Algoritmalar nelerdir ve neden insanları rahatsız ediyorlar?

Africa Studio

“Algoritma”, etrafa çok atılan bir kelimedir. Ancak YouTube veya Facebook algoritmaları etrafında konuşmalar yaptığımızda, gerçekte ne hakkında konuşuyoruz? Algoritmalar nedir ve insanlar neden onlardan bu kadar şikayetçi?

Algoritmalar Problem Çözme Talimatıdır

Hayatımızın her anına nüfuz etmelerine rağmen, bilgisayarların yalnızca açıkça anlaşıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Ancak, neler olup bittiğinin temelini herkesin anlayabileceği bir bilgisayar bilimi alanı var. Bilgisayar biliminin bu alanına programlama denir.

Programlama göz alıcı bir iş değildir, ancak Microsoft Office'ten hırsızlara kadar tüm bilgisayar yazılımlarının temelidir. Programlama bilginiz yalnızca kötü 90 filmlerinden ve iyi haberlerden kaynaklanmış olsa bile, muhtemelen bir programcının ne yaptığını size açıklamak için kimseye ihtiyacınız yoktur. Bir programcı bilgisayar için bir kod yazar ve bilgisayar görevleri gerçekleştirmek veya sorunları çözmek için bu kodun talimatlarını izler.

Eh, bilgisayar bilimleri dünyasında, bir algoritma sadece kod için süslü bir kelimedir. Bilgisayara problemleri nasıl çözeceğini söyleyen herhangi bir talimat, görev süper kolay olsa bile bir algoritmadır. Bilgisayarınızı açtığınızda, bir dizi “nasıl açılır” yönergeleri izler. Bu işte bir algoritma. Bir NASA bilgisayarı, uzayın fotoğrafını oluşturmak için ham radyo dalgası verisini kullandığında, bu da iş başında bir algoritmadır.

“Algoritma” kelimesi, herhangi bir komut dizisini tanımlamak için, hatta bilgisayar alanı dışında bile kullanılabilir. Örneğin, gümüş kapları bir çekmecede sıralama yönteminiz, banyoyu kullandıktan sonra ellerinizi yıkama yönteminiz gibi bir algoritmadır.

fizkes/Shutterstock

Ancak, işte mesele: Bugünlerde, “algoritma” kelimesi, çok özel teknik konuşmalara ayrılma eğilimindedir. İnsanların “temel matematik” algoritmaları veya “MS Paint grafiti aracı” algoritmaları hakkında konuştuğunu duymuyorsunuz. Bunun yerine Instagram kullanıcılarının arkadaş önerisi algoritmalarından veya Facebook'un veri toplama algoritmalarını temel alan gizlilik gruplarından şikayet ettiğini duyuyorsunuz.

“Algoritma”, hesaplamalı talimatlar için uygun bir terimse, neden dijital dünyadaki kafa karıştırıcı, büyülü ve kötü yönlerini tanımlamak için neredeyse sadece kullanıyoruz?

Çoğu insan “Algoritma” ve “Makine Öğrenmesi” ni birbirinin yerine kullanır.

Geçmişte, programcılar ve pop kültürü, çoğu hesaplama talimatına “kod” olarak atıfta bulunmuştu. Bu, bugün çoğunlukla geçerlidir. Makine öğrenimi, “kod” yerine “algoritma” kelimesini kullanmaya meyilli olduğumuz, büyük, bulutlu bir hesaplama alanıdır.

Makine öğrenimi uzun süredir devam ediyor, ancak son 15 yıl içinde dijital dünyanın sadece büyük bir kısmı haline geldi. Makine öğrenimi karmaşık bir fikir gibi görünse de, anlaşılması oldukça kolaydır. Programcılar her durum için belirli bir kod yazamaz ve test edemezler, bu yüzden kendi yazabilecekleri bir kod yazarlar.

Yapay zekanın daha pratik bir şekli olarak düşünün. Patronunuzun e-postalarını yeterince spam olarak sınıflandırırsanız, e-posta istemciniz patronunuzun tüm e-postalarını otomatik olarak spam klasörüne göndermeye başlar. Benzer şekilde, Google, YouTube arama sonuçlarının alakalı kaldığından emin olmak için makine öğrenmesini kullanır ve Amazon, hangi ürünleri satın almanız gerektiğini önermek için makine öğrenmesini kullanır.

