Android P'nin Gesture Navigasyonu Nasıl Çalışır?

Android P'nin beta sürümünde, Google yeni bir navigasyon sistemi sunuyor: Hareketler. Bu, Android'in hızlı çalma ve slaytlarla yıllardır kullandığı Geri-Eve-Eksenler navigasyon şemasının yerine geçer.

Google I / O'da yayınlandığından beri Pixel 2'de etkinleştirilen hareketlerle P beta yapısını kullanıyorum, bu yüzden alıştırma yapmak için biraz zaman geçirdim. Erken izlenimler karışık bir çanta gibi bir şey olarak ortaya çıkıyor – bu iyi bir başlangıç, ama hala yapılması gereken işler var.

Hareketler beklediğimden daha kolay ayarlandı, bu yüzden geçiş hızlıydı. Hareketlerin bir kısmı da tuşa basmaktan daha hızlıdır, bu da güzeldir.

İLGİLİ: Android P'de En İyi Yeni Özellikler, Beta'da Artık Kullanılabilir

Bu madalyonun diğer tarafında, bu hareketlerin bir kısmı, sadece düğmelerini kullanmaktan çok daha zordur (örneğin, bölünmüş ekrandaki uygulamaları açma gibi). Düğmelerle, Yeni Öğeler'i uzun süre basılı tutun ve ardından uygulamalarınızı seçin. Bu kolay. Hareketlerle, Son Kullanılanlar menüsünü açmanız, uygulamanın simgesine uzun süre basmanız, “bölünmüş ekran” ı seçmeniz ve ardından ikinci uygulamanızı seçmeniz gerekir. Hiç sezgisel değil ve eskisinden beş kat daha uzun sürüyor.

Ama ben kazıyorum – bu, jestlerin nasıl kullanılacağına ve nasıl farklı olduklarına dair hızlı bir genel bakış, bu yüzden kendimden geçiyorum.

Bu hareketlere daha yakından bakalım, şu an için nasıl çalıştıklarını ve Android P'nin resmi sürümünden önce nelerin değişeceğini umuyoruz.

Not : Hareketler hala net bir şekilde beta ve tamamlanmamıştır. Bu, Google'ın yaptığı yemeklere erken bir bakıştan başka bir şey değildir. Jest navigasyonunun Android'de ana akım haline gelmesinden önce, şeyler değişebilir (ve çok iyi olabilir).

Hareket Navigasyonu Nasıl Etkinleştirilir?

Önce ilk şeyler, bunun nasıl açılacağı hakkında konuşalım. Başlamak için devam edin ve bildirim çubuğuna tam Hızlı Ayarlar menüsünü göstermesi için bir çift römorkör verin. Ayarlar menüsüne atlamak için dişli simgesine dokunun.

Ayarlar'da sonuna kadar aşağı kaydırın ve “Sistem” menüsüne dokunun. Oradan “Hareketler” seçeneğine dokunun.

“Ana Sayfa düğmesini hızlıca kaydır” seçeneğine dokunun ve ardından etkinleştirin.

Boom-hareket navigasyonu şimdi açık. Bununla birlikte, bekleyeceğiniz şey.

Hareket Gezintisi: Daha İyi veya Daha Kötü İçin

Fark edeceğiniz ilk şey, Ana ekrana geri döndüğünüzde Geri ve Son Aramalar düğmelerinin her ikisinin de gitmesidir. Bu, ilk başta küçük bir sarsıcıdır, ancak bir uygulama ön plana gelir gelmez, Geri düğmesi tekrar görünecektir.

Ama bu aynı zamanda ilk gariplik / sıkıntıların ortaya çıktığı yer: Büyütler menüsünü açmak için, ana düğmeyi yukarı kaydırmanız gerekir. Bu nedenle, uygulama çekmecesini açmak için, ikinci kez hızlıca kaydırmanız gerekir. Bu hareketi, Android'in önceki sürümlerinden daha yavaş hale getirerek, yalnızca çekmece simgesine dokunmanız veya uygulamalarınıza erişmek için hızlıca kaydırmanız gerekir.

Bununla birlikte , burada bir avantaj var: App çekiciye hemen hemen her yerden, sadece birkaç swipe kadar kolayca erişebilirsiniz. Yani bir kazan-kaybet türü senaryosu – uygulamalar içinden daha hızlı, ancak ana ekrandan daha yavaş. C'est la vie.

Bununla birlikte, yeni Tarifler menüsüyle ilgili gerçekten güzel olan bir şey, en çok kullandığınız uygulamaların beşine süper hızlı erişim sunmasıdır. Bu tür bir Recents menüsünde bir app dock, ama özelleştirilebilir olmak yerine, sık ve son zamanlarda kullandığınız sadece beş uygulama. Bu, birden fazla uygulama arasında hızlı aydınlatma yapan çoklu görev yapar. Bu katı.

İLGİLİ: Android P'nin Yeni Uygulaması Değiştirme Jest'i kullanın: Sağa Hızlıca Kaydırın

Aksi takdirde, iki uygulama arasında hızlıca geçiş yapıyorsanız – ki bunlar, Yeni Öğeler düğmesine iki kez dokunarak yapabileceğiniz bir şeydi – ana düğmeyi sağa hızlı bir şekilde kaydıracaksınız.

Bu durumda, halihazırda, halihazırda, “navigasyon” ibaresini, Sonlar menüsünün yerini aldığını fark etmediyseniz. Ana düğme hala mevcut ve bir uygulama ön planda olduğunda geri düğmesi hala mevcut. Bu yüzden şimdilik bu sadece Son Kullanılanlar düğmesini değiştirir.

Ama bu şu anda en büyük sorun. Daha önce belirttiğim gibi, bu, tam ekran uygulama kontrollerini, orada olmaması gereken birkaç adım ekleyerek tamamen bozar. Bu, Google'ın bu zamana hitap etmeden önce ele alması gereken bir sorundur, bu yüzden işte zaten olan bir şeydir.

Bölünmüş ekrana erişmenin yeni yolu.

Mevcut yapılandırmasında, Android P'nin Gesture navigasyonu… ilginçtir. Bu alışmak kolaydır, ama hissediyor bitmemiş-çünkü öyle. Sonunda, ekranın soluna gitmek için soldan sağa sola dönme tuşunu ve ayrıca bölünmüş ekrana daha sezgisel (ve daha basit) bir yol olduğunu görmek isterim.

Tüm söylediler, bence bu doğru yönde bir adım.