?

8K TV'nin 4K TV'nin çözünürlüğünün iki katı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak çözünürlüğü ölçmenin karmaşık yöntemi nedeniyle bu doğru değildir. 8K terimi, TV'nin yatay çözünürlüğünü, yani ekran boyunca soldan sağa kaç pikselin geçtiğini belirtir. 8K TV'lerin iki katı kadar yatay piksele sahiptir, ancak tüm yüzey alanına baktığınızda 4K – ve 16p'den 1080p'den 16 kat daha fazla toplam pikselleri vardır. Çok fazla piksel var.

Farklı terimler kafa karıştırıcı olabilir:

  • Bir 720p TV (veya HD), 1280 piksel genişliğinde ve 720 piksel yüksekliğinde ölçülür.
  • 1080p TV (Full HD veya FHD), 1920 × 1080 piksel değerlerinde ölçülür.
  • 4K TV (aka Ultra HD veya UHD), 3840 x 2160 piksellerde ölçülür.
  • 8K TV'de 7680 × 4320 piksel ölçülür.

Bu çözünürlüklerde dikkat edilmesi kolay olan bir şey, her yeni standartta 720p'den sonra, hem yatay hem de dikey piksellerin iki katına çıkmasıdır. Her iki yönde de bu iki katına çıkarak, toplam piksel sayısında bu kadar büyük bir atlamaya yol açıyor. 8K TV'ler yalnızca piksellerle doludur.

8K TV Almalı mıyım?

Kısa cevap: Hayır.

4K TV'ler nihayet tutmaya ve uygun fiyatlara düşmeye başladı. HDR hala standartlar savaşı içinde olabilir, ancak giderek daha fazla TV her iki seçeneği de sunuyor. Ve HDR, çözünürlükten ayrı bir faktör olarak kalıyor, bu yüzden bunları uygulamak üreticiye bağlı olacak. Yeni bir TV alacaksanız, 4K HDR TV olması gerekir; 8K'yı çeşitli nedenlerle beklemeniz gerekmez.

Onları parçalayalım.

Japonya'da Olmadıkça 8K İçeriği Yoktur

Tıpkı ilk piyasaya sürüldüklerinde 4K TV'lerde olduğu gibi (ve hala bu güne kadar), 8K içerik oluşturma konusunda çok az çalışma var. 8K'da birkaç film çekilirken, Netflix ve Amazon hala 4K içeriğini yayınlama çabalarına odaklanmaktadır. Şu anda, TV'lere 8K içerik sunmak için herhangi bir standart üzerinde anlaşılmadı.

Japonya, 8K içeriğine adanmış bir yayın kanalı sundu ve bu bize karmaşık gereksinimlerin büyük bir görünümünü ortaya koyuyor. 8K ortamlardan herhangi birinin tadını çıkarmak için, 8K TV'ye, iletimi almak için tahsis edilmiş bir uyduya ve bazı durumlarda güçlendiricilerin ve dağıtım kutularının yerine geçmesi gerekir. Tüm bunlar ortalama bir kişi için büyük bir yatırımdır. Japonya, 2020 Olimpiyatlarını 8K'da yayınlayacak olan tesislerde bu teknolojiye öncülük ediyor.

Yükseltme Yardım Ediyor ancak Yeterli Değil

En iyi 8K TV'lerin daha düşük çözünürlüklü içeriği yükseltebileceğini ve bunun da büyük bir fark yaratacağını belirtmek gerekir. Pek çok 4K TV zaten bunu yapıyor ve 1080p içeriğinin hakettiğinden daha iyi görünmesini sağlıyor. Upscaling, 4K içeriğinin eksikliğinden ve onu oluşturduğundan, etraflarında büyük siyah bir kenarlık olan 1080p filmleri izlemek zorunda değilsiniz.

Bunu tarif etmenin en iyi yolu, akıllı telefon ekranlarının şartlarını düşünmektir. Yüksek çözünürlüklü büyük ekranlı telefonlar çıkmaya başladığında, ekranın ne kadar iyi görünebileceği neredeyse şok ediciydi. Daha küçük bir telefonda cansız uygulamalar aniden muhteşem görünüyordu. Web siteleri bile, web sitesinin kendisi değişmemişken bir makyaj yapıldığını hissettiler. Bir iPhone 6'ya alışkınsanız ve bugün bir iPhone XS'ye sahipseniz, farktan mahrum kalacaksınız.

Ve 8K TV'lerin düzgün bir yükseltme algoritmasıyla gelirlerse sunacağı şey budur. Özellikle Samsung, 8K'da yükseltme üzerinde çalışıyor ve ilk incelemeler son derece umut verici. Ancak bu, zaten en gelişmiş 4K TV'lerde bulunan bir özelliktir, bu nedenle 8K TV satın almanın tek nedeni bu değildir.

8K Akışı Sorunlu Olacak

4K akışı çok zor. Genelde, 4K akış için en az 20 Mbps'lik bir bağlantıya sahip olmak istersiniz ve ABD'nin çoğunda bu hala bir seçenek değildir veya son derece pahalıdır. 8 K'nin piksellerin dört katı olduğu göz önüne alındığında, gereksinim daha da yüksek olacaktır.

İlk testler, tek bir 8K akışının en az 50 Mbps bağlantı gerektireceğini, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birçok kişi için bir seçenek olmayan bir hız gerektireceğini göstermiştir. Eşzamanlı olarak birden fazla akışı göz önünde bulundurmaya başlarsanız, bir gigabit bağlantısı bile sınırlarını test eder.