Tabii ki, makine öğrenmesi her şey yolunda değil. “Makine öğrenmesi” adı, bazı insanları rahatsız etmek için yeterince ürkütücüdür ve makine öğrenmesi için kullanılan popüler kullanımlardan bazıları etik olarak sorgulanabilir. Facebook’un veri madeni veya web’deki kullanıcılar için kullandığı algoritmalar, makine öğrenmenin tatsız bir örneğidir.

Basında, arama sonuçlarını sıralamak için “Google'ın algoritması”, videolar önermek için “YouTube'un algoritması” ve zaman çizelgenizde hangi yayınları göreceğinize karar vermek için “Facebook'un algoritması” hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunların hepsi çekişme ve tartışma konusu.

İLGİLİ: AI ile İlgili Sorun: Makineler Şeyleri Öğreniyor, Ama Anlayamıyor

Algoritmalar Neden Tartışmalı?

Uzun bölme, sayıları bölmek için (diğerleri arasında) bilinen bir algoritmadır. Sadece bilgisayar yerine okul çocukları tarafından yapıldı. Intel CPU'nuz tamamen sayıları böldüğünde farklı bir algoritma kullanır, ancak sonuçlar aynıdır.

Metinden konuşmaya genellikle makine öğrenmesi kullanılır, ancak hiç kimse konuşmadan metne “algoritma” dan bahsetmez, çünkü her insanın anında tanıyabileceği nesnel olarak doğru bir cevap vardır. Kimse bilgisayarın ne söylediğini veya makine öğrenip öğrenmediğini nasıl “çözdüğünü” umursamıyor. Sadece makinenin doğru cevabı bulmasını önemsiyoruz.

Ancak diğer makine öğrenimi uygulamaları “doğru” bir cevaba sahip olma avantajına sahip değildir. Bu yüzden algoritmalar medyada düzenli bir konuşma konusu haline geldi.

Bir listeyi alfabetik olarak sıralamak için kullanılan bir algoritma tanımlanmış bir görevi yerine getirmenin bir yoludur. Ancak Google’ın “bir arama için en iyi web sitelerini sıralaması” ya da “en iyi videoyu önerme” için YouTube gibi bir algoritma çok belirsiz ve tanımlanmış bir görevi yerine getirmiyor. İnsanlar bu algoritmanın olması gereken sonuçları üretip üretmediğini tartışabilir ve insanlar bu konuda farklı fikirlere sahip olacaktır. Ancak, alfabetik sıralama örneğimizle herkes listenin gerektiği gibi alfabetik olarak sıralanacağını kabul edebilir. Tartışma yok.

“Algoritma” Kelimesini Nasıl Kullanmalıyız?

Algoritmalar tüm yazılımların temelidir. Algoritmalar olmadan, telefonunuz veya bilgisayarınız olmazdı ve muhtemelen bu makaleyi bir kağıda okuyorsunuz (aslında, hiç okumuyordunuz).

Ancak, genel halk “algoritma” kelimesini bilgisayar kodu için uygun bir terim olarak kullanmamaktadır. Aslında, çoğu insan bir bilgisayar kodu ile bir algoritma arasında bir fark olduğunu varsayar – ama yoktur. “Algoritmanın” kelimesiyle makine öğrenmesi arasındaki ilişki nedeniyle anlamı sisli hale geldi, ancak kullanımı daha belirginleşti.

Evgeny Atamanenko/Shutterstock

En önemsiz bilgisayar kodunu bile tanımlamak için “algoritma” kelimesini kullanmaya başlamalı mıyım? Muhtemelen hayır, çünkü herkes ne demek istediğini anlamayacak. Dil her zaman değişiyor ve her zaman iyi bir sebepten dolayı değişiyor. İnsanların kafa karıştırıcı, opak ve bazen de şüpheli makine öğrenmesi dünyasını tanımlamak için bir kelimeye ihtiyaçları var ve “algoritma” şu anda – bu kelime haline geliyor.

Bununla birlikte, bir algoritmanın (ve makine öğrenmenin) özünde görevleri çözmek için yazılmış bir kod olduğunu akılda tutmak iyidir. Sihir numarası yok; bu zaten aşina olduğumuz yazılımın daha karmaşık bir yinelemesi.

Kaynaklar: Arduvaz, Wikipedia, GeeksforGeeks