Android P Pil Ömrünü Nasıl Artırır?

Google, son birkaç yılda Android'deki pil ömrünü iyileştirmek için önemli yeni özellikler sunmuştur ve Oreo en iyi iyileştirmeleri getirmiştir. İşte Android P ile daha da geliştirmek için nasıl arıyor.

Android Pil Ömrü Üzerine Küçük Bir Tarih

Android'in batarya sorunları her zaman yokuş yukarı bir savaş olmuştur; kullanıcıları yalnızca üç saatlik pil ömrüne sınırlamadan, arka plan hizmetlerine ve hızlı çoklu görevlere izin veren bir işletim sistemini nasıl kurarsınız? Bu, Android'in eski sürümlerinde, Android Marshmallow'a (6.x) kadar, sürekli bir sorun oldu.

İLGİLİ: Android'in “Doze”, Pil Ömrünüzü Nasıl Geliştiriyor ve Nasıl Yapılır?

Marshmallow'da, Google Doze Mode adlı yeni bir özellik tanıttı. Bu, Android'in batarya ömrü açısından bir tür dönüm noktası olarak düşünülebilir çünkü Google'ın o zamandan beri geliştirdiği dramatik bir iyileşme sağladı.

Doze Mode, cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda derin bir uyku moduna girmeye zorlar. Başlangıçta, cihaz yalnızca düz bir yüzeye yatığında çalışacaktı, ancak cep telefonu, cüzdan ve benzeri yerlerde çalışmak için Nougat'ta (Android 7.x) modifiye edildi – temel olarak, telefon kullanılmadığında. Çok havalı.

İLGİLİ: Android Oreo'da “Arka Planda Çalışıyor” ve “Pil Kullanılıyor” Bildirimi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Android Oreo'da, kullanıcıların hangi uygulamaların çalıştığını görmelerine izin vermek için arka planda hangi uygulamaların çalıştığını veya pilin kullanıldığını gösteren bir özellik eklendi. Bu, Doze ile birlikte Android'in batarya ömrünü gerçekten iyileştirdi ve uygulamalar uykuya dalmayı reddederek işletim sistemiyle çalışırken ortaya çıktı.

Ve şimdi, Android P ile, işler bir çentiğe başlıyor.

Android P Pil Ömrü Nasıl Geliştirilir

Bu yıl, Google I / O, P beta dahil olmak üzere Android için çok sayıda duyuru gerçekleştirdi. Google ayrıca birkaç yeni pil tasarrufu özelliğinin altını çizdi: Uyarlanabilir Pil ve Uyarlamalı Parlaklık. Hadi daha yakından bakalım.

İLGİLİ: Android P'de En İyi Yeni Özellikler, Beta'da Artık Kullanılabilir

Adaptif Pil Nedir?

Google, "En çok kullandığınız uygulamaları ve hizmetleri önceliklendirecek" Uyarlamalı Pil özelliğini geliştirmek için Alfabenin DeepMind ekibiyle ortaklık kurdu.

Bu özellik, telefonunuzu nasıl kullandığınızı "öğrenir" – en çok kullandığınız uygulamaları, bunları kullandığınızda vb. Buna karşılık Adaptive Battery, kullanmadığınız uygulamaları “kapatacak” ve böylece arka planda pil yemiyor. Bu özellik aynı zamanda wakelocks'ı (yani arka planda CPU'yu uyandırmayı) önler çünkü cihazı sık sık kullanmanız gerekmediğinden, cihazı uyandırma gereği duymayan uygulamalar için.

Yani, örneğin, gerçekten sadece Instagram'da Instagram'a baktığınızı varsayalım. Bu durumda, Adaptive Battery bu davranışı öğrenecek ve uygulamayı gündüzleri uyku modunda tutacaktır, daha sonra kullanmaya başladığınızda bunu uyandırın. Benzer şekilde, her defasında sadece bir kez kullandığınız uygulamalar varsa, her zaman temelde her zaman uykuda kalırlar – en azından siz onları başlatana kadar.

Google'a göre, Adaptif Pil test edilirken uyanıklıklarda yüzde 30'luk bir azalma kaydedildi. Uyanıklık, Android'i o zamandan beri rahatsız eden bir sorun oldu, çünkü sonsuza dek, sağlam bir gelişme.

Uyarlamalı Parlaklık Nedir?

Böylece, Android yaş için otomatik parlaklık ayarlarına sahip oldu. Uyarlanabilir Parlaklık, farklı olsa da, sadece biraz olsa bile.

Otomatik Parlaklık ile, işletim sistemi, çevrede ne kadar parlaklık olduğunu (veya olmadığını) değerlendirmek için ortam ışığı sensörünü kullanır ve ardından ekran parlaklığını, kabul edilebilir bir düzeyde olduğunu düşündüğü ile eşleşecek şekilde otomatik olarak ayarlar.

Uyarlanabilir Parlaklık ile, işletim sistemi ekranınızı ne kadar parlak görebildiğinizi anlamak için makine öğrenimini tekrar kullanacaktır. Örneğin, parlaklık otomatik olarak kısılırsa ve hemen tekrar açtığınızda, Android bu davranışa dikkat çeker.

Cihazınızı kullanırken ve parlaklığı beğeninize göre ayarladığınızda, OS, işleri nasıl seveceğinizi öğrenecek ve ardından bunu otomatik parlaklık ayarlarına uygulayacaktır. Bu şekilde, parlaklık daima istediğiniz yerde kalır.

Bu da, tercihinize göre ekranı kısarak, pil ömrüne yardımcı olabilir . Öte yandan başka bir yöne de gidebilir gibi görünüyor – daha parlak bir ekranı tercih ederseniz, pil ömrünü olumsuz etkileyebilir… ancak bu durumun tam olarak nasıl işleyeceği konusunda kıtlık var, bu yüzden henüz emin değiliz. Android P'nin olgunluğa ve kararlı bir sürümüne ulaşmasıyla, bunun batarya ömrü için ne anlama geleceği konusunda daha iyi bir fikre sahip olacağız.

Pil Tasarrufu Değişiklikleri

Pil Tasarrufunun nasıl çalıştığı konusunda da küçük bir değişiklik var. Android'in önceki sürümlerinde, Pil Tasarrufu yalnızca pil yüzde 5 ila 15 arasında olduğunda otomatik olarak açılır. Herhangi bir noktada manuel olarak etkinleştirebilirsiniz, ancak otomatik ayarlar sınırlıydı.

Look at that battery icon. So clean.

Ancak, şimdi, tamamen deli olan yüzde 75'e kadar, tamamen otomatik olarak etkinleştirilebilir. Ayrıca artık navigasyon ve durum çubuklarını parlak turuncuya çevirmiyor – sadece pil simgesindeki küçük bir turuncu “+” sembolü, özelliğin açık olduğunu gösteriyor. Çok daha iyi.

Genel olarak, bu pil ömrü iyileştirme eğilimi harika. Piyasaya sürüldüğünden beri Android P beta kullanıyorum, ayrıca Pixel 2 XL cihazımın hiç olmadığı kadar iyi bir pil ömrü olduğunu söyleyebilirim. Bu da Oreo'nun pil ömrünün oldukça çılgın olduğunu düşünürsek oldukça etkileyici. Devam et, Google.