Amazon'un “Proje Sıfır” Sahteciliği Önleme Planı Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Amazon

Amazon'un Projesi Sıfır, şirketin tüm sahte listeleri Amazon pazarından kaldırmaya yönelik ilk gerçek girişimidir. Ancak Project Zero nasıl çalışır ve sizin gibi müşterileri nasıl etkiler?

Bekle, Amazon'da Sahte Var mı?

Kulağa garip geliyor, ama Amazon'da büyük bir sahte pazar var. Farkında olsun veya olmasın, perakendeciden bir noktada sahte bir ürün satın alma şansınız var.

Amazon, Target ve Best Buy gibi mağazaların aksine, ürün listeleri ve yerine getirilmesi için 3. taraf satıcılarına büyük ölçüde güveniyor. Bu satıcılar sattıkları markalara bağlı değildir, ancak Jeff Bezos'a göre, listeleri Amazon'da satılan ürünlerin yarısını oluşturur.

Amazon alışverişlerinizin birçoğu, fark etseniz de etmeseniz de, muhtemelen 3. parti satıcılardan gelmiştir. Amazon her satıcıyı ürün sayfasına (eBay gibi) bölmek yerine, tüm listeleri tek bir ürün sayfasına derler. Örneğin bir Apple Aydınlatma Kablosunun listesi, Apple dahil onlarca farklı satıcı tarafından yerine getirilebilir. Bir ürünün Amazon'dan mı yoksa üçüncü taraf satıcıdan mı geldiğini ürün sayfasında kontrol edebilirsiniz.

Bu sistem Amazon'un fiyatları düşük tutmasına izin veriyor ve Amazon'un süper hızlı yerine getirme sisteminin omurgasını oluşturuyor. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, pek çok sahtekar ve sahtecinin orijinal ürün listelerine göz atmasına izin veriyor.

Amazon'un sahteciliğe karşı bazı önlemleri var, ancak o kadar iyi çalışmıyorlar. Amazon'daki inceleme süreci şaşırtıcı derecede yavaştır ve neredeyse tamamen kullanıcı geri bildirimlerine dayanır. Şüphesiz, bu inceleme sistemi bazen “şüpheli” kullanıcıları yasaklayarak dolandırıcıların lehine çalışır.

Sonuç olarak, Amazon'da birçok sahte ürün var. Sahte Rapor, Amazon'da satılan ürünlerin% 13'ünün sahte olduğunu tahmin etmektedir. Bir şeyleri perspektife sokmak için Amazon, 2014 yılında yaklaşık 5 milyar ürün sattı.

Bu sahte sorun müşterilere, popüler markalara ve Amazon'a zararlıdır. Bazı tüketiciler, sahte ürünlerden dolayı Amazon'da alışveriş yapmaz ve bazı markalar da ürünlerini web sitesinde listelemeyi reddederler. Geçtiğimiz yıl Amazon ve Swatch Group (İsveçli bir saatçi holdingi) arasında yapılan bir anlaşma sahteciler yüzünden dağıldı. Swatch Grubu CEO'su Nick Hayek, Çin firması Alibaba'nın sahte önlemlere Amazon'dan daha iyi olduğunu iddia etti. Ahh. Swatch Grubu gönülsüzce geri döndü, ancak Amazon'da yalnızca belirli saatlerde satıyor.

Amazon'da Her Şeyi Satın alamazsınız

Amazon'da lüks kıyafetler ve giysiler hariç hemen hemen her şeyi satın alabilirsiniz. Markalı giysiler, saatler, el çantaları, parfümler, şapkalar ve güneş gözlükleri bilinen bir taklit pazarına sahiptir. Amazon, yoğun olarak 3. parti satıcılara güvendiğinden, lüks markalar ürünlerini web sitesinde listeleme konusunda isteksizdir.

Son birkaç yılda, Amazon işleri tersine çevirmeye çalıştı. Şirket, Disney, Hugo Boss ve Nike gibi birçok özel marka ile küçük anlaşmalar yapmayı başardı. Parfümler ve stok tişörtleri gibi bazı küçük listelemelere karşılık Amazon, üçüncü taraf satıcıları bu marka tarafından listelenen veya ilişkili markaları satarak polis (veya önler).

Minerva Studio/Shutterstock

Bu nedenle, Nike gibi belirli markaların listeleri Amazon'da inanılmaz derecede ince. Çok sayıda satılmış boyut ve renkte, sıkıcı, eski veya çok sayıda ürün vardır. Bu aynı zamanda Hugo Boss Amazon sayfasının, Boss markasıyla ilişkilendirilen lüks kıyafetler yerine kolonya, sade pololar ve yerinde gitar pedalı dolu olmasının sebebidir.

