Android'e geçiyor musunuz? İşte bilmeniz gereken her şey

Android'e başka bir platformdan geliyorsanız, geçiş biraz zor olabilir. Bazı şeyler bilindik bir şekilde işe yarayabilir, ancak farklı olan birçok şey vardır. Anahtarlama hakkında bilmeniz gereken her şey.

İlk Kapanış, “Android” nedir, Tam olarak?

Android'in kendisi Google’ın sahip olduğu bir işletim sistemidir. Bununla birlikte, açık kaynak ve tüm üreticiler için ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirildi. Bu üreticiler daha sonra onu beğenilerine göre değiştirebilir ve yeniden dağıtabilirler.

Sonuç olarak, Google Pixel’de elde ettiğiniz Android, Samsung Galaxy’nın edindiğinden farklı olacak ve bu da LG’nin işletim sistemi sürümünden tamamen farklı olacak. Android üreticileri bu şekilde telefonlarını diğerlerinden ayırıyor. Sonuçta, hepsi aynı işletim sistemini kullanıyorlarsa, rekabet yok ve Android'i seçmek için bir sebep yok. Temel olarak, işler telefon günlerinde geri dönme yolları olurdu: gerçek bir ekosistem yok çünkü herkes kendi işini yapıyordu.

Bu, Android'e geçiş yapmayı birçok kullanıcı için zorlaştıran şeylerden biri. Cihazınızı kimin ürettiğine bağlı olduğundan, yalnızca Google’ı “Google’da <thing> yapamazsınız” ve derhal uygun bir yanıt alabilirsiniz.

Sorunları daha da karmaşık hale getirmek için, telefonunuzun çalıştığı Android sürümüne bağlı olarak değişiklikler değişebilir. Örneğin, Android 8.x'te birçok şeyin işlenmesinin yolu, Android 6.x'te nasıl ele geçirildiğinden çok farklı.

Ve bu yüzden insanlar Android hakkında “parçalanma” hakkında konuşuyor. Bu yüzden, Android'in farklı sürümlerini çalıştıran çok sayıda cihaz var (her ikisi de ana Android platformunun farklı sürümleri ve üreticiye göre farklılık gösteren sürümler) hepsiyle birlikte zorlaşır.

Bu aynı zamanda Android'e sizin için bir zorlama getiriyor. İOS'tan geldiğiniz, işlerin basit olduğu çok iyi bir şans var. Bir kaç telefon var ve çoğu iOS'un aynı sürümünü kullanıyor. Bu, Android için olduğundan daha az zorlu bir cevap aramak için arama yapar.

Android'i daha önce hiç kullanmadıysanız, muhtemelen Android'e başlamanın tüm temel özelliklerini kapsayan eksiksiz ve ayrıntılı kılavuzumuza göz atmalısınız.

Telefonunuzun Android Sürümünün Ne Bulduğunu Öğrenin

Android'de yeniyseniz, Android'in hangi sürümünün yayınlandığını da dahil olmak üzere telefonunuzu tanımanız gerekir. İyi haber, bu bilgiyi oldukça basit buluyor.

İşte kısa cevap: Ayarlar menüsüne atlayın, ardından aşağıya kaydırın. “Telefon Hakkında” ayarına dokunun (bunu görmüyorsanız Android 8.x veya daha yeni bir sürümü çalıştırıyorsunuz ve “Sistem” e dokunmanız ve “Telefon Hakkında” seçeneğine dokunmanız gerekir). Bilgi ekranında, “Android sürümü” girişini bulun.

Ve şimdi bir problemle karşılaştığınızda nelere bakacağınızı biliyorsunuz. Google aramalarında, “<telefon modeli ve Android sürümü> seçeneğinde nasıl yapılır?” Gibi bir şeyle devam etmenizi öneririz. Örneğin, “Galaxy S9 Android 8.0'daki duvar kağıdını değiştirme”.

İLGİLİ: Sahip olduğunuz Android sürümünü öğrenin

Telefonunuzun En Nasıl Yapılır?

