Apple'ın 0,99 $ iCloud Depolama Katmanı Hakaret Ediyor

Apple'ın iPhone XS'i 999 dolara mal oluyor, ancak bunun sonu değil. Yakında iCloud depolamanızın neredeyse dolu olduğu konusunda uyarılar görmeye başlayacaksınız. Apple ayda 0.99 $ istiyor, böylece telefonunuzu ve fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz.

Cidden, Apple?

İCloud Depolama Alanınız Hızlı Doluyor

Apple, her Apple ID hesabına 5 GB iCloud depolama alanı verir. Bu, cihazlarınızın iCloud yedeklemeleri, iCloud fotoğraf kitaplığı, iCloud'da depolanan uygulama verileri ve iCloud Drive'da sakladığınız kişisel dosyalar için paylaşılır.

Bu çabuk doldurur! Modern iPhone'lar yüksek çözünürlüklü kameralara sahip ve canlı fotoğraflar çekiyorlar. Yalnızca tek bir fotoğrafın boyutu 3,5 MB olabilir. Videolar daha da büyük olacak. Cihaz yedekleri, cihaz başına 1,5 GB'ı kolayca kullanabilir. Hem iPhone'unuz hem de iPad'iniz olsa bile, cihazınızın yedeklerini saklamak için yalnızca toplam 5 GB alıyorsunuz.

5 GB depolamaya yaklaştıkça, iPhone'unuz (veya iPad'iniz) ödemenizi engellemeye başlar. Apple size daha fazla para isteyen bir e-posta bile gönderir.

Satın alabileceğiniz en ucuz iCloud depolama planı 50 GB için aylık 0,99 $ 'dır. Elma, aksaklıkları durdurmak için ayda 99 sent istiyor.

Bu, özellikle 999 dolarlık bir iPhone XS veya 512 GB dahili depolama alanı olan 1449 dolarlık iPhone XS Maks. Apple, özellikle ileri teknoloji ürünü donanım satın alan müşterilerinin, nikel ve karartıcı olmamalıdır.

Bu 16 GB iPhone Hepsi Tekrar

Apple, 2011'den bu yana 5 GB ücretsiz iCloud depolama alanı sundu. O zamanlar iPhone'lar 8 GB ile 64 GB arasında depolama alanıyla geldi.

Bugün, yedi yıl sonra, Apple hala 5 GB boş iCloud depolama alanı sunuyor. En son iPhone'larda 64 GB – 512 GB dahili depolama bulunmaktadır.

Bu, tekrar tekrar 16 GB iPhone durumu gibi geliyor. Apple, iPhone 6'lara kadar temel iPhone modellerinde 16 GB depolama alanı içeriyordu. İPhone 7 ana modeli 32 GB'a çıkardı ve iPhone 8 yine 64 GB'a yükseltti.

Ancak bu sadece yıllar süren şikayetlerden sonra oldu. 16 GB depolama alanı ortaya çıktığında iPhone 6'lar için çok azdı. Bu, iPhone kullanıcılarını cihazdaki depolama alanlarını mikro yönetmeye zorladı, çok fazla uygulama yüklemeyin ve çok fazla fotoğraf ve video çekerken dikkatli olun.

Tıpkı 16 GB iPhone'larda olduğu gibi, Apple daha fazla depolama alanı satmaya çalışmak için kötü bir deneyim sunuyor – bu sefer dijital depolama. iPhone kullanıcıları, iCloud depolarını yönetmeye zorlanmamalıdır.

İLGİLİ: iCloud Depolama Alanını Boşaltma

Tamam, İyi Bir Anlaşma – Ama Daha da Kötü

İşte gerçekten üzücü bir şey: Ayda 0,99 $ 'lık 50 GB'lik iCloud depolama planı oldukça iyi bir anlaşma.

Pek çok insan muhtemelen bu 50 GB’lik bir miktar ile başa çıkabildi. Ayda bir dolar için oldukça ucuz bir hizmettir. İCloud Photos'u nag veya micromanagement olmadan kullanmak istiyorsanız, bu iyi bir anlaşma. Çoğu iPhone kullanıcısı, her ay 99 sent harcamayı kesinlikle düşünmelidir.

Ama hadi, bu harika değil. Apple, birinci sınıf ürünleri birinci sınıf bir fiyata satmaktadır ve müşterilerini doğru kullanabilmeleri için ayda 99 kuruş nikellemesine ve kararmasına neden olmamalıdır.

Google ve Amazon Teklifi Daha Fazlası

Google, Google hesapları için 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Ayrıca Google Foto’ya daha düşük bir kalite düzeyinde sınırsız sayıda fotoğraf yükleyebilirsiniz – bunlar 15 GB’nın üzerinde bile sayılmaz. İPhone'unuzda iCloud Photos kullanmak veya ek iCloud depolaması için ödeme yapmak istemiyorsanız Google Foto’yu şiddetle tavsiye ederiz.

Yeni bir Chromebook satın aldığınızda, Google iki yıl boyunca 100 GB ücretsiz Google Drive depolama alanı kullanacaktır. Chromebook'lar iPhone'lardan çok daha ucuz!

Amazon ayrıca Amazon Photos uygulamasıyla Amazon Prime ile tam çözünürlüklü fotoğrafların sınırsız bir şekilde saklanmasını sağlar. Tabii ki, Amazon Prime ayda 0,99 dolardan daha pahalı, ancak Prime birçok avantaj içeriyor ve bunun için para ödemeniz iyi bir şans.

İLGİLİ: iCloud Storage Nagging’i Google Foto’yla yasakla

Apple Ne Yapmalı?

Apple daha fazlasını yapabilirdi. Herkes için sadece 15 GB'lık ek ücretsiz iCloud depolama alanı bile çok uzağa gider. Apple çok cömert olmak istemiyorsa, her yeni iPhone satın alındığında iki yıl daha iCloud depolaması içerebilir.

Veya hey, Apple, bazı ek iCloud depolama alanlarını AppleCare + ile paketleyebilir. Servis planını satın alın ve biraz boş yer açın. Bu çok anlamlı olur.

Parayla İlgili Değil

Bu parayla ilgili bile değil. Ayda 99 sent fazla değil. Fakat pahalı bir cihaz satın aldıktan hemen sonra Apple'ın bazı paralar istemesine hakaret ediyor.

İPhone'un sadece iyi çalışması gerekir – kredi kartı faturanızda her ay dırdır, yükselmez ve 0,99 dolar.

Bunu söyleyen ilk insanlar biz değiliz elbette. Verge, Apple'ın bu yılın başlarında ücretsiz iCloud depolama payını artırmasını istedi ve John Gruber 5 GB “saçma görünüyor” dedi. Ancak Apple'ın iPhone'un temel depolama alanını artırmasından önce halk eleştirisinin fırtınasını alması gibi daha fazla insanın da söylemesi gerekiyor. 16 GB.

Resim Kredisi: Gorlov-KV / Shutterstock.com.