Android'de Belirli İzinleri Kontrol Edebilir misiniz?

Temel bir gizlilik endişesi olarak, telefonunuzun uygulamalarının sahip olduğu izinler oldukça önemlidir. Android'in daha yeni sürümleri (6.x ve üstü), uygulamalarınızın erişebileceğini kontrol etmenizi sağlar. İşte nasıl çalışıyor.

Eski günlerde, Android Lollipop (5.x) ve aşağıda konuşuyoruz. Temelde Android izinlerine geldiğinde iki seçeneğiniz vardı: İstenen uygulamaların tüm izinlerini kabul edin veya uygulamayı kullanmayın. Bu kadar basitti. Belirli bir izne erişim gerektiren bir uygulama için iyi bir neden olup olmadığına bakılmaksızın, üzerinde çok fazla kontrol sahibi olduğunuz bir şey değildi.

Ama Android Marshmallow ile başlayan (6.x), bu değişti. Google, uygulama başına temelinde izinleri kontrol etmek için bir yöntem uyguladı. Bu, örneğin, arama kaydınıza erişmek isteyen bir hava durumu uygulaması gibi, tamamen rahat olmadığınız bir şey görürseniz, söz konusu izni reddetmek ve uygulamayı kullanmaya devam etmeniz anlamına gelir.

Android'de İzinleri Kontrol Etme

Android'de izinleri kontrol etmenin iki yolu vardır. İzinlerin listesini görüntüleyebilir ve ardından bu izni veren tüm uygulamaları görebilirsiniz. Veya belirli bir uygulamaya verilen tüm izinleri görebilirsiniz.

Özel İzin Verilen Tüm Uygulamaları Görüntüleme

Bildirim gölgesini aşağıya çekin ve ardından Ayarlar ekmeğine dokunun. Ayarlar menüsünde “Uygulamalar ve Bildirimler” ayarına dokunun.

Telefonunuz Android Nougat (7.x) veya Marshmallow (6.x) kullanıyorsa, sağ üst köşedeki dişli simgesine ve ardından “Uygulama İzinleri” seçeneğini seçin.

Telefonunuz Oreo (8.x) veya üzerindeyse, “Gelişmiş” seçeneğine dokunun ve ardından “Uygulama İzinleri” ayarına dokunun.

Uygulama İzinleri sayfasında, tüm izinler listesinde gezinebilir ve her bir izin türüne kaç uygulamanın erişebileceğini görebilirsiniz. İzin verilen uygulamaları görmek için herhangi bir izin türüne (Takvim gibi) dokunun. Balık gibi bir şey görürseniz, söz konusu uygulama için bu izne izin vermemek için kaydırıcıya dokunmanız yeterlidir.

Belirli bir uygulamaya verilen tüm izinleri görüntüleme

İlgilendiğiniz belirli bir uygulama varsa, tüm izinler listesinde arama yapmak yerine tüm izinler listesini kontrol edebilirsiniz.

Bildirim gölgesini aşağıya çekin ve ardından dişli simgesine dokunun. Ayarlar menüsünde, “Uygulamalar ve Bildirimler” girişine dokunun.

Telefonunuz Nougat (7.x) veya Marshmallow (6.x) kullanıyorsa, tüm uygulamaların tam listesini bu sayfada bulabilirsiniz. Oreo'da (8.x), listeyi görmek için “Tümünü Görüntüle xx Uygulamaları” na dokunmanız gerekir.

Ardından, izinleri görmek istediğiniz uygulamaya dokunun.

Uygulama Bilgisi sayfasında, “İzinler” seçeneğine dokunun. Uygulama İzinleri sayfası, uygulamanın verildiği tüm izinleri gösterir. Bir izni reddetmek için, geçişini kapalı konumuna kaydırmanız yeterlidir.

Peki, bir izin reddedildiğinde ne olur?

Bu iyi bir soru ve ne yazık ki, cevap basit değil. Belki hiçbir şey olmayacak. Belki herşeyi kırar. Her şey, uygulamaya, izne ve erişimin ne için gerekli olduğuna bağlıdır.

Örneğin, bir kamera uygulamasını indirip kamera iznini reddederseniz, uygulama çok iyi ya da hiç işe yaramıyor.

Ancak, eğer aynı uygulama erişimini takvime inkar ederseniz, muhtemelen büyük bir anlaşma değildir. Özellikle kamera uygulamalarının söz konusu olduğu başka bir iyi konum, bu belirli izni reddetmek uygulamayı mutlaka kırmaz, ancak uygulamanın fotoğraflarınızı coğrafi olarak etiketlemesini engeller. İstediğin bir şey olabilir ya da olmayabilir.

Böylece yapabileceğiniz en iyi şey sadece denemek. Bir izni devre dışı bırakın ve ne olduğunu görün. Uygulamayı herhangi bir sorun olmadan kullanmaya devam edebilecek bir şans var. Ama eğer çalışmayan bazı şeyler fark ederseniz, nedenini bileceksiniz.