Android P'de En İyi Yeni Özellikler, Beta'da Artık Kullanılabilir

Android P dün I / O 2018'de beta sürümünde piyasaya sürüldü ve beklendiği gibi çok sayıda iyileştirme ve yeni özellik sunuyor. Şu anda beta’yu nasıl alacağınız ve bundan neler bekleyebileceğiniz.

Şimdi Nasıl Gidilir?

Android P'yi denemekle ve yeni özellikleriyle ilgileniyorsanız, şu anda beta yapısını uyumlu bir telefona yükleyebilirsiniz. Yalnızca Pixel (veya Nexus) telefonları için kullanılabilen geçmiş sürümlerden farklı olarak, Google, diğer üreticilerin de dahil olmak üzere 11 farklı telefonda P beta sürümünü kullanıma sunmak için Project Treble'dan yararlandı. İşte tam liste:

 • Google Pixel / XL
 • Google Pixel 2 / XL
 • OnePlus 6
 • Temel PH-1
 • Xiaomi Mi Mix 2S
 • Sony Xperia XZ2
 • Nokia 7 Plus
 • Oppo R15 Pro
 • Vivo X21 / UD

Uyumlu bir telefonunuz varsa, resmi siteye gidin ve cihazınızı beta programına kaydedin. Beta'yu yüklemek, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayacaktır, ancak geri yüklemek ve stok işletim sistemine geri dönmek istiyorsanız sıfırlama gerektireceğini unutmayın.

İLGİLİ: Android'de Proje Tiz ve Telefonum Ne Alınır?

Yeni Farkındalık Seçenekleri Telefonunuzun Kullanımı Monitör Yardımı

Gittiğiniz her yerde, telefonlarına bakan insanlar görürsünüz – bazen dikkat dağıtıcı noktaya. Google, kullanıcıların, kullanımı izlemenize ve hatta telefonunuzu bir süreliğine bir yere koymanıza yardımcı olan bir dizi özellikten yararlanmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bu özellikler üç temel bileşene ayrılmıştır: Kontrol Paneli, Uygulama Zamanlayıcısı ve Aşağı Rüzgar. İşte yaptıkları şey:

 • Gösterge Tablosu: Bu, cihazınızı ne kadar zaman kullandığınız, en fazla zaman geçirdiğiniz uygulamalar, kaç kez açtığınız ve kaç bildirim aldığınız dahil olmak üzere, cihazınızı nasıl kullandığınızı gösterir. Oldukça göz açılmalı.
 • Uygulama Zamanlayıcısı: Bu özellik, bir uygulamayı ne kadar kullanabileceğinizi sınırlandıracak ve bir günde 17 saat YouTube izlemenizi engelleyecektir. Bu harika bir fikir.
 • Wind Down: Bu, Night Light gibi bir şeydir, fakat sadece telefonunuzu gece okumayı kolaylaştırmak yerine, her şeyi grileştirir. Aynı zamanda uykusuz zamana hazır olmanıza yardımcı olmak için sadece sesli bildirimleri değil, görselleri de engellemek üzere yenilenen Rahatsız Etmeyin modunu da açar.

Bu özellikler henüz Android P genel beta sürümünde mevcut değildir, ancak umarız ana yapıda kullanıma sunmadan önce onlarla biraz zaman geçiririz.

Hareket Gezintisi

İşletim sisteminin en büyük değişikliklerinden biri de jest navigasyonunun eklenmesidir. Geleneksel Back-Home-Recents düğmesi düzeni hala en ön değerdir (en azından bu beta önizlemede), ancak Ayarlar> Sistem> Hareketler'e giderek hareketleri etkinleştirebilirsiniz.

Hareketleri etkinleştirildiğinde, ana düğme gezinme çubuğunun ortasında tek bir hap şeklindeki düğmeye dönüşür ve tüm hareketleri onunla kontrol edersiniz. Bir uygulama açıkken, geri düğmesi yeniden görünür, böylece birincil hareket gezinme, uygulama çekmecesi erişimini ve Son Kullanılanlar menüsünü kullanmak içindir.

İLGİLİ: Android P'nin Yeni Uygulaması Değiştirme Jest'i kullanın: Sağa Hızlıca Kaydırın

Yeni menü sezgiseldir ve alışması uzun sürmez. İsteğe bağlı bir ayar olarak kalsın ya da olmasın ya da yeni varsayılan haline gelirse henüz görülmez.

Adaptif Pil ve Parlaklık

Google, Android'in son sürümlerinde pil ömrünü artırdı. Oreo, daha önce herhangi bir versiyondan daha iyi bir pil ömrü sunuyor. Android P'deki yeni Adaptif Pil özelliği ile amaç, sık kullanmadığınız uygulamalar için pil kullanımını sınırlamaktır.

Kullanımınızı izler ve eşyalarınızı nasıl kullandığınızı “öğrenir”. Ardından, yakın gelecekte bu uygulamayı kullanma olasılığınızın düşük olduğunu düşündüğünüzde, arka planda pili kullanan uygulamaları etkin bir şekilde "kapatabilir".

Uyarlanabilir Parlaklık, parlaklık ayarını yalnızca telefonunuzu kullanma şeklinize daha uygun hale getirmekle kalmayıp aynı zamanda pil ömrünü de iyileştirmek için nasıl çalıştığı konusunda küçük bir uyum sağlamaya çalışıyor. Belirli durumlar için parlaklığı ayarlayabileceksiniz ve Android P size nasıl olduğunu anlamak için makine öğrenimini kullanacaktır. O andan itibaren, akıllıca tercihlerinize-olmayan ekran nasıl görünmesi gerektiğini söylemek ortam ışığı sensörü kullanır bazı “jenerik” ayarı göre parlaklığını ayarlamak gerekir. Çok havalı.

Uygulama Eylemleri ve Dilimleri

İnsanların alışkanlık yaratıkları olduğu bir sır değil – aynı şeyleri her gün aynı zamanlarda yapıyoruz (çoğu zaman bunu fark etmeden). Telefonunuz alışkanlıklarınızı öğrenmeye başlayacak, böylece herhangi bir zamanda ne yapacağınızı tahmin edebilmeniz için. Google bu Uygulama Eylemlerini çağırır.

Öyleyse, örneğin, her gün saat 10.30 civarında bir ara vermeniz gerektiğini ve bu arayı Instagram'a bakarak başladığınızı varsayalım. Telefonunuz bu davranışı öğrenecek ve her seferinde günün her saatine daha hızlı erişim sunmaya başlayacaktır. Uygulama Eylemleri ayrıca, kulaklıklarınızı taktığınızda olduğu gibi, içeriğe bağlı olarak donanım etkileşimleriyle de çalışır. Bu senaryoda, en sık dinlediğiniz oynatma listesine tek dokunuşla erişim sunabilir.

Benzer şekilde, Slices adlı yeni bir gelecek özelliği de var. Bunlar, uygulama parçalarını etkili bir şekilde çeker – isterseniz uygulama dilleri, ve bunları basit işlevlere hızlı erişim için kullanılabilir hale getirin. Burada kullanılan Google, Lyft'tir. Lyft için arama yaparsanız, işten eve gitmek için ne kadar maliyete mal olacağını gösteren hızlı bir Dilim sunacak ve ardından hızlı bir şekilde sürüşe izin vermenizi sağlayacaktır. Her zaman uygulamayı açmak zorunda kalmadan.

Resim Kredisi: Google