“Amazon Tarafından Yerine Getirilen” Nedir?

Amazon'da alışveriş yaparken, satın aldığınız bazı şeylerin yanında “Amazon tarafından Yerine Getirildi” kelimelerini görmüş olabilirsiniz. Satın alma deneyimiyle ilgili farklı bir şey fark etmeyeceğinizi umarsınız, ancak sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Amazon Pazar Yeri

Amazon sadece bir çevrimiçi mağaza değildir ve bir süredir kullanılmamıştır. EBay veya Alibaba gibi bir pazar; sadece bu gerçeği daha iyi gizler.

Amazon üzerinden satılan ürünlerin% 80'inden fazlası Amazon'dan değil, Amazon'a ürünlerini listelemek için ödeme yapan bir Amazon Pazar satıcısından satın alınmıştır. Amazon'da listelenen ürünlere baktığınızda rakamlar daha da satılıyor, yalnızca satılmıyor: 350 milyon artı üründen oluşan Amazon, yalnızca 12 milyon satıyor – kitaplar, medya ve şarap dahil değil – geri kalanlar satılıyor Marketplace satıcıları tarafından.

Daha önce hiç bir Marketplace satıcısından aldığınızı farketmemiş olsanız bile, ihtimaller sizde.

Amazon tarafından yerine getirildi

Çoğu insanın Amazon'un eBay gibi bir pazar olduğunu fark etmemesinin nedeni, genel olarak tüm pürüzlere ve çarpmalara karşı pürüzsüzlük kazanmasıdır. Satıcıların iki seçeneği vardır:

  • Ürünlerini Amazon'da listeleyebilirler ve bir sipariş geldiğinde, bunları paketleyip kendileri gönderebilirler.
  • Ürünlerini Amazon'da listeleyebilirler ve Amazon ambarına herhangi bir sayıda ürünü gönderebilirler. Bir sipariş geldiğinde, Amazon işçileri bir Amazon ürünü gibi toplayıp gönderiyorlar. Bu Amazon tarafından yerine getirilir.

Satıcılar için Amazon'dan Fulfilled'in büyük avantajı Amazon'un her şeyi ele alması. Amazon bunu yapar, kendi mağazalarını işletmeleri, ödeme işlemlerini üstlenmeleri, bir nakliyeci ile ilgilenmeleri, işleri toparlamaları veya müşteri hizmetleri ile uğraşmaları gerekmez. Satıcılar bazen Amazon tarafından Yerine Getirmeyi “FBA” olarak adlandırırlar.

Müşteriler için avantaj, Amazon’un doğrudan satmadığı 338 milyondan fazla ürün için Prime, ücretsiz gönderim ve benzeri ürünler de dahil olmak üzere aynı düzenli Amazon deneyimini kazanmalarıdır. Çoğu insan – ben dahil – doğrudan Amazon'dan alım yapmadıklarında bile farketmiyorlar. Paketler aynı şekilde kapınıza geliyor.

Amazon Pazar Yeri Satıcısı Nasıl Belirlenir

Amazon, bir Market satıcısından aldığınızda çatılardan trompet yapmasa da, bilgileri de gizlemez. İşte resmi bir Amazon listesi.

Ve işte, Amazon tarafından Doldurulmuş kullanan bir Pazar satıcısı için bir tane.

Sağ tarafta, “Stoktaki” bölümünün altında bulunan Amazon satıcıyı ve göndereni listeler.

Amazon tarafından Yerine Getirilmemiş kullanan pazar satıcılarının tespit edilmesi daha kolaydır. Satın alma süreci farklı.

Amazon ve Amazon Pazarı Tarafından Yerine Getirilen Sorun

Amazon ve Amazon Marketplace tarafından yerine getirilenlerin problemleri yoktur. Zaten platformda on binlerce satıcı ve yenilerinin katılmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir sistemde, Amazon her satıcıyı veya öğeyi tam olarak gözden geçirip polisleştiremez. Bu, çok sayıda dolandırıcılara ve kötü oyunculara yol açmıştır.

Kendi Genel Yayın Yönetmenimiz Chris Hoffman, televizyonu için medya merkezi olarak kullanmak üzere bir mini bilgisayar satın aldı. Donanım sağlamken, Windows'un korsan bir sürümü ile birlikte geliyordu. Satıcıyı arayarak bir inceleme yazdığında, görüşlerini bildirdi ve Amazon bunları sildi ve daha fazla yorum göndermesini engelledi. Bu, seviyedeki bir satıcının davranışı değildir.

SanDisk, en iyi SD kartlardan ve diğer depolama donanımlarından bazılarını yapar. Biz burada How-To Geek'teki eşyalarının büyük hayranlarıyız. Ne yazık ki, satılan SanDisk bellek kartlarının üçte birinin sahte olduğunu tahmin ediyorlar. Ve elbette, bazı insanlar bu sahte kartları Amazon'dan alıyorlar.

Kötü niyetli satıcıların, sahte ürünleri içeren yasal listeleri kaçırmadan, sahip olmadıkları ürünleri satmaya ve sadece parayla kaçmasına kadar onlarca ilave strateji vardır. Amazon insanlar şikayet etmeye başlayana kadar hiçbir şey yapmıyor ve o zamana kadar genellikle çok geç oluyor. Amazon her zaman A'dan Z'ye güvencesiyle insanlara para iadesi yapsa da, yine de dolandırılma zorluğuyla başa çıkmak zorundasınız.

Amazon Dolandırıcılığı önlemek nasıl

Amazon, çevrimiçi pazarın çoğunu köşeye sıkıştırdığı için, dolandırıcılara karşı daha iyi bir hedef haline geldi. Amazon sorunu çözmeye çalışıyor, ama bu hala büyük bir sorun. Amazon Marketplace satıcısından aldığınızda dolandırıcılık riski her zaman vardır.

Bununla birlikte, Başbakan üyeliğinizi iptal etmenizi ve iptal etmenizi önermiyorum. Zamanın büyük çoğunluğu, özellikle biraz özen gösterirseniz, iyi olacaksınız. Satın aldığınız şey Amazon tarafından veya başka bir üreticiden başka bir yerde satılıyorsa, listeye ve incelemelere göz atın. Her şey iyi görünüyorsa, hemen devam edin, ancak herhangi bir kırmızı bayrak görürseniz, belki başka bir yerden satın alın.

Dolandırıcı satıcıları vahşi ortamda tespit etmek hakkında daha fazla bilgi için kılavuzumuza bakın.

İLGİLİ: Sahte ve aldatmaca amazon satıcıları önlemek nasıl