AirPlay 2'de Apple'ın Yeni Çok Odalı Ses Özellikleri Nasıl Kullanılır

Apple, birden fazla odada birden fazla cihazda iPhone'unuzdan müzik çalmanızı sağlayan büyük bir yükseltme olan AirPlay 2'yi destekleyen iOS, HomePod ve TVOS'un yeni sürümlerini yayınladı. İşte her şey böyle çalışıyor.

Bu özelliği HTG HQ'da test ettik ve gerçekten etkilendik. Bir HomePod'da müzik dinliyorduk ve bir TV'nin hoparlörleriyle aynı anda oynayan bir Apple TV ve her şey mükemmel senkronizasyonda kaldı. Müzik tamamen aynı anda iki farklı cihazda oynamaya rağmen odayı mükemmel şekilde doldurdu.

Peki AirPlay ve Why'in Versiyon 2 Daha İyi Ne Oldu?

İPhone, iPad veya Mac'inize yerleşik olarak, elinizdeki cihazdan sesi (veya videoyu) destekleyen ve onu destekleyen başka bir cihaza aktarma yeteneğidir. Dolayısıyla, iPhone'unuzda bir video izliyor ve bunu TV'nizde oynatmak istiyorsanız, bir Apple TV'ye bağlandığınızı varsayarak, daha büyük ekranda oynatmak için AirPlay'i kullanabilirsiniz. Bu ayrıca müzik çalmak için de çalışır; iPhone'unuzdan TV'nize, HomePod'unuza veya AirPlay uyumlu hoparlörünüze müzik gönderebilirsiniz.

Sorun, uzun bir süre boyunca, sadece bir cihazı tek bir cihaza aktarabilmenizdir. Bu, özellikle sonosun yıllarca çok odacılı seslere sahip olduğu göz önüne alındığında büyük bir sınırlama olmuştur ve Alexa bunu son zamanlarda akıllı hoparlörlerine ekledi. . Evinizin her yerinde iPhone'unuzdan müzik dinlemek istiyorsanız, bu gerçekten zordu.

AirPlay 2, iPhone'unuzdaki müziği evinizdeki herhangi bir odadaki birden fazla hoparlöre veya cihaza aktarma yeteneği ekler. Her şey aynı Wi-Fi ağına bağlandığı ve AirPlay 2'yi desteklediği sürece, cihazlar arasında akış yapabilirsiniz. Yani mutfağınızda HomePod'unuz ve Apple TV'leriniz oturma odasına ve yatak odasına bağlanırsa, bu odaların hepsine aynı anda sadece bir dokunuşla müzik çalabilirsiniz.

Hangi Cihazlar AirPlay 2'yi Destekliyor?

Tüm bunlar harika, ama uyumlu bir donanımınız olmadıkça, size çok fazla yardımcı olmayacak. Birden fazla cihaza akış yapmak istiyorsanız, AirPlay 2'yi gerçekten destekleyen cihazlar şunlardır:

  • iOS 11.4'te iPhone'lar ve iPad'ler (Bunu nasıl kontrol edeceğiniz ve güncelleyeceğiniz)
  • MacOS'ta iTunes (ve Belki Windows)
  • Apple TV – en azından TVOS 11.4 sürümünü çalıştırarak (Bunu nasıl kontrol edip güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır)
  • HomePod – en azından HomePod sürüm 11.4’ü çalıştırarak (Bunu nasıl kontrol edip güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır)
  • Bunun için destek listeleyen üçüncü taraf bir konuşmacı. Bu Beats, Beoplay, BeoSound, BeoVision, Bose, Bowers & Wilkins, Denon, Marantz, Naim, Polk ve bazı Sonos konuşmacıları içerir. Apple'ın sitesinde destek vermiş konuşmacıların tam listesini kontrol edebilirsiniz, ancak emin olmak için üreticiye danışmanız gerekecek.

İPhone'lar ve iPad'lerin, hoparlör olarak değil, denetleyici aygıtı olarak kullanılabileceğini belirtmek gerekir. Tabii ki mantıklı.