Android'in en büyük avantajlarından biri, özelleştirilebilirliğidir. Duvar kağıdını sevmiyor musun? Değiştir. Stok başlatıcısıyla memnun değil misiniz? Daha güçlü bir şey için takas et. Daha iyi ikonlara mı ihtiyacınız var? Cool, bunu da yapabilirsin. Bu özelleştirilebilirlik, Android'i kullanmak için biraz daha zorlayıcı olanın bir parçasıdır, ama aynı zamanda çok fazla insan için bu kadar eğlenceli (ve kullanışlı) kılan şeydir.

Android ile yapabileceğiniz şeyler için birçok seçenek var, ancak burada kısaca kalmaya çalışacağız. Yapabileceğiniz şeylerin paragrafından sonraki paragraf yerine, işte boş zamanınızda tıklayabileceğiniz fikirlerin hızlı listesi:

  • Ana ekranlarınızı kurun ve kullanın : Android'in başlatıcısını kurma, kullanma ve anlama konusunda bir kılavuz.
  • Daha iyi bir ana ekran için Nova Launcher'ı yükleyin: Mevcut başlatıcınızın sınırlamalarından memnun değilseniz, bunu değiştirebilirsiniz. Nova en iyilerinden biri – burada beş neden var.
  • Ekranı, metni ve simge boyutlarını küçükleştirin : Eğer işler sizin için çok küçük (veya büyük!) İse, tüm bunları değiştirebilirsiniz.
  • Android'in hızlı gezinme hareketlerini öğrenin : Android'in bulunması kolay olmayan birçok benzersiz harekete sahiptir. Bunlar en iyi ve en uygun olanlardan bazıları.
  • Telefonunuzun potansiyelinin kilidini açın : Android ile yapabileceğiniz pek çok harika şey var, bunların çoğu kapalı kapılar ardında gizli. Neyse ki, çoğu açmak için oldukça kolaydır.

İLGİLİ: Android Cihazınızdan En Çok Başlarken

Pil Ömrünü Nasıl Uzatma

Birçok kullanıcının herhangi bir akıllı telefon ile sahip olduğu en büyük sorunlardan biri pil ömrü. Neyse ki, pil ömrünüzü en üst düzeye çıkarmak için Android ile yapabileceğiniz çok şey var.

Bu sadece birkaç cümle veya basit noktalarda ele alabileceğimizden daha derinlemesine bir şeydir, ancak iyi haber, batarya ömrünüzü nasıl kontrol edebileceğiniz konusunda ayrıntılı bir kılavuza sahipti. Bunu oku. Yaşa. Sevdim.

İLGİLİ: Android Pil Ömrü İyileştirmek için Komple Kılavuz

Ama cidden, bununla ilgili ne kadar uyanık olursanız olun, pil sorunlarınız olduğunda hala bir zaman gelebilir. Eğer bu zaman gelirse, derinlemesine kazmak ve neler olduğunu anlamak istersiniz – bunun için daha derin akü istatistiklerine ihtiyacınız olacaktır. İyi haber şu ki, Play Store'da yardımcı olacak çok sayıda mükemmel uygulama var.

İLGİLİ: Android Cihazınızın Pil Sağlığını Nasıl İzlersiniz?

Son olarak, pilinizin sağlığına dikkat etmek her zaman iyi bir fikirdir. Çok mu şarj ediyorsun? Pilin çok alçalmasına izin mi veriyorsunuz? Farkında olmanız gereken başka bir şey var mı? Tüm bunları ve daha fazlasını anlatabilecek AccuBattery adlı mükemmel bir uygulama var. Öyleyse devam edin ve bir yükleme yapın, aynı zamanda cihazınızın pil sağlığını denetleme kılavuzumuza göz attığınızdan emin olun.

