Alexa Rutinler İle Sabahlarınızı Geliştirin

Josh Hendrickson

Uyanmak zor olabilir, ama Alexa bunu kolaylaştırabilir. Alexa seni daha az uykulu hale getirmez ya da yataktan çıkarmaz, ama sabah rutininizi çok daha verimli hale getirir.

Hava Durumu, Trafik, Işıklar ve Erteleme İçin Rutinler

Çok sayıda insan gibiyseniz, uyanırsınız (sonunda), bazı haberleri almaya çalışın, e-postalarınızı kontrol edin, giyinin, hava ve trafik koşullarını öğrenin ve işe gitmeden önce kahve alın (hatta kahvaltı!) . Yapılması gereken çok şey var ve muhtemelen erteleme düğmesine üç ya da dört kez basmanıza yardımcı olmuyor – dün yemin etseniz bile, bunu tekrar yapacağınız en son zaman olmuştu.

Ya en azından sabahlarınızı daha verimli hale getirebilirseniz? Haberleri, hava durumunu ve ardından trafiği kontrol etmek için telefonunuzu çıkarmak zorunda kalmak yerine, bununla ilgili bir rutine sahip olabilirsiniz. Smarthome teknolojiniz varsa, ışıkları yakmak, kahve makinesini açmak ve evi ısıtmak (veya soğutmak) için rutinlerde bile çalışmayı düşünebilirsiniz. Birkaç gecikmiş rutinde, gün doğumu gibi, ışıkları yavaşça bile açabilirsiniz.

İşleri bir adım daha ileriye götürmek istiyorsan, rutinlerine Eko düğmeleri ekleyebilir ve sana eskiden çalar saat gibi, Alexa'yı erteleyecek tokatlamak için fiziksel bir nesne verebilirsin. Yataktan kalkmayı daha da kolaylaştırmak için bazı sabah rutinlerini nasıl bir araya getireceğinizi ya da en azından sabahları kendinize zaman kazandıracağınızı göstereceğiz.

Rutini Bir Araya Getirmek

Sabah rutinleri oluşturmak, oluşturduğunuz diğer rutinlere benzer adımları izleyecektir. Alexa uygulamasını açın ve ardından hamburger menüsüne dokunun.

“Rutinler” düğmesine dokunun.

Yeni bir rutin oluşturmak için sağ üst köşedeki Artı (+) düğmesine dokunun.

“Bu olduğunda” nın sağındaki artı sembolüne dokunun.

“Programla” ya dokunun.

“Zamanda” sağındaki “Seç” e dokunun.

İstediğiniz başlangıç zamanını seçin. Bu durumda, sabah 6: 30'da tamamen uyanmak istememize rağmen, 6: 00'yı seçeceğiz, böylece ışıkları yavaşça açabiliriz. “Tekrar” ın sağındaki “Seç” e basın.

Rutinin ateşlemesini istediğiniz günleri seçin. Pazartesiden cumaya çalışırsanız, hafta içi günleri seçebilirsiniz. Sonra “Bitti” ye dokunun.

Sağ üst köşedeki “İleri” düğmesine dokunun.

“İşlem ekle” nin sağındaki artı sembolüne dokunun.

Akıllı ev cihazlarını kontrol etmek için “Akıllı Ev” e dokunun. Philips Hue veya LIFX ampulleri gibi akıllı ışıkları nasıl açacağınızı göstereceğiz.

Tek bir ampulü açmak için “Kontrol Cihazı” na veya yatak odanızda kurduğunuz bir grup ışığı açmak için “Kontrol Grubu” na dokunun.

Açmak istediğiniz akıllı ışığın veya grubun adına dokunun.

“Parlaklık” üzerine dokunun ve sürgüyü% 5'e indirin. Bu, ışığınızı ilk başta% 5 parlaklıkta açar ve oradan parlaklığını kademeli olarak arttıracağız. Sonra sağ üst köşedeki “İleri” düğmesine dokunun.

“Eylem ekle” ye dokunun.

“Bekle” ye dokunun.

Süreyi altı dakikaya getirip ardından “İleri” ye dokunun. Alexa yapılandırdığınız bir sonraki eylemi gerçekleştirmeden önce bu kadar dakika bekleyecek.

Aynı akıllı ışığı eklemek ve aksiyonları beklemek için bu adımları tekrarlayın, akıllı ışık parlaklığınızı her sabah% 20 artışlarla, sabah 6: 30'a ve% 100 parlaklığa ulaşana kadar arttırın.

“Eylem ekle” ye dokunun.

“Alexa Says” a dokunun. Bu kategori aynı zamanda şarkı söylemek veya bana eğlenceli bir şey söylemek gibi eylemleri de içerir. Sabah selamını kullanacağız.

“Günaydın.” Düğmesine dokunun. Bu eylem Alexa'nın sizi sabahları karşılamasına neden olur ve Amazon bunun eğlenceli bir şey sunması gerektiğini söylüyor – ama henüz bir şey duymadık.

Sağ üst köşedeki “İleri” düğmesine dokunun.

