AE-L, AF-L ve * Düğmeleri nedir ve Ne Yaparlar?

DSLR'ler ve aynasız kameralar çok fazla düğmeye sahiptir. Kameranızı manuel olarak kontrol etmeye yeni başladıysanız, muhtemelen görünüşte gerekli olmayanların ne yaptığını merak ediyorsunuz. AE-L, AF-L, AF-ON ve * düğmelerine bir göz atalım.

İLGİLİ: OTOMATİK ÇIKIŞ: Kameranızın Çekim Modlarını Daha İyi Fotoğraflar için Kullanma

AE-L veya * Düğmeleri

AE-L ve * düğmeleri aynıdır. Sadece Nikon ve Sony'nin AE-L ve Canon kullanması, açık bir şekilde yıldız işaretini kullanması. AE “Otomatik Pozlama” anlamına gelir ve L “Kilitleme” anlamına gelir. Başka bir deyişle, bastığınız zaman, hangi resim çekim ayarları seçtiyseniz, fotoğraf çekene veya deklanşör düğmesini tamamen serbest bırakana kadar kilitlenir.

Diyafram Önceliği veya Deklanşör Hızı önceliği gibi yarı manuel modlardan birinde çalışıyorsanız, bu inanılmaz faydalıdır. Örneğin, bir siluet fotoğrafı çekmeye çalışıyorsanız veya zor bir aydınlatma durumunda çalışıyorsanız. İşte ne yapmalı:

  • En iyi olacağını düşündüğünüz ölçüm modunu seçin.
  • Kameranızın ölçüm cihazını başlatmak için deklanşöre yarım basın.
  • Kameranızı sahnedeki nesneye odaklayın ve istediğiniz pozlamayı sağlayın. Bir siluet çekiyorsanız, konunuzun parlak bir arka ışığa rağmen iyi pozlandırılmasını istiyorsanız, yüzlerinin önünde bir sayaç vb.
  • Pozlama ayarlarını kilitlemek için AE-L düğmesini (Nikon) basılı tutun veya * düğmesine (Canon) basın. Deklanşöre parmağınızı yarım basılı tutun.
  • Görüntüyü istediğiniz şekilde yeniden oluşturun; pozlama ayarları değişmez. Fotoğraf çekmek için deklanşöre tam basın.

Tamamen manuel gitmek istemiyorsanız, AE-Lock düğmesi kullanımı gerçekten kullanışlı bir araçtır.

AF-L Düğmesi

Bazı kameralarda ayrıca bir AF-L düğmesi bulunur veya AE-L düğmesi de iki katı olabilir. AF “Otomatik Odaklama”, L hala “Kilit” anlamına gelir.

AF-Lock düğmesine basılması, otomatik netlemeyi ayarlandığı yere kilitler. Bu, belirli bir konuya odaklanmak istediğiniz durumlar için kullanışlıdır, ancak ihtiyaç duyduğunuz yerde otomatik odak noktası yoktur.

Ancak, çoğu kameranın bir AF kilit düğmesi olmamasının nedeni, deklanşör düğmesinin Tekli Otomatik Odak modundayken iki katına çıkmasıdır. Deklanşöre yarım bastığınızda ve odağı bulduğunda, kilitli kalır. AF kilidi düğmesi, yalnızca Sürekli veya Hibrit otomatik netleme modları kullanıyorsanız kullanışlıdır.

AF-ON Düğmesi

AF-ON düğmesi AF-L düğmesinin tersini yapar: otomatik netlemeyi açar. Bu, “back button autofocusing” olarak adlandırılan bir tekniğe sahip birçok profesyonel tarafından kullanılır.

Geri düğmesi otomatik odaklama özelliği, deklanşör düğmesinin artık otomatik netlemeyi denetlememesi için kameranızı ayarlamayı içerir. Bunun yerine, otomatik netleme yalnızca kameranın arkasındaki AF-ON düğmesini basılı tuttuğunuzda etkinleşir. Bu, kameranızın kullanımını biraz daha gizli hale getirmesine rağmen, otomatik netlemenin nasıl davranacağı konusunda size daha fazla kontrol sağlar.

Otomatik pozlama kilidi, otomatik netleme kilidi ve AF-ON düğmelerinin tümü, kameranızın otomatik işlevleri üzerinde size bir manuel kontrol seviyesi sunar. Kameranıza hakim olmak istiyorsanız, onları nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Tam olarak nasıl davrandıklarını normalde kameranızın ayarlarından değiştirebilirsiniz. Örneğin, Nikon'un AE-L / AF-L düğmesinin davranışını hem netlemeyi hem de pozlamayı (varsayılan), sadece netlemeyi veya sadece pozlamayı kilitleyecek şekilde değiştirebilirsiniz.