Gigabit bağlantınız olacak kadar şanslı olsanız bile, bir veri sınırı hakkında endişelenmeniz gerekebilir. Bir saatlik 8K akış 75.2 GB veriyi yakacak (kabaca sıkıştırma ve diğer faktörlere bağlı olarak). Eğer başlığınız sadece 1 TB ise, uzun bir hafta sonu olmasa bile bir hafta içinde kolayca bu hatayı atabilirsiniz.

Netflix, Amazon ve diğer akış sağlayıcıların hala 4K içerik sunmak için uzun bir yollarının olduğu göz önüne alındığında, 8K akışları sunma kavramı çok uzak görünüyor. Ancak geldiklerinde, ISS'nin bizim üzerimizdeki yerini sınırlamak için gerekli teknolojiden, kendi engellerini takdim edecekler. Japonya'nın mevcut çözümü karasal bir kurulum üzerinde bile çalışmaz, bunun yerine karmaşık bir uydu altyapısı gerektirir.

8K TV'ler Çok Pahalı Başlayacak

Zamanın eski olduğu bir masalda, yeni TV teknolojisi her zaman çok pahalı başlar ve zaman içinde fiyatı düşer. 4K TV'ler piyasaya ilk girdiğinde, genellikle 20.000 dolar aralığındaydı. Hafif iyi haber şu ki 8K TV'ler bu sefer daha düşük bir maliyetle borçlular. Kötü haber şu ki, hala 15.000 dolar aralığındalar. Bir TV’ye bırakacak 15.000 dolarınız varsa, daha ucuz 4K TV (veya iki) ve hoş bir ses sistemi satın almaya daha uygun olabilir.

Dev harcama bir zorunluluktur. Tüm yeni teknolojilerin ilk başta ölçekte üretilmesi zordur ve zamanla üretim artar ve maliyetler düşer. Yakın gelecekte TV'ler akıllı telefonlara benzeyecek, mutlak en iyi ekran teknolojisi duvarınızda ve cebinizde isteyeceğiniz şey. Ama yine de ikimizde, en iyi ikinci teknolojinin, özellikle bütçeniz varsa, size mükemmel şekilde hizmet edeceği noktasındayız.

Öyleyse, 8K TV'de Faydası Var mı?

İronik olarak, 8K TV'den en fazla yararlananlar muhtemelen en açık olan ilk tahmin değil. Bu, daha dar bir oturma odasına sahip dairelerde veya daha eski evlerde yaşayan insanlar olacaktır. Daha yüksek çözünürlüklerin avantajı, özellikle ekranın boyutu büyüdükçe ekrana daha yakın oturmanıza olanak vermesidir.

Çok büyük bir 1080p ekran (70 inç), eğer yakınsanız, korkunç görünecektir. Pikselleri görmemek için çok uzakta oturmanız gerekir. 4K TV bunu iyileştirir, ancak 70 inç TV'niz varsa, en iyi deneyimi elde etmek için yaklaşık 10 fit uzakta oturmalısınız.

Geleneksel bir oturma odasına veya sorun yaratabilecek daha küçük bir daireye sahip daha eski bir evdeyseniz, ancak 70 inçlik 8K TV, TV'ye çok daha yakın oturmanıza ve hala zengin ayrıntıları görmenize izin verir. Bu yakınlık, daha sürükleyici, sinema benzeri bir deneyime kendini borçlandıracak. Küçük veya dar bir oturma odanız varsa, kanepeyi TV'den en iyi şekilde alabilecek kadar uzağa götürmek konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Ancak bu senaryoda bile şanslar var, bunun yerine sadece daha küçük bir 4K HDR TV almalısınız. Çok daha az maliyetli olacak ve faydaları çok daha erken göreceksiniz. Ekstra harcama yapabiliyorsanız, hem HDR standartlarını destekleyen hem de çok iyi bir yükseltme işlemine sahip bir TV bulun. En iyi koyu renkler için OLED'i düşünün. Bugün yeni bir TV pazarındaysanız, 8K TV'leri beklemek için yeterince zorlayıcı neden yoktur.

8K TV'ler ayrıca ekran teknolojisinde en iyisini sunacak. Sony, şu anda 10,000 sirkeye varabilen 8K TV yayınlıyor. Nits parlaklığın bir ölçüsüdür ve hızlı bir karşılaştırma için, şu anda piyasada bulunan en parlak TV'ler yaklaşık 4.000 sirke sahiptir. Aynı zamanda, bu TV OLED'dir, böylece parlakların en aydınlıklarına ulaşırken karanlıkların en karanlıklarına vurabilir. Bu geniş ürün yelpazesi renklerin üzerine dökülecek ve çok daha canlı ve gerçekçi bir deneyim sağlayacaktır.

Samsung, 8K TV'lerinde de benzer avantajlar sunarken, aynı zamanda daha önce bahsedilen yeni yükseltme tekniklerini de uyguluyor. Ekranı yerel oda aydınlatmasına ayarlayan veya kullanılmadığı zamanlarda duvara karışmasını sağlayan Ortam modu gibi ek özellikler içerecektir. Bu, Google Ev Hub'ında bulunan bir özelliğe benzer, ancak 85 inç kadar ölçeklendirilir.

Her 8K TV, bugün piyasadaki herhangi bir 4K TV'nin özelliklerinde, kabiliyetinde ve hatta bileşenlerinde bir adımdır. Neredeyse kelimenin tam anlamıyla, başka hiçbir TV bu yeni nesil TV'lere bir mum tutamaz.

Tüm masrafları için 8K TV'ler, 8K'lık bir videoyu izlemiyor olsanız bile, resimdeki en iyisini sunar. Ancak ortalama tüketici için, faydalar birkaç yıl boyunca evde görülmeyecektir.

Resim Kredisi: S. Gvozd / Shutterstock, Grzegorz Czapski / Shutterstock, Çağkan Sayin / Shutterstock