Apple App Store'dan Para İadesi Nasıl Gidilir?

Ne kadar araştırma yaparsanız yapın, reklam olarak çalışmayan bir şeyi elde etme şansı her zaman vardır. Öyleyse, para iadesine ihtiyacınız olacak ve Apple bunun reklamını yapmasa da, gerçekten App Store'dan geri ödeme alabilirsiniz.

Apple bu konuda büyük bir şey yapmasa da, App Store'dan para iadesi almak mümkün olmuyor, aynı zamanda yapılması kolay. Bir uygulama içi satın alım veya tüm uygulama için geri ödeme isteğinde bulunsanız da, işlem aynıdır. Para iadesi mümkün olsa bile, bunun ücretsiz bir deneme almanın bir yolu olmadığını – Apple hala uygulamalar için deneme teklifinde bulunmadığını – ve eğer götürdüğünüz yol buysa Apple'ın sıkılaştığını hatırlamaya değer. Sadece işe yaramayan veya bir şekilde kırılmış bir uygulama satın aldıysanız, geri ödeme mümkündür.

App Store'dan iki şekilde geri ödeme isteğinde bulunabilirsiniz: Apple'ın web sitesi aracılığıyla veya iTunes'u kullanarak. Bu noktada hiç kimsenin iTunes'a girmekten hoşlanmadığını söylemek güvenlidir, bu yüzden burada web'e odaklanacağız. Daha kolay, daha hızlı ve zamanda geri adım atmayı da gerektirmiyor.

Başlayalım. İşleme başlamak için bir web tarayıcısı açın ve Apple'ın “bir sorun bildir” sayfasına gidin. Bu mobil ve masaüstünde çalışır.

Web sayfası yüklendikten sonra, Apple ID kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapmanız gerekecektir (ve söz konusu tarayıcıdan ilk defa giriş yapıyorsanız 2FA kodu). Bunları girin ve işlemi tamamlamak için oka basın.

Giriş yaptıktan sonra, indirmiş olduğunuz her uygulamayı, ücretsiz olsalar bile görebilirsiniz. Uygulamalar Apple'da bulunan diğer içeriklerle karıştırılacak, bu nedenle yalnızca indirdiğiniz uygulamaları görmeniz gerekiyorsa, sayfanın üstündeki “Uygulamalar” sekmesini tıklayın.

İadesi istediğiniz uygulamayı belirledikten sonra, yanındaki “Sorun Bildir” düğmesini tıklayın.

Bu noktada, yeni bir açılır menü görünecektir. Geri ödeme isteğinde bulunma nedeninizi seçin. Hangi seçim için birden fazla seçenek vardır:

  • Bu satın alma işlemine izin vermedim (bu seçim sizden iTunes Store desteğine başvurmanızı ister)
  • Bu öğeyi satın almak istemedim (veya bir aboneliği yenilemek istemedim)
  • Farklı bir ürün almak istedim
  • Uygulama yüklenemiyor veya indirilmiyor (bu seçim geliştiriciyle iletişim kurmanızı ister)
  • Uygulama çalışmıyor ya da beklendiği gibi davranmıyor (bu seçim ayrıca geliştiriciyle iletişim kurmanızı da istiyor)

Tek seferlik bir satın alma yerine bir abonelik ise, biraz farklı seçenekler göreceksiniz. Uygulamayı yanlışlıkla satın aldığınızı veya yanlış uygulamayı satın aldığınızı belirtirseniz, sorunu açıklama seçeneği aşağıda görünecektir. Geri ödeme isteğiniz için kısa bir açıklama girin ve “Gönder” düğmesini tıklayın.

Bu noktada, bir bekleme oyunu. Apple size birkaç saat içinde ve en çok birkaç gün içinde e-posta göndererek geri ödemenizin yapıldığını onaylar. Satın almayı nasıl finanse ettiğinize bağlı olarak, paranızı geri almanız daha uzun sürebilir.