Adobe Lightroom'a Hazır Ayarlar Nasıl Eklenir

Hazır ayarlar, Adobe Photoshop Lightroom'ın en güçlü özelliklerinden biridir; Onlarla aynı ayarları tekrar tekrar kullanabilirsiniz. En yaygın hazır ayarlar, aynı düzenlemeleri herhangi bir görüntüye tutarlı bir şekilde uygulayan Hazır ayarlar geliştirilir.

İLGİLİ: Adobe Lightroom Nedir ve İhtiyacım Var mı?

Geliştirme ön ayarları geliştirmenin yanı sıra, Lightroom özelliklerinin çoğu için ön ayarlara sahiptir. Örneğin, Meta veri ön ayarları, Ön ayarları içe aktar, Ön ayarları dışa aktar, Anahtar kelime setleri, Slayt gösterisi ön ayarları, Filigranlar ve daha fazlası vardır.

Kendi ön ayarlarınızı yapabilmenize rağmen, başkalarının yaptığı ön ayarların gelişen bir topluluğu ve pazarı var. Bunları Adobe Lightroom'da nasıl kuracağınıza bakalım.

Neden Ön Ayarları Kullanmalı?

Ön ayarların en büyük avantajı tutarlı ve hızlı olmalarıdır. Bir görüntüde her zaman aynı birkaç ayarlamayı yaparsanız, ön ayar, hepsini tek bir tıklatmayla uygulamanıza olanak sağlar. Bu, yüzlerce veya binlerce görüntüyü işlemek zorunda olan profesyonel fotoğrafçılar için mükemmeldir.

Ayrıca, yeni başlıyorsanız ve tüm Lightroom'un düzenleme araçlarına tamamen aşina değilseniz, hazır ayarlar, kendiniz için bir şeyler yapmayı öğrenirken, resminize benzersiz bir görünüm kazandırmak için bir yol sunar. Tamamen önayarları tamamen geliştirmeye güvenmek bir hatadır, ancak bunları süper yüklü Instagram filtreleri olarak düşünebilirsiniz.

Son olarak, diğer hazır ayarların bazıları Lightroom'un daha az bilinen özelliklerini daha güçlü kılar. Örneğin, zaman aralıklarını doğrudan Lightroom'dan dışa aktarmanıza izin veren hazır ayarlar vardır.

Hazır Ayarlar Nasıl Bulunur?

Kendi önayarlarınızı kendiniz yapabilirken, diğer insanlar tarafından yapılanları kullanmak çok daha kolaydır. Trey Ratcliff ve Jared Polin gibi başarılı, tanınmış fotoğrafçıların çoğu kendi ön ayarlarını satıyor veya ücretsiz sunuyor. Çalışmalarını sevdiğin bazı fotoğrafçılar varsa, satıp satmadıklarını görmek için web sitelerini kontrol etmeye değer.

Ayrıca GraphicRiver gibi pazarlarda binlerce hazır ayar bulabilirsiniz. İstediğiniz belirli bir görünüm veya his varsa, birinin orada satması iyi bir ihtimaldir.

Lightroom Classic CC'ye Geliştirme Hazır Ayarları Nasıl Eklenir

Lightroom 7.5'ten bu yana Adobe, Lightroom'un ön ayarları işleme biçimini değiştirdi. Şimdi, en az, önceden oluşturulmuş hazır ayarları eklemek her zamankinden daha basittir. Lightroom'u açın ve Geliştirme Modülüne gidin.

Sol kenar çubuğunun Hazır Ayarlar bölümünde, + simgesini tıklayın ve ardından “Hazır Ayarları İçe Aktar” seçeneğini seçin.

Almak istediğiniz ön ayarlara gidin. Bu örnek için, Trey Ratcliff'in ücretsiz ön ayarlarını kullanıyorum.

“İçe Aktar” seçeneğini tıklayın; ön ayarlar, “Kullanıcı Ön Ayarları” bölümünün altındaki kenar çubuğuna eklenecek, kullanıma hazır olacaktır.

Lightroom Classic CC'ye Diğer Ön Ayarlar Nasıl Eklenir

Diğer hazır ayarları eklemek için işlem biraz farklıdır. Bunu Sean McCormack'in Lightroom hızlandırılmış şablonuyla gösteriyorum.

Lightroom'u açın. Windows'ta, Düzen> Tercihler'e gidin. Mac'te Lightroom> Tercihler'e gidin.

“Ön Ayarlar” sekmesini seçin ve ardından Konum altında “Tüm Diğer Hafif Oda Ön Ayarlarını Göster” i seçin.

Eklemek istediğiniz hazır ayar için doğru klasöre gidin. Örneğin, bir slayt gösterisi şablonu ekliyorum çünkü, Slayt Gösterisi Şablonları klasörünü açmam gerekiyor.

Hazır ayarı sürükleyip Kullanıcı Şablonları klasörüne bırakın.

Çıkın ve Lightroom'u yeniden başlatın; hazır ayar, kullanmanız için hazır olacaktır.

Hazır ayarlar, Lightroom'un en iyi özelliklerinden biridir. Artık istediğiniz herhangi bir ön ayarı nasıl yükleyeceğinizi biliyorsunuz.