Android Telefon veya Tablette Hangi Uygulamaları Akıtıyorsunuz?

Android telefonunuzun bataryası her zaman biraz düşük geliyorsa, gücün tam olarak nereye gittiğini öğrenebilirsiniz. Android'in Pil ekranı, uygulamalardan sistem hizmetlerine ve donanım cihazlarına kadar son şarjınızdan bu yana pil gücünü ne kullandığını gösterir.

Pil Ekranına Nasıl Erişilir

Ayarlar uygulamasını uygulama çekmecenizden açın, “Cihaz” bölümünü genişletin ve ardından “Pil” seçeneğine dokunun.

Ayrıca, bildirim gölgesindeki Hızlı Ayarlar panelini aşağı çekebilir ve doğrudan bu ekrana gitmek için pil simgesine (veya Oreo cihazlarındaki Pil Koruyucusu) uzun süre basabilirsiniz.

Pil ekranı sadece son tam şarjdan beri pil kullanımını gösterir. Kısa bir süre önce telefonunuzu veya tabletinizi şarj ederseniz çok yardımcı olmaz. İdeal olarak, son ekranınızdan bu yana hangi uygulamaların, donanım bileşenlerinin ve sistem hizmetlerinin fiili olarak pil gücünü kullandığına dair bir fikir edinmek için cihazınız pil seviyesinde oldukça düşük olduğunda bu ekranı kontrol etmek istersiniz.

Android'in daha eski sürümlerinde (Nougat ve önceki sürümlerde), pil deşarj bilgisine sahip bir grafik alacaksınız ve bunun hemen altında pilin ne yediğine bakacaksınız. Oreo'da ve yukarısında, listenin üzerinde birkaç pil ayarı görünür, bu yüzden onu görmek için aşağı kaydırmanız gerekir.

Samsung cihazlarda, bu listeye bakmak için pil menüsündeki “Pil Kullanımı” düğmesine dokunmanız gerekir.

Cihazınızın yeterince uzun süre çalıştığı varsayılırsa, tam olarak ne kadar tüketilmiş pil gücüne ve ne zaman gerçekleştiğine iyi bakarsınız. Daha ayrıntılı bilgileri görüntülemek için bir uygulamaya veya servise dokunabilirsiniz.

 

Üçüncü Taraf Uygulamaları ile Daha Gelişmiş Pil İstatistikleri Alın

İLGİLİ: Android Telefonunuzda Daha Anlamlı Pil İstatistikleri Nasıl Gidilir?

Android, Pil ayarları ekranında görüntülendiğinden çok daha fazla pil kullanım bilgisi toplar. Daha önce, Daha İyi Batarya İstatistikleri gibi bir uygulamanın BATTERY_STATS iznini istemesi ve bu bilgilere erişmesi mümkün olmuştur. Daha ayrıntılı pil istatistiklerini görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, wakelocks hakkındaki bilgileri görüntüleyebilir veya Pil ekranında görüntülenmeyen süreler için pil kullanımını görüntüleyebilirsiniz.

Maalesef, Google bu izni Android'den kaldırdı ve uygulamalar artık görüntüleyemez. Android cihazınızı kökenlendirdiyseniz, pil kullanımıyla ilgili daha ayrıntılı bilgileri görüntülemek için daha iyi Batarya İstatistikleri gibi bir uygulamayı yükleyebilirsiniz. Ancak köklenme olmadan, Android'in yerleşik Pil ekranında sağlanan bilgilerle takıldınız çünkü bu uygulamalar bu verileri göremiyor.

Bununla birlikte, Android'de daha anlamlı pil istatistikleri elde etmenin birkaç yolu vardır. Akünüz hakkında ayrıntılı bilgi almak için tercih edilen uygulamanız (köklendirme olmadan) AccuBattery, hangi uygulamaların en fazla pil kullandığı hakkında daha fazla bilgi vermez, aynı zamanda pil sağlığınıza ayrıntılı bir bakış sağlar. Bu, zaman geçtikçe daha iyi ve daha kullanışlı hale gelen uygulamalardan biridir. Bu yüzden, ne kadar çok kullanırsanız, o kadar çok seversiniz.

Tüm bu donanım ve sistem hizmetleri nelerdir?

Android Nougat'ta ve aşağıda, pil ömrünü kullanan tüm uygulamaların yanında bu listede donanım ve işletim sistemi bilgileri gösterilir. Ancak Oreo'da bu ekstra bilgi varsayılan olarak ayrılmıştır. Bunu bulmak için sağ üst köşedeki menü düğmesine ve ardından “Tam cihaz kullanımını göster” seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu, bataryayı kullanan donanım bileşenlerini ve işletim sistemi hizmetlerini görmenizi sağlar; bunun yalnızca ayrı bir liste olduğunu aklınızda bulundurun ve pil kullanan uygulamaları dahil etmeyeceğinizi unutmayın!

