Apple senin hakkında çok fazla veri toplamaz

Facebook'u ve Google'ın tonlarca verisi olduğunu biliyorsun, peki ya Apple? Onların çok fazla olmadığı ortaya çıkıyor.

Facebook'un size ait olduğunu görebilir ve tüm Google verilerinizi de indirebilirsiniz. Çeşitli teknoloji gazetecileri bunu sadece bulduğu şeyle şaşırtmak için yaptılar. ABD için yazdığı Jefferson Graham, Apple için de benzer bir işlem yaptı ve farklı bir nedenle şaşırdı. İşte Graham:

Sonunda Apple'dan aldığım zip dosyası, Google'dan 243 MB ve Facebook'tan 881 MB'ye kıyasla yalnızca 9 megabayt boyutundaydı. Ve orada pek bir şey yok, çünkü Apple, bilgilerin öncelikle cihazınızda değil, cihazınızda tutulduğunu söylüyor. Bir cümle, indirme işlemlerimin, satın alma işlemlerinin ve onarımların bir listesini, ancak arama görevlerimi Siri kişisel asistanı veya Safari tarayıcısı aracılığıyla değil.

Bunu kendiniz yapabilirsiniz, ancak ileriye doğru değil: bu forma gidin, doğru bilgilerle doldurun, sonra kişisel bilgilerinizin bir kopyasını yorum alanına yazın.

İLGİLİ: Hiç merak ediyorum Facebook ne hakkında biliyor? Görmek için İşte

Apple cihazları sizin için şaşırtıcı miktarda bilgi toplar; örneğin, Mac'ler konumunuzu izler. Ancak bu bilgiler cihazınızda şifrelenir ve saklanır, yani Apple'ın erişimi yoktur.

Apple, büyük bir reklam şirketi olmadığı için büyük bir şirket arasında benzersizdir, bu yüzden hedefli reklamlar için çok fazla veriye ihtiyaç duymazlar. Gizlilik konusunda tutkuluysanız, Apple için büyük bir sorun.

Ama downsides var. Örneğin, Apple , sizinle ilgili daha fazla kişisel bilgi toplarsa muhtemelen daha iyi olur. Şu anda Siri'nin senin hakkında hiçbir şey bilmediğini düşünüyor, bu da cevaplarının Alexa ya da Google Asistan'dan daha az faydalı olmasını sağlıyor. Lehte ve aleyhte olanlar.