Birden Çok Uyumlu Aygıtta Müzik Çalma

Birden fazla cihazda müzik çalmak, birden fazla odada olsalar bile, daha kolay olamazdı. Sadece iPhone'unuzdaki Control Center'ı yukarı kaldırın ve açmak için Müzik kontrolüne uzun basın.

Bunu açtıktan sonra, hoparlör çıkışınızı seçmek için AirPlay simgesini tıklayın ve cihazlarınızın tümü en son sürümle güncellendiyse, seçilebilecek cihazların yanında daireler görürsünüz. Bu ekran görüntüsünde, Apple TV 2 cihazımın bir çemberi olmadığını fark edersiniz, çünkü bu cihazı henüz 11.4 olarak güncellemedim.

Birden fazla cihaz seçildikten sonra, ses düzeylerini cihaz başına ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz. Tekrar Oynat düğmesine basmanız gerekebilir, ancak aksi halde, birden fazla odaya ses çalmak kolaydır.

Mac'inizdeki iTunes'dan (ve Belki Windows)

AirPlay 2'yi Mac'inizin herhangi bir yerinden birden fazla hoparlöre (henüz) akış yapmak için kullanamazsınız, ancak iTunes'un en son sürümünü çalıştırdığınızı varsayarak bunu kolayca iTunes'dan yapabilirsiniz. bir güncelleme varsa.

En son sürümü kullandığınızdan emin olduktan sonra, biraz müzik çalmaya ve AirPlay simgesine tıkla. Mac, HomePod, Apple TV'ler veya diğer uyumlu cihazlarınızda aynı anda birden fazla cihaz, ses seviyesi ve müzik çalabilirsiniz.

Birden çok HomePod için Stereo Desteği Nasıl Etkinleştirilir

Aynı odada birden fazla HomePod varsa, oda içinde müzik çalmak istediğinizde her iki HomePod'u da aynı anda manuel olarak seçmeniz gerekmez. AirPlay 2 şimdi onları Stereo Çift olarak ayarlamayı destekler, bu da onları iPhone'unuza veya diğer çıkış cihazınıza tek bir hoparlör olarak görünmesini sağlar ve müziği her ikisinde de oynatır.

Daha da iyisi, onları kurduğunuzda, HomePod'lar sesi otomatik olarak Sol ve Sağ olarak ayıracak ve stereo modda iki hoparlörde doğru şekilde çalacaktır.

Bunu kurmak için iPhone'unuzdaki Home uygulamasını açın ve ardından Homepod'unuza uzunca bir süre basın, Ayrıntılar'ı seçin ve HomePod'un ayarlarını görürsünüz.

Ayarlar ekranını açtıktan sonra Stereo Çift Oluşturma için bir seçenek görmelisiniz. Buna dokunun ve birden çok HomePod'u seçmek ve bunları bir çiftin içine koymak için komutları takip edin. Ayrıca hangisinin sağ ve sol olduğunu seçmeniz istenir ve kolayca takas edebilirsiniz.

Tek bir hoparlör olarak bir araya getirildiklerinde, listenizde tek bir seçenek olarak görünürler ve herhangi bir HomePod gibi kullanılabilirler, ancak ses, stereo modda bunların arasında senkronize edilir.

AirPlay, iPhone'unuzun Mevcut Olmasını Gerektirir

Muhtemelen bellidir, ancak iPhone'unuzdan müzik dinliyor ve AirPlay'i evinizin her yerinde çalmak için kullanıyorsanız, aslında iPhone'unuzu çalmaya başladığınızdan da bahsetmeye değer. Yani iPhone'unuzun bir hıçkırıkı varsa veya yeniden başlatılması gerekiyorsa veya sadece evi terk etmeniz gerekiyorsa, müzik çalmayı durduracaktır. Ayrıca, bir video oyunu açmaya karar verirseniz oynamayı bırakacak.

Durumun böyle olmadığı bir örnek, HomePod'unda Siri'yi müzik çalmaya başlamak için kullandığınız zamandır; bu, iPhone'unuzu veya başka bir aygıtı, doğrudan HomePod üzerinde oynatırken gerektirmez.