Bir donanım bileşeni veya hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için öğesine dokunabilirsiniz. Uygulamalar kendiliğinden açıklayıcıdır – açtıkları zaman pil gücünü kullanırlar ve bazıları arka planda çalışırken pili de kullanabilir. Listedeki tüm uygulama dışı öğeler şunlardır:

  • Ekran : Ekranın ve arka ışığının kullandığı güç miktarı. Ekranınız her zaman önemli miktarda güç kullanır. Ekran parlaklığını azaltarak ve kullanmayacağınız zaman ekranı kapatmak için Android'i yapılandırarak kullanımı biraz azaltabilirsiniz.
  • Wi-Fi : Bu, cihazınızın Wi-Fi radyosu tarafından kullanılan güç miktarını gösterir. Wi-Fi'ye bağlandığınızda ve mevcut bağlantıları ararken, bağlı olmadığınızda bile her zaman biraz güç kullanır. Wi-Fi ağı kullanmıyorken WI-Fi'yi devre dışı bırakarak biraz güç tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Hücre Bekleme : Hücresel bağlantıya sahip bir cihaz kullandığınızı varsayalım, bu hücresel radyo her zaman biraz güç kullanır. Zayıf bir hücresel sinyale sahipseniz, bu daha yüksek güç kullanımına neden olabilir.
  • Android işletim sistemi : Bu, çalışan işlemlerinizi yöneten, donanımınızla arabirim oluşturan ve tüm bu düşük düzeydeki işleri yapan temel Android işletim sistemi tarafından kullanılan tüm pil gücünü hesaplar.
  • Android Sistem : Adına rağmen, bu Android işletim sisteminin kendisinden ayrı. Ayarlar uygulaması, giriş cihazları ve diğer çeşitli sistem hizmetleri gibi şeylerin kullandığı pil gücünü temsil eder. Pil tasarrufu modunu etkinleştirerek biraz daha az güç tüketebilirsiniz.

İLGİLİ: Google Play Hizmetleri Nedir ve Neden Pilimi Drene Ediyor?

  • Google Play Hizmetleri : Google Play Hizmetleri, Google hesap yöneticisi, Google hizmetleri çerçevesi ve Google yedekleme taşımacılığı gibi çeşitli hizmetleri içerir. Bu, Android cihazınız tarafından kullanılan başka bir hizmet paketidir. Pil tasarrufu modu, bu arka plan işlemleri tarafından kullanılan gücü de azaltabilir.
  • Telefon boşta veya Tablet boşta : Android cihazınız, düşük güç durumunda tamamen boşta olsa bile açık olduğu için biraz güç tüketir.
  • Kullanıcılar : Android telefonunuzda veya tabletinizde birden fazla kullanıcı hesabınız varsa, buradaki her kullanıcı için ayrı bir "Kullanıcı" öğesi görürsünüz. Bu, diğer kullanıcı hesaplarının pil kullanımınıza ne kadar katkıda bulunduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Android Telefonda Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır?

İLGİLİ: Android'in “Doze”, Pil Ömrünüzü Nasıl Geliştiriyor ve Nasıl Yapılır?

Muhtemelen zaten ekran parlaklığını azaltabileceğinizi ve bunları kullanmadığınızda Wi-Fi ve Bluetooth'u devre dışı bırakabileceğinizi zaten biliyorsunuzdur, ancak bu basit hilelerin ötesinde yapabileceğiniz çok daha fazla şey var.

Pil ekranı bir uygulamanın çok fazla pil gücü kullandığını gösteriyorsa, onu kaldırmak veya değiştirmek isteyebilirsiniz. Uygulamaları gerçekten kullanırsanız Pil ekranınızda kesinlikle görünür, ancak bazı uygulamalar diğerlerinden daha güçlü kullanıcılardır – örneğin, zorlu bir 3D oyun ortalama uygulamadan daha fazla pil gücü kullanır. Bazı uygulamalar arka planda da çalışır ve etkin bir şekilde kullanmadığınız zamanlarda bile güç kullanır. Uygulamaların arka planda çalışmasını tamamen engellemek mümkün değildir, ancak bir uygulamanın ayarları içindeki arka plan işlemlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Değilse uygulamayı kaldırabilir veya devre dışı bırakabilir ve bir alternatif kullanabilirsiniz. Örneğin, aç-aç Facebook uygulaması yerine, Facebook'un pil dostu mobil sitesini kullanabilirsiniz.

Telefonunuz Android Oreo kullanıyorsa, bir uygulama arka planda çalışırken ve pili kullanarak bunu bildirir. Bu özelliği beğenmezseniz, kolayca devre dışı bırakabilirsiniz, ancak aynı zamanda asi hale gelen uygulamalara göz kulak olmak için de oldukça kullanışlı olabilir.

Diğer Android özellikleri de güç tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir. Pil tasarrufu modu, cihazınızı daha az arka plan çalışmasına izin verilebilecek daha muhafazakar bir duruma sokar ve telefonunuzun sizin için otomatik olarak etkinleştirmesini sağlayabilirsiniz. Doze, telefonunuzu kullanmadiginizda veya telefonunuzu kullanmadiginizda güç tasarrufu yapmaya yardimci olur ve Doze'yi daha da güçlü hale getirebilirsiniz.

Pil ekranı, pil gücünüzün nereye gittiğini gösterir, ancak bu bilgilerle bir şeyler yapmanız size bağlıdır. Pil tasarrufu yapmaya başlamak istediğinizde iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak Google maalesef daha ayrıntılı pil kullanım bilgilerine erişime sınırlı erişime sahiptir. Yine de, dahil edilen Pil ekranı, geek olmayan Android kullanıcıları için yeterli miktarda bilgi içermelidir. Özellikle cihazınızı kısa süre önce borçlandırdıysanız, daha fazla zaman dilimindeki bilgilere erişiminizin olması güzel bir şey. Örneğin, son 24 saatteki pil kullanım verileri yardımcı olabilir.

Microsoft'un Windows 10, Apple'ın iPhone'ları ve iPad'leri ile Mac OS X'te de benzer özellikler bulunuyor. Pil ömrünü tam olarak nasıl kullandığınızı görebilir ve pil ömrünüzü uzatmaya yardımcı olmak için bilinçli kararlar alabilirsiniz.