Android Telefonunuzu Tema ve Başlatıcılarla Kişiselleştirme

Android'in özelleştirilebilirliği, birçok insanın tercih etmesinin bir nedenidir. Herhangi bir Android telefonun görünüşünü, hissini ve işlevini temalar, özel başlatıcılar ve simge paketleriyle değiştirebilirsiniz. İşte nasıl başlayacağınız.

Bazı telefonlar tema yüklemenize izin verirken, tüm Android telefonlar özel başlatıcılar ve simge paketleri kurmanıza izin verir. Bunlar neredeyse sonsuz başlatıcısı ve simge paketi özelleştirmeleri sayesinde telefonunuzu benzersiz kılmak için uzun bir yol kat ediyor.

Birinci Adım: Bir Tema Seçin (Yalnızca Bazı Telefonlar)

Bazı Android telefonlar, telefon çevirici, mesajlaşma, Ayarlar uygulaması ve diğer yerleşik uygulamalar için bir tema seçmenize izin verir. Bunlar genellikle açık ve koyu renkli arkaplanlar arasındaki seçimler kadar basittir, ancak hepsi ya da hiçbiri ilişkisi olmayabilir. Örneğin, Piksel çizgisi, kullanıcıların Ayarlar menüsü için açık ve koyu bir tema arasında seçim yapmasına izin vermez, ancak Hızlı Ayarlar menüsü, telefon çevirici, mesajlaşma programı ve Google'ın diğer uygulamalarının bazıları (tümü değil) ayrı ayrı değiştirilebilir aydınlık ve karanlık mod.

Bir amiral gemisi Galaxy telefonu kullanıyorsanız, Samsung'un harika tema mağazasına erişebilirsiniz. Bu, Samsung başlatıcısında kullanılan simgeleri, Ayarlar ve Hızlı Ayarlar menülerinin rengini, Samsung mesajlaşma uygulamasını, telefon çeviriciyi ve diğer yerleşik uygulamaları değiştirmenizi sağlar. Ayrıca gezinti düğmelerinin görünümünü değiştirmenize izin verir. Örneğin, kullandığım tema (Material Dark olarak adlandırılan) gezinme düğmelerinin vanilya Android telefonlarındaki gibi görünmesini sağlar. Son olarak, Samsung Themes, Her Zaman Ekranda'ınıza farklı tasarımlar indirmenize izin verir; böylece telefonunuz yalnızca bir masada oturuyor olsa bile, küçük bir kişisel yetenek sergileyebilirsiniz.

Telefon üreticinizin yerleşik uygulamalarında tema seçenekleri bulamazsanız, Play Store'dan her zaman farklı bir uygulama kullanabilirsiniz. SMS göndermek için Google Mesajlar'ı ve dosyalara göz atmak için Solid Explorer'ı kullanabilir ve bu uygulamaların içindeki koyu ve açık temalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

İkinci Adım: Bir Başlatıcı Seçin

Başlatıcı, telefonunuzu kişiselleştirmek için en büyük fırsatı göreceğiniz yerdir. Başlatıcı, telefonunuzun kilidini açtığınızda göreceğiniz ilk şey ve bir uygulamayı kullanmadığınızda nereye gideceğinizdir. Size estetik bir seçim sunmanın yanı sıra, rampalar ayrıca telefonla hareketlerle daha hızlı gezinmenizi sağlar.

Nova Launcher şimdiye kadar popüler. Simge paketlerini kullanmanıza, simge boyutlarını değiştirmenize, klasör ve yazı tipi seçenekleri arasında seçim yapmanıza, uygulama kısayollarını kullanmanıza ve daha pek çok şeye olanak sağlayan ücretsiz bir sürüme sahiptir. Ücretsiz sürümü muhtemelen telefonunuzda gönderilen başlatıcısı daha özelleştirilebilir olacak, ancak ücretli sürümü sadece 5 $ için daha da fazla seçenek sunar. Ücretli sürümün en sevdiğim özellikleri jestler ve uygulamaları uygulama çekmecenizden gizleme yeteneğidir. Uygulama çekmecemde toplamda dört uygulama görülebilir, çünkü ana ekran klasörümdeki ve sık sık kullanmadığım tüm uygulamaları gizledim.

Nova Ayarları'nı tekrar açarak da ana ekranınıza bir hareket ekleyebilirsiniz. Ardından, “Hareketler ve Girişler” i seçin   Hareket ayarlarını değiştirmek için ve başlatıcınıza geri dönmek ve hareketleri test etmek için giriş düğmesini kullanın.

Bunlar elbette Nova'nın özelliklerinden sadece birkaçı. Onunla daha çok şey yapabilir.

İLGİLİ: Nova Launcher Android İçin En Yararlı Beş Özellik

Eylem Launcher da popüler. Google'ın Pixel Launcher'ın en iyi özelliklerini, Android'in eski sürümlerinde bile kalmış olan herhangi bir Android cihazına getiriyor. Simge paketleri için tam destek ve ayrıca simgeleri daha düzgün hale getirmek için otomatik olarak yeniden boyutlandırma özelliği. Diğer benzersiz özelliklerden biri de Shutters: widget'ını görmek için bir uygulama simgesini yukarı kaydırın (varsa). Ayrıca, ana ekranınızdaki ekranı yukarı kaydırmak veya bir düğmeye basmak yerine tüm uygulamaları görmek için ekranın sol tarafından kaydırmanızı sağlayan Action Launcher'ın ünlü Quickdrawer'ını da edinin.

Bunların hiçbiri düşkünlüğünüzü etkilemiyorsa – veya fırlatıcı tavşan deliğinden aşağı inmek istiyorsanız – Play Store'da daha birçok seçenek var. Bir deneyin, sonra sizin için en uygun olanı seçin.

Üçüncü Adım: Bir Icon Pack ve Duvar Kağıtları İndirin

Simge Paketleri, kişiselleştirme pastasının üzerine kremadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce simge paketi var, bu yüzden sevdiğiniz birini bulmak zorundasınız. Ne kadar renk görmek istediğime bağlı olarak Whicons ve Moonshine Pro arasında gidip geliyorum. Çoğu simge paketi bir dolardan daha ucuza gelir (eğer geliştirici bir şey talep ederse), bankadan ayrılmadan birkaç paket deneyebilirsiniz. Bir simge paketi kullanmadan önce büyük olasılıkla özel bir başlatıcıya ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Duvar kağıtları, telefonunuzu öne çıkarmak için harika bir yoldur. Telefonunuz muhtemelen başlamanıza yardımcı olacak birkaç duvar kağıdı içerir, ancak Backdrops gibi uygulamalar daha da fazla seçeneğe sahiptir. Ayrıca her zaman çocuklarınızın, önemli başkalarının veya en sevdiğiniz evcil hayvanın fotoğrafını duvar kağıdınız olarak ayarlayabilirsiniz.

Bunları telefonunuzda kullanmak zorunda değilsiniz; Sadece yeni bir duvar kâğıdı bile telefonunuzu kalabalıktan farklı kılar. Hangi başlatıcı veya simgeler kullanılırsa kullanılsın, telefonunuz gerçekten sizin olacaktır.