Android, “Parçalanma” dan muzdarip olan tek Google platformu değil

Uzun zamandır Android’e gelince “parçalanmış” kelimesini etrafta attığımızı duyduk, ancak Google markalı olmayan cihazlarda güncelleme sorunlarıyla karşılaşan tek Google ürünü değil.

Google, son zamanlarda smarthome mekanlarında dalgalar oluşturuyor, Google Home ve Home Hub gibi Asistan destekli ürünler zaten Amazon'un Echo cihazlarını kullanmayan kullanıcılar için "olması gereken" öğeler haline geldi. Bununla birlikte, diğer Google ürünlerinde olduğu gibi, üçüncü taraf üreticiler de kendi yazılımlarını Google'ın yazılımını kullanarak oluşturabilirler. Örneğin, birkaç şirketin Asistan destekli hoparlörleri vardır; Lenovo ve JBL'nin her ikisi de Google'ın Android Şeyleri tarafından desteklenen kendi akıllı ekranları vardır.

Ancak Android Polisinin Rita El Khoury'nin belirttiği gibi, tüm akıllı cihazlar Google’ın kendi yazılımını kullanırken bile eşit şekilde oluşturulmaz:

Her birinci parti sürümü ile aynı özellikleri, aynı entegrasyonları, aynı işlevleri, ancak farklı tasarım ve fiyatları içeren bir dizi üçüncü parti alternatif geliyor. Kağıt üzerinde, Google’a eşit olmalıdır, ancak zaman zaman tekrar olmadığını öğrendik.

Her ne kadar bu hatlar Home Hub ve Lenovo ve JBL kardeşleri kadar bulanık olmamıştı. Hem dışarıda hem de arayüzlerinde hemen hemen aynı görünüyorlar ve Google onları kendi Merkezinden daha önce itti, reklamını yaptı ve kendi sanki onlar hakkında konuşuyor. Ne yazık ki, hikaye bu sefer de farklı değil. Bunlar hala üçüncü taraflara ait ürünlerdir ve Google’dan daha geç güncellemeler almaya devam ederler;

JBL ve Lenovo'nun ürünleri yüzeydeki Google'ın Ev Hub'ına benzemekle birlikte, Google'ın ürünüyle aynı düzeyde değildir. Aslında, aynı platformu kullanmıyorlar bile . Bir bakışta, aynı görünüyorlar. Çok benzer şekilde çalışırlar ve hatta benzer bir arayüze sahiptirler – ancak Lenovo ve JBL ürünleri, Google'ın Ev Hub'ının döküm platformunu kullandığı Android Things'i kullanıyor.

Daha da net bir şekilde söylemek gerekirse: Google akıllı ekranlar için bir platform oluşturdu, sonra Home Hub'da tamamen farklı bir şey kullandı. Böylece, Home Hub'a giden birçok özellik ya diğer akıllı ekranlarda asla görünmeyecek ya da öyle yaparlarsa Home Hub'a geldikten sonra aylar (veya daha uzun) olacaktır.

Bunların hepsi tek bir şey söylemek: Google açıklığı teşvik ederken ve çekirdek platformlarını diğer üreticilere sunarken, eşlik sadece satıcılar arasında mevcut değil. Bu, Asistan hoparlörler, akıllı ekranlar ve Android cihazlarla açıktır ve bu fark günlük olarak daha da artmaktadır.

Örneğin, Pixel telefonları başka hiçbir yerde bulamayacağınız özel özelliklere sahiptir (çağrı izleme ve Night Sight gibi kamera özellikleri gibi), Home Hub diğer Asistan destekli ekranların yapamayacağı şeyleri yapabilir ve çoğu Asistan konuşmacı hala yapamaz çağırır. Cehennem, bu düşünce çizgisi Chromebook'lara bile uzanıyor (daha az oranda olsa da) – Pixelbook ve Pixel Slate'de yerleşik Google Asistan anahtarları var. Pixelbook ayrıca Linux desteği alan ilk kişi oldu.

Bu tam olarak aynı olmamakla birlikte , buradaki cevap açıktır: Google tarafından desteklenen ürünlerinizdeki özellikleri ve güncellemeleri önemsiyorsanız, birinci taraf satın almanız gerekir. Google’ın diğer ürünleri mutlaka Android’in yaptığı gibi aynı açıda olmamakla birlikte, özellik paritesinin Google’ın üçüncü taraf ürünler söz konusu olduğunda umurunda olduğu bir şey olmadığı daha da belirginleşiyor.