Android Telefonunuzun IMEI Numarasını Nasıl Bulunur?

Her Android cihazında benzersiz bir Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği (IMEI) numarası vardır. Taşıyıcınızla veya cihaz üreticinizle konuşurken bu numaraya ihtiyacınız olabilir. Bunu bulmanın birkaç yolu var – ikisi de burada.

IMEI Nedir?

IMEI, Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği anlamına gelir. Başka bir deyişle, tam telefonunuz için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bugün her cep telefonunda bir tane var ve her biri benzersiz. Tıpkı insanlar gibi, hiçbiri aynı değil. Bu telefonunuzun IMEI'sini özel hissettirmiyor mu?

IMEI sayıları 14-16 hanedir, çoğunluğu 14 hane ve bir son doğrulama hanesinden oluşur. IMEI'ler taşıyıcılar ve üreticiler tarafından izleme amacıyla kullanılır. Örneğin, telefonunuzu tamir için gönderirseniz , telefonunuzu geri aldığınızı (başka bir telefonu değil) anladığınızı bu şekilde bilirsiniz.

IMEI'ler, 11-222222-333333-4 formatı kullanılarak parçalanır, burada birinci ve ikinci bölümler marka ve modeli tanımlar ve üçüncüsü bu özel el cihazına özgüdür. Dördüncü, yukarıda belirtildiği gibi, IMEI'nin tahsis ve onaylama kılavuzlarına uygun olduğunu doğrular.

Artık o tarihin biraz dışına çıktık, işte sizinkileri nasıl bulacağınız.

En Kolay Yol: Çeviriciye * # 06 # yazın

Dışarıda çeşitli kaplamalara sahip farklı üreticilerin bir kısmı olduğundan, IMEI'yi ayarlar menüsünde bulmak zor olabilir. Yani yapılacak en kolay şey çeviriciyi ateşlemek ve aşağıdakileri yazmaktır:

*#06#

Son numara girilir girilmez IMEI bilgisi açılır. Daha kolay olabilir mi?

Daha Karmaşık Bir Yol: Cihazınızın Ayarlar Menüsünü Kontrol Edin

Cezalandırmak için bir sıkıntıysanız (veya çeviricinin kodunu hatırlayamıyorsanız ve bu en mükemmel yazıyı aramak istemiyorsanız), bu bilgiyi telefonunuzun Ayarlar menüsünde de bulabilirsiniz.

Ancak bu işin zorlaştığı yer: marka, model ve Android sürümüne bağlı olarak, IMEI bilgisi farklı noktalarda saklanıyor olabilir.

Örneğin, bir hisse senedi pikselinde, Ayarlar> Telefon Hakkında öğesinde bulabilirsiniz. Aşağı kaydırın, göreceksiniz.

Samsung Galaxy aygıtlarında, bunu Ayarlar> Telefon Hakkında bölümünde de bulabilirsiniz, ancak en üst kısımda.

OnePlus el cihazlarında, Ayarlar> Telefon Hakkında> Durum öğesindedir.

Son bir Not: IMEI'nizi Özel Tutmalı mıyım?

Yukarıdaki tüm ekran görüntülerinin benzersiz tanımlayıcı bölümünü bulanıklaştırdığımı fark etmiş olabilirsiniz. IMEI, ultra özel olarak görülmesi gereken bir şey olmasa da, yayınlamaması gereken bir şey.

Söz konusu öğeyi (seri numarası, arabanın VIN'i vb.) Benzersiz bir şekilde tanımlayan herhangi bir şey gibi, istenmeyen nedenlerle kullanılabilecek bir şeydir. Örneğin, temiz bir IMEI sahte olabilir ve çalınan bir cihazın meşru görünmesini sağlamak için kullanılabilir. Ve bu sadece bir örnek.

Bu yüzden, muhtemelen söylemeden geçmesi gerekir, ancak sahip olmaları için iyi bir neden olmadıkça IMEI'nizi kimseye vermeyin. Neden istediklerini bilmiyorsanız sorun. Sebep kabataslak geliyorsa, şüpheli olun.

Ancak cihazınızın IMEI'sini paylaşmanız gereken bir durum vardır: onu satarken. Bu, potansiyel alıcının telefon üzerinde doğru araştırmayı yapmasını ve taşıyıcıların temiz ve uyumlu olduğunu onaylamasını sağlayacaktır.

Al işte ozaman, buyur.