Amazon'da ince veya olmayan bazı markalar:

 • Nike: Sade giysiler, ayakkabılar ve fazla mallar.
 • Hugo Boss: Parfümler ve sade gömlekler.
 • Fila: İnce bir giysi ve ayakkabı seçimi ve iş ayakkabılarına tuhaf bir odaklanma
 • Bape: İnce seçimler, ancak Amazon'da çok sayıda açık yarık bulabilirsiniz.
 • Disney: Disney web sitesine kıyasla gizemli bir şekilde tarihli ve düşük fiyatlara sahip hisseden büyük bir koleksiyon.
 • North Face: İnce düz gömlek ve paltolardan oluşan bir seçki.
 • Rolex: Çoğunlukla önceden sahip olunan ve indirimli saatler.
 • Versace: Sınırlı saat ve kolonya seçimi.
 • Chanel: Parfümler iyi bir seçim, ancak sadece önceden sahip olduğu el çantaları.
 • Swatch Group (Omega, Longines, Blancpain) – Sahte bir anlaşmazlığın ardından yalnızca Amazon'da belirli saatler satıyor.
 • Louis Vitton: Louis Vitton tarafından yazılmış bir kitap.
 • Yüce: Var olmayan.
 • Spark Elektrikli Bisikletler: Var değil.
 • Sumo Lounge: Varolmayan.

Amazon, sahtecilerin bir sorun olmadığını garanti ederse, markaların ürünlerinin daha fazlasını Amazon'da listelemeye teşvikleri vardır. Ancak bu sistem açıkça kusurlu. Bu markaların çoğu Amazon'u ucuz bir mağaza gibi kullanıyor. Muhtemelen bu sistemi destekleyen birkaç argüman olsa da (markalar Amazon'da satarsa daha az özel görünüyor), çoğu tüketici muhtemelen Amazon'un rahatlığıyla Nike ayakkabılarını ve lüks saatlerini satın almak istiyor.

Amazon Projesi Sıfır Sahtecileri Durdurabilir

Şubat ayındaki karışık bir davadan sonra Amazon nihayet sahte sorununu SEC’e verdiği bir raporda kabul etti. Ancak şirket bu raporda, “hızlı büyüme” nedeniyle satıcıların Amazon pazarındaki sahte ürünleri satmasını tamamen engellemenin “mümkün olamayacağını” iddia etti.

Açıkçası, sahte tüketiciler için kötü ve Amazon markası için kötü. Ancak eğer Amazon şirket içi sahteciliğe karşı önlemlerini artırmaya karar verirse, şirketin binlerce yeni çalışanı işe alması, evrensel ürün serileştirmesi için ödeme yapması ve Amazon satışlarının yarısını oluşturan üçüncü taraf satıcılara kısıtlamalar koyması gerekiyor. Amazon bile bu agresif önlemlerin “işletme sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebileceğini” itiraf ediyor.

Ancak Amazon yolun ortasında bir çözüm buldu. Sahte ürünlerin çoğu Apple, Nike veya Sandisk gibi isim markalarını taklit ettiği için, neden bu popüler markalara sahte ürünlerle savaşma kabiliyeti vermiyor? Bu sahte sahteciliğe çözüm Sıfır Projesi adı verilir ve Amazon'un sahte sorununu hafifletmeye yardımcı olması gerekir.

Zero Projesi Nasıl Çalışır?

Zero Projesi, güvenilir markalara sahte listeleri el ile alma gücü verir. Ek olarak, sıfır projesinde kayıtlı olan markalar, gelişmiş ürün serileştirme ve Amazon Atölyesi çalışanlarını bazı sahte tespit teknikleri eğitme fırsatını tercih edebilir.

Proje Sıfırına kaydolma ücretsizdir ve Proje Sıfırına kayıtlı olan tüm işletmelerin idari ayrıcalıkları vardır. Bu ayrıcalıklar, esas olarak markaların Amazon'un yavaş raporlama sistemini atlamasına izin veriyor. Amazon’a sahte bir giriş bildirmek yerine, Zero Projesi'ne kayıtlı olan markalar, listeyi hemen kaldırabilir ve sökülmüş alıcılar için geri ödeme yapabilir. Endişelenmeyin — Amazon, sistemin kötüye kullanılmadığından emin olmak için bu işlemlerin gözden geçirildiğini iddia ediyor.

StreetVJ/Shutterstock

Zero Projesi'ne kayıtlı markalar, tüm ürünlerini serileştirme seçeneğine de sahipler. Şu anda, Amazon ürünleri tanımlamak için neredeyse tamamen temel, sahte kolay seri numaralarına güveniyor. Project Zero seri numaraları yalnızca Amazon deposunda kullanılacak ve her bir öğe için farklı olabilir.

