Akıllı Termostatlar Fırını Yıkabilir mi?

Akıllıca gelebilir ama bazı insanlar akıllı termostatların ısıtma ve iklimlendirme sistemleri için kötü olduğundan korkuyor. İşte iyi haber: Endişelenecek çok şey yok, ama akılda tutulması gereken önemli şeyler var.

Reddit'teki nispeten yakın tarihli bir yazı, HVAC teknisyeninin akıllı termostatlarla ilgili uyarısını anlattı:

“Onları hiçbir zaman tavsiye etmediğini ve şirketlerinin, çoğu HVAC ünitesinde yerleşik olan hesaplama sistemlerini / anakartları (hatta yepyeni modellerde bile çalıştıran) çalıştığı için düzenli olarak arızalı olan sistemleri değiştirdiğini söyledi.”

Teknisyen onunla tamamen dolu değil. Akıllı termostatınız doğru şekilde bağlanmamışsa HVAC sisteminiz için sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte, açıklaması çoğunlukla FUD (Korku, Belirsizlik ve Şüphe) ile doludur.

Herşey C Teliyle İlgili Bebeğim

Her termostatta, HVAC sisteminizin elektrik kontrol paneline geri dönen bir ya da dört ya da beş bağlı tel vardır. Her bir tel genellikle bir telin soğutulması ve bir telin ısıtılması gibi özel bir şeyden sorumludur. Birçok sistemde, ekrana ve diğer elektronik fonksiyonlara güç vermek için termostata elektrik sağlamak için çalışan bir “C kablosu” (veya “ortak kablo”) vardır.

Eski sistemler genellikle bir C kablosuna sahip değildir, çünkü o zamanlar termostatların cıva anahtarlamalı termostatların tamamen mekanik çalışması sayesinde elektrik gerektirmiyordu. Ancak günümüzde, çoğu modern termostatın çalışması için elektriği gerektiren daha fazla çan ve ıslık vardır. Böylece, C telinin amacı.

Akıllı termostatlar için AC kablosu mutlaka gerekli değildir, ancak şiddetle tavsiye edilir. Termostatınızın kablolarında bir C kablosu varsa, bunu akıllı termostatınıza bağlamanız gerekir – akıllı termostat nedeniyle ortaya çıkan sorunların çoğu, bağlı C kablosu olmadığı için gerçekleşir.

Bununla birlikte, eğer HVAC sisteminiz termostatınız için bir C kablosu sağlamıyorsa, akıllı bir termostat özel sisteminizde tam olarak çalışabileceği için dünyanın sonu değildir. Sistemim C kablosu sağlamıyor, ancak hem Nest hem de Ecobee termostatlarını sorunsuz kullandım. Bununla birlikte, kayıp C kablosu için bir çözüm sunan Ecobee3'ümle birlikte gelen Güç Genişletici Kiti'ni kurdum (daha fazlası için).

Sisteminizde C Teli Yokken Ne Olur

Bir akıllı termostat kurmak istiyorsanız, ancak sisteminiz bir C kablosu sağlamıyorsa, tamamen şansınız kalmaz. Benim gibi, "güç çalmak" denen bir şey sayesinde, C kablosu olmayan akıllı bir termostatla hala iyi çalışacak bir HVAC sisteminiz olabilir.

Bu kulağa kötü geliyor (ve olabilir), ancak bazı sistemler için iyi çalışabilir. Güç çalma işlemi, ısıtma veya iklimlendirme çalışırken diğer tellerden az miktarda güç çekerek çalışır. Sisteminizi yeterince sık çalıştırmazsanız, akıllı termostatınız kısa bir süre için biraz güç emmesi için HVAC'ı kısaca açacaktır.

Bununla birlikte, bu aynı yöntem kendi sisteminizde düzgün çalışmayabilir ve kısa devre ile sonuçlanabilir veya uzun vadede bileşenlere zarar verebilir. Durum buysa (veya akıllı bir termostatın sisteminizle çalışıp çalışmayacağından emin değilseniz), kurulumunuzu incelemek ve bir C kablosu olmadan akıllı bir termostat takmanın mümkün olup olmadığını görmek için bir HVAC uzmanı aramanızı öneririm.

C Teliniz Olmazsa Ne Olur?

HVAC sisteminizde termostat için bir C Teli yoksa yukarıda belirtildiği gibi endişelenmenize gerek olmayabilir. Ancak, güvenli bir şekilde oynamak istiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey var.

Öncelikle, en iyisi HVAC teknisyeninin gelip endişelenmeden akıllı termostat kullanabilmesi için bir C kablosu takmak. Bu genellikle mevcut kablolamayı tamamen çıkarmayı ve bir C kablosu içeren tüm yeni kabloları çalıştırmayı içerir. Bir elektrikçi veya HVAC teknisyeni için oldukça kolay bir iş.

Bazı akıllı termostatlar, HVAC sisteminize kontrol panosu aracılığıyla yarı sahte bir C teli ekleyebilen adaptör kitleri (Ecobee termostatlar için Güç Genişletici Kiti gibi. Evrensel kitleri de satın alabilirsiniz) da sunar. Sadece gerçek bir C teli olması kadar hoş değil, ama kesinlikle hiç olmamasından iyidir ve işi halledecektir.

Sonunda güvenli oynayın ve termostatınızın kablolarının bir C teli ile geldiğinden emin olun. Değilse, yine de iyi olabilirsiniz, ancak yine de bir C kablosu ya da adaptör kiti takmanız iyi bir fikir olabilir.