“Eylem ekle” ye dokunun.

Bölgenizdeki hava durumu raporunu dinlemek için “Hava Durumu” düğmesine dokunun.

Sağ üst köşedeki “İleri” düğmesine dokunun.

“Eylem ekle” ye dokunun.

“Trafik” e dokunun. Henüz trafik seçeneklerini ayarlamadıysanız, bunu da yapmanız gerekir.

Sağ üst köşedeki “İleri” düğmesine dokunun.

“Eylem ekle” ye dokunun.

Alexa'nın Pandora veya Amazon Music gibi bir hizmetten müzik çalması için “Music” düğmesine dokunun.

Tercih ettiğiniz şarkının veya çalma listesinin adını yazıp “Sağlayıcı Seç” e dokunun ve Spotify veya Amazon Müzik gibi bir sağlayıcı seçin. Sonra bir zaman sınırı belirlemek için zamanlayıcı seçeneğine dokunun (bir çalma listesi seçtiyseniz). Alexa, seçtiğiniz zaman sınırlarını takiben müzik çalmayı bırakacaktır. Aksi takdirde, çalma listesinin sonuna kadar çalar veya siz kapatırsınız.

Sağ üst köşedeki “İleri” düğmesine dokunun.

Tüm rutin işlemlerinizin doğru sıralandığından emin olun, birbiri ardına çalışırlar. Herhangi bir şey yanlış yerdeyse, eylemin sağ tarafındaki iki satıra dokunun ve basılı tutun, ardından yukarı veya aşağı sürükleyin. Her şey doğru olduğunda, rutin oluşturmayı tamamlamak için “Kaydet” düğmesine basın.

Ve şimdi ışıkları yavaşça aydınlatacak, hava durumu, trafik bilgisi verecek ve güne başlamak için müzik çalacak bir rutininiz var. Ayrı ayrıntıları değiştirebilir, başka akıllı ev seçenekleri ekleyebilir veya hava durumu yerine haberleri çalabilirsiniz. Ama ne zaman ertelemeye ihtiyacınız var? Amazon Eko Düğmeniz varsa, onu erteleme düğmesine dönüştüren bir yordam oluşturabilirsiniz.

Yankı Erteleme Düğmesini Ayarlama

Sonra, bir erteleme düğmesi ayarlayacağız. Bu, teknik olarak ses çalan herhangi bir rutinde çalışabilir, ancak sabahları haber veya müzik çıkaran rutinlerinizle iyi çalışır. Bu kılavuz, Eko düğmelerinizi zaten eşleştirdiğinizi varsaymaktadır. Eğer yapmadıysanız, sizi bu süreç boyunca yönlendiren kullanışlı bir rehberimiz var.

Daha önce olduğu gibi yeni bir rutin oluşturun. “Bu olduğunda” nın sağındaki artı sembolüne dokunduktan sonra Yankı düğmesini seçeceksiniz.

İstendiğinde, kullanmak istediğiniz fiziksel Eko düğmesine basın ve ardından “Ekle” düğmesine dokunun.

İşlem ekle sağındaki artı sembolüne dokunun.

“Aygıt Ayarları” nı seçin.

“Sesi Durdur” u seçin.

Düğme, sabah rutinleri için kullandığınız Yankı ile eşleştirilmişse, “Associated Device” ı işaretli bırakın. Aksi takdirde, doğru Yankı'yı kontrol edin. Sonra “İleri” ye dokunun.

“İleri” ye dokunun.

Yine de müzik çalmaya ihtiyacımız var, bu yüzden müzik çalmak için gecikmeli bir eylem ekleyeceğiz. “Eylem ekle” ye dokunun.

“Bekle” seçeneğini seçin.

Ertelemek istediğiniz bir süreyi seçin, 10 dakika gibi. Sonra sağ üst köşedeki “İleri” düğmesine dokunun.

Artık bir bekleme gecikmemiz var, müziği yeniden başlatmamız gerekiyor. “Eylem ekle” ye dokunun.

“Müzik” seçeneğini seçin.

Sabah rutininiz için seçtiğiniz müzik, sağlayıcı ve zamanlayıcı seçeneklerini kullanın.

Sonra sağ üst köşedeki “İleri” düğmesine dokunun.

Eğer tekrar tekrar erteleme yeteneğini sınırlamak istiyorsanız, işte bunun sadece bir kez çalışmasına izin vermek için isteğe bağlı bir adım. İstediğiniz zaman sağındaki “Değiştir” seçeneğine dokunun.

"Bastır" bölümünü genişletin ve "1 saat" seçeneğini seçin. Sonra "İleri" ye dokunun.

Şimdi bu rutini oluşturmayı tamamlamak için “Kaydet” e basın. Şimdi sabahları, erteleme düğmesini tokatlarsanız, müziği on dakika boyunca duraklatır ve ardından yeniden başlatır.

Gereksinimlerinize göre bu değişkenlerin bazılarını değiştirebilirsiniz, ancak rutinleri kullanmak sabahları kolaylaştıracaktır – eğer mutlu olmasalar.