Amazon'a göre, “ürün serileştirme hizmetini kullanmayı seçen markalar, birim bazında birim başına 0,01 ile 0,05 ABD Doları arasında bir maliyete sahipler.” Bu nedenle, bazı markalar Amazon'da sattıkları her 1000 birim için ekstra 50 dolar ödeyecek. Ama hey, sahte ürünlerle ücretsiz olarak savaşamazsın.

Amazon gibi markaların sorumluluğunu üstleniyor gibi gözüküyorsa, aynen olan budur. En iyi sahte çözüm olmayabilir, ancak umut verici. Apple gibi markalar artık Amazon pazarından sahte kablolar ve aygıtlar çıkarmak için daha iyi bir donanıma sahipler ve Amazon pazarında tarihsel olarak en iyi ipuçlarına sahip olan markalar artık her şeyi yapmaya teşvik ediyorlar.

Bazı Markalar Proje Sıfırına Kuşkuyla Bakıyor, Ancak Başarılı Olmasını İstiyor

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazı insanlar Sıfır Projesi'nden şüpheleniyorlar. Bu gecikmiş bir sahtecilik karşıtı önlemdir ve ne kadar işe yarayacağını bilmek zor. Ancak, markaların Project Zero için kritik öneme sahip olduğunu belirtmek önemlidir, çünkü başarılı olmasını istiyorlar, başarılı olmasını istiyorlar.

CEO'su Alibaba’nın Amazon’dan daha sahte sahtecilik önlemleri aldığını söyleyen Swatch Grubunu hatırlıyor musunuz? O şirketten Zero Projesi hakkında bir yorum yapmasını istedik ve net bir şüpheci, ancak büyük ölçüde iyimser bir yanıt aldık.

Swatch Grubu “Proje Sıfır Girişimi'ni duyurmakla gerçekten gerçekleşmesini sağlamak arasında büyük bir fark olduğunu” söyledi. Bu şaşırtıcı derecede samimi cevabın yanı sıra, Swatch Grubu da “Amazon'un ilerleyeceği konusunda iyimser” olduğunu söyledi. şirketler gelecekte “tartışmalara devam edecek”.

RGK Innovations CEO'su Kevin Williams, Inc. ile yaptığı röportajda benzer iyimser ama şüpheci bir iddiada bulundu. Williams, “Sıfır Projesi” fikrini sevse de, “öngörülemeyen sonuçlarla dolu bir kayığa sahip olacağından” endişeleniyor.

Bir Şirketin Sıfır Projeye Katılıp Katılmadığını Nasıl Kontrol Edebilirim?

Muhtemelen nakavt ürünleri satın almak istemezsiniz. Bu adil bir varsayım. Yani, hangi markaların Sıfır Projesi'ne katıldığını bilmek güzel olurdu, değil mi? İşin garibi, programa kayıtlı olan markaları bulmak zor.

Şu anda, Amazon yüksek profilli markalara Project Zero davetiyesi gönderiyor ve daha küçük markalar Proje Sıfır bekleme listesine girebilir. Amazon lüks ve seçkin markalara hükmetmeye çalıştığından, Nike ve North Face gibi şirketlerin davet aldıklarını varsayabiliriz. Apple ve Sandisk gibi genellikle sahte elektronik markaları da davet aldılar, ancak kesin olarak bilmenin yolu yok. Swatch Grubunun, şirketle olan yazışmalarımıza dayanarak Sıfır Projede yer aldığını da varsayabiliriz.

Amazon

Kenu gibi birkaç marka Amazon'a Proje Sıfır girişimleri için övgülerde bulundu. Öyleyse otantik bir Kenu ürünü istiyorsan, şimdi senin şansın. Ve Project Zero web sitesinde Vera Bradley, Thunderworks ve Chom Chom Roller gibi firmalardan referanslar var. Evet, ben de duymadım.

Doğal olarak, Amazon’a gelecekte kapsamlı bir Proje Sıfır kayıt listesi oluşturma planları olup olmadığını sorduk. Şirket bize, Amazon'un “gelecek hakkında yorum yapma ya da spekülasyon yapmamasına” rağmen, fikrimizin “ekibe” aktarılacağını söyledi. Umarım “ekip” önerimizi dinler.

Bu arada, Satış Ailesi tarafından önerilen bir “kısıtlamalar” listesine başvurabilirsiniz. Bu liste Amazon'daki 3. parti listelerini kısıtlayan markaların bazılarını detaylandırıyor. Bu listedeki markalar sahte ürünlerden endişe duyuyor ve gelecekte Project Zero programına atlayabilirler.