Alt + Sekmede Gösterilmeden Windows 10'un Sekmelerini Devre Dışı Bırakma

Windows 10'un Redstone 5 güncellemesindeki “Sets” özelliği, sekmelerin Alt + Tab değiştiricide pencerelerin yanında görünmesini sağlar. Microsoft Edge tarayıcı sekmeleri bile Alt + Sekmesinde görünür. Ancak bu sekmeleri gizleyebilir ve bunun yerine klasik Alt + Tab davranışını geri yükleyebilirsiniz.

Redstone 5 güncellemesi şu anda Insider Preview formunda mevcut. Bir zamanlar Güz 2018'de piyasaya sürülecek ve başka bir şey olacak – muhtemelen “Ekim 2018 Güncellemesi” veya “Kasım 2018 Güncellemesi”.

İLGİLİ: Windows 10, Alt + Tab İşleri Nasıl Değiştirilir, İşte Bilmeniz Gerekenler

Bu ayarı değiştirmek için PC'nizde Ayarlar> Sistem> Çoklu görevler'e gidin.

“Ayarlar” bölümüne ilerleyin, “Alt + Sekmeye basıldığında en son kullanılanı gösterir” altındaki açılır menüyü tıklayın ve ardından “Sadece Windows” seçeneğini seçin. Varsayılan ayar, hem pencereleri hem de sekmeleri gösteren “Windows ve sekmeler” dir.

Ayrıca, “Uygulamalar ve web siteleri otomatik olarak yeni bir pencerede açılır” altındaki kutuyu tıklamak ve uygulamaların ve web sitelerinin sekmelerde açılmasını önlemek için “Pencere” ayarını seçmek isteyebilirsiniz.

Windows 10 şu anda Setleri sekmelerini devre dışı bırakma seçeneğine sahip değildir, bu nedenle beğenmediğinizde yapabileceğiniz en fazla şey budur. Yine de, Alt + Sekme değiştiricisinden gizledikten sonra bile Ctrl + Windows + Tab gibi klavye kısayollarını kullanarak sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz.

İLGİLİ: Uygulamaların sekmelere yerleştirilmesi için Windows 10'daki ayarlar nasıl kullanılır

Google Chrome ve Mozilla Firefox sekmelerinin Alt + Sekme değiştiricide görünmeyeceğini, çünkü kendi özel tür sekmelerini kullandıklarını unutmayın. Kendi sekme türünü kullanan diğer uygulamaların sekmeleri de Alt + Sekme değiştiricisinde görünmez.

Bu uygulamalar kümeler için herhangi bir desteği destekliyorsa, sekmeleri de Alt + Sekmesinde görünecektir.