ARCore ve ARKit Artırılmış Gerçeklik Çerçeveleri Nelerdir?

ARCore ve ARKit, platformlarına daha fazla AR uygulaması getirmek için Google ve Apple'ın ilgili Artırılmış Gerçeklik çerçeveleridir. Mevcut bir ortama etkileşimli öğeler eklemek için akıllı telefonun kamerasını kullanırlar.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış Gerçeklik – genellikle “AR” olarak kısaltılır – interaktif elemanlar eklemek veya görsel algıyı değiştirmek için dijital olarak güçlendirilmiş gerçek bir dünya görüşüdür.

Daha basit bir ifadeyle, Artırılmış Gerçeklik, bilgisayarınızın oluşturduğu öğeleri, bir akıllı telefonun kamerası gibi bir donanım katmanında görebileceğiniz, ortamınıza ekler. AR, bir kulaklık seti veya arada başka bir görsel biçim gerektirse de, artık gerekli değil.

AR'ın bugüne kadarki en popüler ve tanınmış kullanımı muhtemelen Niantic Pokemon Go. Genel alanı görmek için bir akıllı telefonun kamerasını kullanır, ardından çevreye Pokemon eklemek için AR'yi kullanır.

Ancak Pokemon Go, Google ve Apple'ın Artırılmış Gerçeklik çerçevelerini oluşturmadan önce yayınlandığı gibi, eğrinin önündeydi. Diğer bir deyişle: o sırada olduğu kadar güzel, şu anda Android ve iOS'ta kullanılabilen araçlardan yararlanamadı.

ARCore ve ARKit nedir?

ARCore, Android'in AR çerçevesidir, ARKit ise Apple'ın iOS'u için aynı şeydir. Bu çerçeveler, geliştiricilerin daha iyi, daha sürükleyici ve aksi takdirde gerçekçi bir AR deneyimi için gelişmiş AR araçlarına girmelerini sağlar.

Örneğin, bu araçları kullanarak geliştiriciler, AR hareketlerine gelişmiş hareket izleme gibi şeyler ekleyebilir ve bu da cihazların çevreye olan ilişkilerini daha iyi anlamalarına olanak tanır. Benzer şekilde, ARCore ve ARKit gibi araçlar, herhangi bir ortamda daha gerçekçi bir his için telefonların masa ve sandalye gibi şeylerin boyutunu ve konumunu yargılamasına izin veriyor.

Google, ARCore'u şöyle açıklamaktadır:

Temel olarak, ARCore iki şey yapıyor: hareket halindeyken hareket eden cihazın konumunu izlemek ve gerçek dünyaya dair kendi anlayışını inşa etmek.

Apple, ARKit'i tanımlamak için farklı yetkileri kullanırken, nokta hala aynıdır ve Google'ın açıklaması her iki platform için de geçerlidir.

Cool, ARCore / ARKit'e göz atabilir miyim?

Evet! Akıllı telefon platformunuz için hangi AR uygulamalarının kullanılabildiğini görmek isterseniz, her biri için birkaç örnek verilmiştir.

ARCore kullanan Android Uygulamaları

Listeye girmeden önce, ARCore'un şu anda sadece belirli cihazlarda mevcut olduğuna dikkat etmeliyiz. Google’a göre tam bir liste:

Uyumlu telefonlardan birini çalıştırıyorsanız, burada ARCore Framework'ü kullanarak deneyebileceğiniz en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

There is food walking around my office

 • AR Çıkartmalar : Bir Google Pixel veya daha yeni bir Nexus cihazınız varsa, kamera uygulamasında şimdi AR Çıkartmalarını kontrol edebilirsiniz. Sadece kamerayı açınız, menüyü açınız ve AR Stickers'ı seçiniz. İyi eğlenceler!
 • Ikea Place: ARCore kullanarak, Ikea Place kullanıcıların mobilya satın almadan önce bir alanda nasıl çalışacağını görmelerini sağlar. Çok havalı.
 • Amazon AR Görünümü: Ikea Place'e çok benziyor ama Amazon ürünleriyle. Bu, Amazon Alışveriş uygulamasının bir parçasıdır – sağ üstteki kamera düğmesine dokunun, hızlıca kaydırın ve AR Görünümü'nü seçin.
 • AR Köstebek : Telefonunuz için bir köstebek oyunu gibi. ARCore'un neler yapabileceğini çok basit ama eğlenceli bir görüntü.

ARCore hala nispeten yeni, zaman geçtikçe daha fazla (ve daha iyi) kullanımlar ortaya çıkacaktır.

ARKit kullanan iOS Uygulamaları

Spider-Man came over. He ate the food.

Android'de olduğu gibi ARKit kullanan iOS cihazları sınırlıdır. Apple bir A9, A10 veya A11 çipini (iOS 11'in yanı sıra) gerektirir, bu nedenle aşağıdaki telefonlar geçerlidir:

 • iPhone 6s ve 6s Plus
 • iPhone 7 ve 7 Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 8 ve 8 Plus
 • iPhone X
 • iPad Pro 1. ve 2. Gen (her boyutta)
 • iPad (2017)

Gemide ve güncel durumdaysanız, rock and roll yapmaya hazırsınız. İşte kontrol edilecek bazı uygulamalar:

 • Ikea Place : Sadece Android için değil! Mobilyaları evinize koyun ve neye benzediğini görün.
 • Amazon AR Görünümü: Evet, aynı şey.
 • Holo : Çevreye hologram ekleyin ve fotoğraf çekin. Pixel / Nexus telefonlarında AR etiketleri gibi.
 • Fitness AR : Dönüş Strava harika görünümlü 3D haritalara gidiyor, ardından çevrelerinize yerleştirerek etrafta dolaşıp onlara bakabiliyorsunuz. Çok havalı!
 • ShARk : Oturma odanızda köpekbalıkları. Yap.

Zaman geçtikçe, AR'yi kullanan çok daha fazla uygulamanın göründüğünü göreceğiz – hem pratik amaçlar için (Ikea Place gibi) hem de eğlence için (Pokemon Go gibi).