Android Bir nedir?

Android One, başlangıçta düşük maliyetli Android telefonlarını gelişmekte olan ülkelere ulaştırmak için bir girişimdi. Ancak, Google, Android One'ı daha fazla Android telefonlar haline getirmek için daha kullanıcı odaklı bir program haline getirerek yol tarifleri değiştirdi.

Android One Ne Oldu: Tarih Dersi

Android One, gelişmekte olan pazarlar için işlevsel, pratik ve kullanılabilir akıllı telefonlar yayınlamak için bir girişim olarak kuruldu. Donanım ve yazılımın bir ürünü olarak tasarlandı – maliyetleri düşürmek için alt donanım, Google tarafından saklanan ve güncellenen yazılımlarla birleştirildi.

Google, üreticilerin Android One telefonlarında kullanacakları genel donanım gereksinimlerini ortaya koydu. Bu nedenle, ilk telefonların çoğu aynı temel donanımı içeriyordu: MediaTek 1.3GHz dört çekirdekli SoC, 1 GB RAM ve 4 GB-8GB depolama alanı. Birinci nesil One telefonların çoğu, aynı zamanda, 480 × 854 ekran çözünürlüğü yetersiz.

Donanım gereksiniminin dışında, üreticiler belirli yazılım kurallarına da uymak zorunda kaldılar : telefonlar , değiştirilmemiş hisse senedi Android'i çalıştırmak ve düzenli güvenlik güncellemeleri almak zorundaydı . Ancak güncellemeler Google tarafından kontrol edildiğinden, ikinci şart gerçekten üretici için bir sorun değildi.

Yani Android One'ın başlangıçtaki genel fikri şuydu: Android'i çalıştıran ve güvenliğe odaklanan gelişmekte olan pazarlar için düşük maliyetli telefonlar.

Ama sonra fikir gelişti.

Şimdi Android One nedir?

Bugün, Android One sadece gelişmekte olan pazarlar için değildir ve düşük kaliteli donanımlarla sınırlı değildir. Çekirdek yazılım felsefesi hala var: Stok Android ve güvenlik güncellemeleri hala Android One cep telefonlarının bir parçası. Ve Pixel telefonları gibi, her bir Android One telefonunun doğrudan Google'dan en az iki yıllık OS güncellemesi alması garanti edilir.

Şimdiki en önemli fark, üreticilerin bu telefonlar için düşük uçlu donanım ve temel tasarımlarla sınırlı olmadığıdır. Bunun yerine, tasarım veya donanım sınırlamalarından kurtulmak için istedikleri gibi oluşturmakta özgürler. Motorola Moto X4 Android One Edition, burada harika bir örnektir.

Ancak bunun bir sonucu olarak, bu telefonların fiyatları artık bir zamanlar sahip oldukları bütçe kutusu cihazları değil. 250-400 $ 'dan (ve üzeri), hala en amiral gemisi telefonlardan daha uygun, ama yine de ilk One cihazlardan çok daha pahalı.

Basit terimlerle ifade etmek gerekirse: Android One, modern bir Nexus programına benzetilebilir, ancak yazılımda özel olarak tanımlanabilir. Tıpkı yesteryear'ın Nexus telefonları gibi, stok Android'i çalıştırıyorlar ve Google tarafından güncelleniyorlar. Daha önceki günlerinde, Nexus programı çok benzer bir felsefe kullanmıştır: Google tarafından sağlanan uygun fiyatlı telefonlar. Android One ile birincil fark, Google'ın donanımı tasarlamadığı – daha açık bir Nexus programı gibi düşünmesini sağlamasıdır.

Ancak Gelişmekte Olan Piyasalar için Düşük Maliyetli Telefonlar Hakkında Ne?

Google, Android One ile ne yapmaya koyulduğunu unutmamıştı, başka bir program doğdu: Android Go. Herhangi bir donanım gereksinimi yerine, Android Go tamamen yazılım odaklı. Android Oreo kapalı inşa edilmiş ve düşük maliyetli, kayıp maliyetli donanım için optimize edilmiştir.

İLGİLİ: En Sevdiğiniz Android Uygulamalarının En İyi "Lite" Sürümleri

Mevcut haliyle, Android Go, en temel donanım üzerinde iyi çalışacak şekilde tasarlanmış Oreo'nun değiştirilmiş bir sürümünü kullanır; daha küçüktür (“normal” Android'in yaklaşık yarısı kadar) ve daha hızlıdır. Google ayrıca, YouTube Go, Dosyalar Go ve diğer pek çok kişi de dahil olmak üzere Android Go ile birlikte çalışmak için bir dizi uygulama tasarlamıştır. Tüm bunlar, standart bir Android sürümü ve temel uygulamaları ile kötü performans gösterecek donanım deneyiminin optimize edilmesidir.

Buradaki fikir, çok fazla mantıklı olanıdır: maksimum donanım özelliklerini tanımlamak yerine, yazılımı düşük son donanım üzerinde çalışmak için optimize edin, sonra üreticilerin bunun ne anlama geldiğine karar vermesine izin verin. Sonuçta sonuçta sonuçta işe yarayacak – örneğin ABD'de bulunan ilk Android Go telefon 80 $ ZTE Tempo Go. Bir akıllı telefon için seksen dolar. Yazılım tamamen son derece sınırlı donanım üzerinde çalışacak şekilde optimize edilmiştir yana, çok az-deneyimi az, iyi kullanılabilen sağlamalıdır.

Android One farklı bir hedefle çalışmaya başladığında, mevcut program akıllıca. Google tarafından güncellenen daha fazla stok Android telefonlar yapmak harika bir fikir. Ve Android Go'nun doğuşu, gelişmekte olan pazarlar için çok daha mantıklı geliyor – sadece ucuz telefonlar için geliştirilmiş özel bir Android sürümü, parlak bir stratejidir.