Akıllı Termostat Gerekmiyor

Gerçekten kullanışlı olan çok fazla akıllı smarthome cihazı var ama akıllı bir termostat bunlardan biri değil.

Beni yanlış anlamayın; Gerek duyulan ihtiyaç ya da yararlı olmasa bile, evin her yerinde her türlü teknolojiye sahip olmayı seven biriyim. Akıllı ışıklar, bir video kapı zili, güvenlik kameraları, kapı sensörleri ve evet, akıllı bir termostat var. Ama hepsinden öte, akıllı termostatım belki de “akıllı” olma ihtiyacı duymayan bir akıllı cihazdır.

Termostatını En Son Ne Zaman Yapardınız?

Termostatlar oldukça basit cihazlardır ve böylece sürekli olarak bunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bu günlerde çoğu “aptal” termostatlar programlanabilir, yani tam anlamıyla onu ayarlayabilir ve unutursunuz — bundan daha fazlasına gerek yoktur.

Elbette, termostatınızı nasıl kullandığınıza bağlı. Toplam manuel kontrolü tercih ederseniz, muhtemelen termostatı günde birkaç kez ayarlıyorsunuz demektir. Ve elbette, telefonunuzu kontrol etme kabiliyetiniz kullanışlı ve kullanışlı olabilir, fakat aynı zamanda çoğu evlerde manuel kontrolleri kullanmak ve kullanmak için gerçek bir meydan okuma değildir.

Bununla birlikte, sıcaklığın her gün belirli bir saatte otomatik olarak ayarlandığı programlanabilir bir termostat üzerinde bir program kurarsanız, termostatınıza bile bakmazsınız.

Bu özellikle günün çoğunda birilerinin olduğu evlerde geçerlidir. Bu durumda, termostat genellikle çoğu zaman aynı ayarda kalır, belki şimdi ve sonra küçük ayarlamalar ile. Ve bu örneğin küçük bir örnek olduğunu düşünebilirsiniz, ama evden çalışanların sayısı artıyor ve aynı şey evde kalmakta olan ebeveynler için de geçerli.

Çoğu özellik, roman ve yararlı görünüyor, ama onlar gerçekten değil

Yüzeyde, akıllı termostatların bazı hoş özellikleri var gibi görünüyor. Geofencing, örneğin, evde olup olmadığınızı temel alarak sıcaklığı ayarlıyor, hatta gerçekten düşünmek zorunda kalmadan, kullanım faturanızda çok fazla para biriktiriyor.

Ama işte şu: İnsanlar alışkanlık yaratıklarıdır. Her sabah aynı saatte kalkmaya, aynı zamanda işten ayrılmaya, aynı zamanda işten eve dönmeye, aynı anda yatmaya eğilimliyiz. Durulayın ve tekrarlayın. Bu noktada, geofencing gerçekten geleneksel programlanabilir termostatta basit bir zamana dayalı program belirlemekten farklı değildir.

İLGİLİ: Akıllı Termostat Aslında Para Tasarrufu Yapabilir mi?

Ayrıca, evinizin etrafında farklı odalara yerleştirebileceğiniz bu uzak sensörler ilk başta hoş görünüyor. Sıcaklıkları ortalayabilirsiniz, böylece oda çok soğuk veya sıcak değildir. Ve daha sofistike kurulumlarda, sıcaklığı bağımsız olarak farklı odalarda bile kontrol edebilirsiniz.

Ama, işte bu şey. Manuel termostatı bir süre kullandıktan sonra bile, evinizin farklı alanlarını doğru bir şekilde ısıtmak veya soğutmak için termostatı ayarlamanız gereken yer için kendi hislerinizi elde etmeye başlarsınız.

Örneğin, evimin üst katının tamamı alt katlardan her zaman beş derece daha sıcaktır. Akıllı termostatımın üst kattaki sıcaklığa bağlı olarak ısınmasını veya soğumasını söylemek için uzaktan algılayıcıları kullanabiliyorken, üst katın 75 dereceye kadar soğutulmasını isteseydim bunu 70 dereceye ayarlayabilirim – bu noktada uzaktan algılayıcılara gerek yok .

Ucuz, Programlanabilir Termostat Alın ve Bitti

Özellikle akıllı termostatın fiyatına kıyasla çok az para için çok fazla termostat alabilirsiniz.

Honeywell'in bu ürünü 40 $ 'ın altında fiyatlandırılıyor ve farklı sıcaklık ayarlarına göre programlanabilir. Ayrıca, ısıtma ve soğutma arasında otomatik olarak geçiş yapabilme özelliğine de sahiptir – sadece düşük ve yüksek bir sıcaklık ayarlıyorsunuz ve termostatınız evinizi bu aralıkta tutuyor.

Daha ucuza gidebilir ve otomatik anahtarlama ile gelmeyen benzer bir model elde edebilirsiniz, ancak yine de programlanabilir. Bu daha düşük termostatlardaki arabirim akıllı termostatlardaki UI'lere kıyasla oldukça hantaldır, ancak daha önce de belirtildiği gibi, bunu bir kez ayarlamış ve sonunda unutmuştunuz.

Eğer gerçekten akıllı bir termostat istiyorsanız, genellikle nispeten ucuza bir tane alabilirsiniz. Honeywell Lyric T5'in maliyeti 100 dolar, ancak böyle bir üründe istediğiniz tüm akıllılarla geliyor. Nest Thermostat kadar şık ve süslü olmayabilir, ama bu fiyatı yenemezsin.

Ayrıca, yardımcı şirketinizden geçmeyi ve daha önce tartıştığımız akıllı termostatlarla ilgili herhangi bir indirim sunup sunmadıklarını görmeyi deneyebilirsiniz. Genellikle, yerel hizmet sağlayıcınız size sunacakları bir çeşit indirimden yararlanırlar, bu da tam ücret ödemeye istekli değilseniz size biraz para kazandırabilir. Aslında, bir How-To Geek yazarı kısa bir süre önce bir Ecobee4'ü 100 doların biraz üstünde tutmayı başardı – çok perişan değil.

Demek istediğim, eminim, eğer ne yapacağınızı bilmediğiniz ekstra bir paranız varsa, her ne olursa olsun bir akıllı termostat satın almak istiyorsanız, uzaktan kumanda özellikleri ve diğer temiz özellikler kesinlikle hoştur sahip olmak ve hiçbir şeyden zarar vermemek. Ama açıkçası, herkesin yararlanamayacağı lüksler bunlar.