Apple, Facebook ve Google'ın Uygulamalarını Gerçekten Yasaklamadı mı? Niye ya?

Johnny Wen

Facebook ve Google, TechCrunch'ın bildirdiği gibi, Apple'ın uygulamalarını Apple'ın App Store dışında kullanıcı davranışlarını izleyen uygulamaları dağıtarak Apple'ın politikalarını ihlal ediyor. Apple, Facebook ve Google’ın dahili bir yazılım kullanmasını geçici olarak yasaklayarak güçlü bir mesaj gönderdi.

Facebook İzlenen Kullanıcılar (İzniyle)

Facebook, kullanıcıları ve Facebook'taki ve dışındaki zamanınız boyunca ne yaptığını bilmeyi sever. Söylediklerine rağmen, Facebook'un müşterileri siz değilsiniz (sosyal ağ kullanan kişi), ancak reklam ağları ve verilerinizle ilgilenen diğer şirketler. Facebook ayrıca neden ve ne zaman sosyal ağa alternatifler kullandığınızı bilmek istiyor.

Kullanıcıların Facebook dışında neler yaptığını daha iyi izlemek için, şirket telefonlara yüklendiğinde VPN işlevi gören “Facebook Research App” adlı gönüllü bir program oluşturdu. VPN, ziyaret edilen web siteleri, gönderilen iletiler, fotoğraflar, videolar ve daha fazlası dahil olmak üzere Facebook'a veri gönderdi. Bu uygulama aynı zamanda kullanıcıların tipik olarak şifrelenecek olan izleme verisine izin veren bir kök sertifikası yüklemelerini gerektiriyordu. Gönüllüler uygulamayı yüklemeyi seçmek zorunda kaldı ve e-hediye kartlarından ayda 20 dolar aldı

Gönüllülerin tam olarak ne kadar veri verdiklerini tam olarak anlamaları ya da anlamayacakları sorgulanabilir. Uygulamanın açıklamaları ve hizmet sözleşmesi şartları vardı, ancak hepimizin bildiği gibi, birçok kişi 20 dolarlık teklifi geçmiyor; doğrudan OK düğmesine atlarlar.

İlk raporlar, Facebook'un özellikle gençleri hedef aldığını, ancak şirketin çoğu kullanıcının yetişkin olduğunu söylediği gibi görünmediğini belirtti. Facebook ayrıca küçüklerin ebeveyn izni istemeleri gerektiğini söyledi, ancak bazı testler ebeveyn onayının her zaman amaçlandığı gibi çalışmadığını ve bir reşit olmayan kişinin ebeveyn izni olmadan programa kaydolmasının mümkün olabileceğini göstermiştir.

Facebook Kurumsal Aracı Kötüye Kullandı

İşte bu hikayeyi anlamanın anahtarı: Facebook bu uygulamayı Apple's App Store'da her zamanki gibi dağıtmadı. Apple daha önce benzer bir Facebook'a ait VPN uygulamasını Onavo Protect adlı App Store'dan yasaklamış ve veri toplamasını yalnızca doğrudan uygulama ile ilgili olanlarla sınırlandırmak için hizmet koşullarını değiştirmiştir.

Facebook, uygulamayı App Store dışında dağıtarak bu sorunu çözdü. İPhone'da bir uygulamanın kaldırılması normalde ortalama bir insan için kolay veya kolay değildir, ancak Facebook'un burada bir avantajı vardı. Büyük bir şirket olarak Apple, uygulamaların Apple App Store dışında dağıtılmasını sağlayan özel bir sertifika aldı. Bu sürecin temel amacı, gelecekteki uygulamaları (dahili betalar) ve kurumsal erişim uygulamalarını (yalnızca kurumsal sosyal ağ veya şirket restoran menü sistemi gibi) test etmektir.

Apple, bu sertifikaların ortalama kullanıcılara dağıtılmayacağını ve bu sertifikalar için oluşturulan uygulamaların şirket içinde kalması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Apple'ın TestFlight'ı, kullanıcılarla beta testi yapmak için Apple tarafından onaylanan tek yöntemdir, ancak katı sınırları korur ve yine de App Store'a güvenir. Bu kurala rağmen, Facebook, Facebook Araştırma uygulamasını, Facebook'ta çalışmayan gönüllülerin gönüllü telefonlarına kurmak için kullandı.

Apple, Facebook'un Dahili Uygulamalarını Kapattı

Bu ihlal nedeniyle Apple, bu dahili uygulamaları çalıştıran sertifikayı iptal etti. Bu, test, ulaşım ve restoran menü uygulamaları dahil olmak üzere Facebook Research uygulamasını ve Facebook'un dahili uygulamalarını kırdı. Bunun kaç çalışanı doğrudan etkilediği belli değil.