Telefonunuzu Güvenli ve Güvenli Bir Şekilde Nasıl Tutmanız

Yeni bir telefon kurarken yapmanız gereken ilk şeylerden biri, o kötü çocuğu güvence altına alır. Herhangi bir Android telefonla, bir şifre, PIN veya desen kullanabilirsiniz. Çoğu yeni Android telefonunda, parmak izinizi de kullanabilirsiniz. Telefonunuza bağlı olarak, Samsung Galaxy telefonlarında iris taraması gibi ek kilit açma yöntemleri de bulunabilir.

İLGİLİ: Cihazınızın Güvenli Tutulması

Tüm bunları Ayarlar> Güvenlik menüsünde bulabilirsiniz. Sorun yaşıyorsanız, Android güvenliğinde, yardımcı olması gereken mükemmel bir primeriniz var.

Ancak, telefonunuzu kilit ekrandan daha güvenli tutmak için daha fazla şey var. Muhtemelen daha önce “Android Malware” hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur, bu da genellikle orantısız bir şekilde üflenir ve çoğu Android kullanıcısını etkilemez.

İLGİLİ: Android'de Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korunur?

Yine de, düşünülmesi gereken bir şey var ve telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlardan (ve diğer şüpheli uygulamalardan) korumak için atabileceğiniz adımlar var. Uzun ve kısa bir kaç temel uygulamaya iner:

  • Uygulamaları reddetme. Bunun ne olduğunu bilmiyorsanız, bu uygulama hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
  • Üçüncü taraf uygulama mağazalarından kaçının. Google’ın resmi mağazasını sadece Play Store’u kullanın.
  • Google Play'i kullanırken bile, sahte uygulamalara dikkat edin. Bunlar her seferinde bir anda ortaya çıkıyor, bu yüzden farkında olmak için – özellikle en popüler uygulamalar için.
  • Her zaman sistem güncellemelerini yükleyin. Bunlar güvenlik yamaları içerir.
  • Yazılımı korsan yapmayın. Cidden, bu sadece bir sarsıntı yapmakla kalmaz, aynı zamanda telefonunuza (ve verilerinize) olan her tür kötü şeyin de yol açabilir.

Bu çok gibi görünebilir olsa da, bu şeylerin çoğu pasif olarak gerçekleşir (ya da hatta düşünmeniz gereken bir şey değildir). Bahislerin yarısından fazlası, ilk etapta sizi etkilemeyecek şeylerdir, ama yine de farkında olmaları gereken şeylerdir.

Verilerinizi Çekmede Nasıl Kullanılır?

Sınırlı bir veri planındaysanız, kullanımınızı kontrol altında tutmak isteyeceksiniz. Neyse ki, Android'de, telefonda ne kadar veri kullanıldığına yetişmeyecek, aynı zamanda kapınıza yaklaştığınızda sizi uyarabilecek yerleşik araçlar da var. Bütün bu şeyler, elbette, kullanıcı tanımlıdır.

Bu ayarlara ulaşmak için, Ayarlar> Ağ> Veri Kullanımı'na atlamanız gerekir (bu menü, telefonunuza bağlı olarak, Ayarlar menüsünün kökeninde de olabilir). Buradan, mobil plan faturalandırma döngüsünüzü ayarlayabilirsiniz. Bu, kullanımınızı daha doğru bir şekilde izlemenize yardımcı olur.

Aksi takdirde, bu menüde uyarı seviyelerini, veri tasarrufunu ve çok daha fazlasını ayarlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda hangi uygulamaların verilerinizin çoğunu kullandığı hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olacak, böylece daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Ya da arka planda birçok veriyi çiğneyen bir şey varsa, bundan kurtulacağını bilirsiniz. Bu menü kullanımınızı izlemek için çok önemlidir.

Verilerinizi kontrol altında tutmak için birçok seçenek var ve bu ipuçlarından oluşan bir koleksiyonumuz var. Eğer o noktadan kaçınmak sizin için önemliyse, kesinlikle bir göz atmaya değer.

İLGİLİ: Android'de Veri Kullanımınızı Nasıl İzlersiniz (ve Azaltın)