Apple Might Ditch Intel, Tasarım Kendi Mac İşlemcileri

Apple, Intel'i bırakıp belki de 2020'ye kadar Mac için kendi işlemcilerini tasarlıyor olabilir.

Bu, Bloomberg için potansiyel değişikliği özetleyen Ian King ve Mark Gurman'a göre:

Kalamata adlı girişim, henüz erken gelişim aşamasındadır, ancak Mac'lerin, iPhone'ların ve iPad'lerin de dahil olduğu tüm Apple cihazlarının daha da benzer ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için daha büyük bir stratejinin bir parçası olarak geliyor. özel bilgilerin tartışılmasının belirlenmemesi isteniyordu. Yöneticilerin onayladığı proje, çok adımlı bir geçişle sonuçlanacaktır.

Noting'in burada teyit edildiğini ve bu doğru olsa bile Apple'ın dersi değiştirebileceğini belirtmek gerekir. Ancak bu bir süredir söylentilere kapılmış ve MacOS 32 bitlik uygulamalara destek veriyor. Böyle bir geçiş için hazırlık olabilir.

Apple 2005 yılında PowerPC işlemcilerden Intel'e geçti ve geçişi kolaylaştırmak için görselleştirme yazılımlarını kullandı. Apple'ın benzer bir yaklaşım kullanması ve bu geçişten önce 32 bit uygulamaların hendekte kalması işleri kolaylaştırıyor olabilir.

İLGİLİ: Neden Mac'ler “Intel Inside” Stickers'a sahip değil?

Apple, iPhone, iPad ve Apple Watch için kendi işlemcilerini çoktan bir süredir tasarladı. Ama John Gruber, Daring Fireball’da ana hatlarıyla belirttiği gibi, bu iki yılda bir masaüstü işlemcisi tasarlayabilecekleri anlamına gelmez:

Ama detayları düşünmeye başladığınızda, bu geçiş çok zor olacak mı? İlk olarak, Apple'ın mevcut A serisi çipler, enerji verimli mobil cihaz kullanımı (iPhone, iPad, sadece düz MacBook) için daha iyi olsa da, Apple'ın dahili ekibi, yüksek performanslı uçta Intel ile rekabet edebilecek hiçbir şey yapmamıştı (MacBook Artıları, ve özellikle iMacs ve Mac Profesyonelleri). Yapamayacaklarını söylemiyorum. Sadece henüz bize bir şey göstermediklerini söylüyorum.

Başka bir düşünce: Mac'inizin Windows'unu Bootcamp kullanarak kurmak, bu geçişten sonra, bazen ara sıra Windows'a ihtiyaç duyan kişileri hayal kırıklığına uğratmak imkansız olurdu. Muhtemelen 2005'te olduğu kadar büyük bir anlaşma değil, yine de: hemen hemen her şey bir tarayıcıda çalışıyor.

Fotoğraf kredisi: guteksk7 / Shutterstock.com