Apple'ın eylemleri, Facebook, Messenger ve WhatsApp dahil olmak üzere App Store'da bulunan hiçbir Facebook uygulamasını engellemedi. Facebook o zamandan beri iOS'ta Facebook Research uygulamasını kapattı, ancak yine de Android'de benzer bir uygulaması var.

Apple, yaklaşık bir gün sonra Facebook'un dahili uygulamaları çalıştırma özelliğini yeniden kullandı ve hepsi normal.

Google'ın da İzleme Uygulaması Var

Google'ın Ekranda Ölçer adı verilen benzer bir programı vardı ve Google iOS'ta da aynı sertifika yöntemiyle dağıtmıştı. Google şifreli verileri izlemiyor gibi görünüyor. Ayrıca, bir haneye kaydolmak için ilk gönüllü olmak 18 yaş ve üstü olmalıydı ve yetişkin bir çocuk ekleyebildi. Facebook’a benzer bir şekilde Google, verilerini sağlamak için gönüllülere ayda 20 ABD doları ödedi.

Ayrıca Apple, Google’ın dahili iOS uygulamalarını kapattı, aynı politika ihlallerini dile getirdi ve Google, Screenwise Meter iOS uygulamasını çekti. Google, Screenwise Meter'ın bu şekilde dağıtılmaması gerektiğini ve Apple’ın da Google’ın dahili iOS uygulamalarını eski durumuna getirdiğini belirtti.

Yine, Apple App Store’daki Google uygulamaları bundan etkilenmedi. Google Android'de Ekrandan Ölçme Cihazını sunmaya devam ediyor.

Her iki şirket söz konusu olduğunda, bu kapsamlı verileri toplamak için kullanıcılara ödeme yapmak gayet iyi. Yalnız değiller. Bakkal ile karşılaştırıldığında bir şey varsa kartları ödüllendirirse, bu daha şeffaftır. Nielsen şirketinin TV izleme alışkanlıklarını izlemesine benzer, daha büyük de olsa.

Apple'ın İlkeleri İhlal Edilmedi Mutlu Değildi

Apple, Facebook ve Google'ın App Store politikalarını nasıl etkilediğinden, sertifikaları çalışanlara olmayan kişilere dağıtarak kurumsal lisans kurallarını ihlal ettiğinden memnun değildi. Facebook, Apple’ın bu tür bir veri izlemesini engellediğine dair doğrudan bir uyarıya rağmen tüm bunları yaptı.

Apple, şirketlerin dahili uygulamalarını devre dışı bırakarak, bu davranışın kabul edilemez olduğuna doğrudan bir mesaj gönderdi. Apple, normal Facebook ve Google kullanıcılarının da ihtiyaç duyduğu uygulamaları bozmadan Facebook ve Google’a güçlü bir sinyal göndermeyi başardı. Facebook'un uygulamalarını iPhone'unuzda yine de kullanabilirsiniz, ancak çalışanlar bir gün boyunca dahili uygulamalarını başlatamadı.

Apple Gücünü Kötüye Kullandı mı?

Bu olay, Apple'ın mobil işletim sistemi ve üzerinde çalışan kod üzerinde kontrol sahibi olduğunu hatırlatır. Apple, yalnızca App Store'da izin verilen uygulamaları iyileştirmekle kalmaz, gerektiğinde bu uygulamalara erişimi kaldırabilir ve iptal edebilir. Apple, örneğin kaymış bir uygulamada kötü amaçlı yazılım bulunduğunda bunu yapar.

Şirket, Facebook ve Google'ın ihlal ettiği politikalarını uygulamak için devreye girdi. Apple muhtemelen, Facebook ve Google’ın, dahili uygulamaları çalıştırma yeteneklerini eski haline getirmeden önce gelecekte davranacağına dair güvence aldı, ancak şirketler arasında neler tartışıldığını bilmiyoruz.

Apple, iOS’u Google’ın Android’inin “vahşi batısı” nın aksine, sıkı bir şekilde kontrol edilen “duvarlı bir bahçe” olarak işletti ve şimdi ne için kayıt olduğumuzu biliyoruz. Apple'ın işletim sistemini kontrol etmesi sizi rahatsız ediyorsa, en azından bir seçeneğiniz var: Android.

Ancak bu tür bir kontrol Apple'a özgü değildir. Google, Google Play Store’u doğrudan küratörleştirmese de, uygulamaları mağaza ve kullanıcı telefonlarından kaldırabilir ve kaldırabilir. Bu gücü kullanmak, Google’ın koruyucu bir şekilde yaptığı ve kullanıcıları korumak için genellikle kötü amaçlı uygulamaları kaldırmak olduğu halde sonuç aynıdır.