ASTC 3.0 Açıkladı: TV Yayını Telefonunuza Geliyor

I’m Friday/Shutterstock 

Ufukta yeni bir ücretsiz TV dönemi ve 4K TV'yi telefonunuza canlı olarak ulaştırmayı vaat ediyor. FCC, 5 Mart 2018'de ATSC 3.0 adı verilen bu yeni formata geçişe başladı.

Bir dakika bekle. Bir yıl önce ATSC 3.0'a geçmeye başlarsak, neden kimse bunun hakkında konuşmuyor? Neden telefonlarımızda yayın izleyemiyoruz? Yerel haber istasyonum neden 4K'da değil?

ATSC 3.0 nedir ve nasıl eşsizdir?

ATSC 1.0 (dijital televizyon) 25 yıl önce ilan edildiğinde, analog TV sinyallerinin yerine geçti ve HDTV devrimi başladı. Şimdi, Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi, 4K'yı ana akıma sürükleyip telefonlarımıza ve araçlarımıza ücretsiz TV getirmeyi vaat eden yeni bir yayın standardı olan ATSC 3.0'ı uyguluyor.

Bu, 25 yıl içinde TV yayını yapan ilk büyük güncelleme. Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi, 2010 veya 2011'de ATSC 2.0'a geçiş yapmayı planladı, ancak proje geliştirme sırasında eski hale geldi, bu yüzden hurdaya ayrıldı. Sonuç olarak, ATSC 1.0'dan ATSC 3.0'a atlandı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, ATSC 3.0, TV yayınlarını günümüze getirmeyi amaçlıyor. Format 4K, 3D, UHD ve yüksek kaliteli sesi destekler; bu 4K’nın HDTV’nin yerini almasına yardımcı olur. Geleneksel yayın TV gibi, ATSC 3.0 da havadan çalışır, ancak bir yayın / geniş bant hibrid akışı oluşturmak için internet bağlantıları (5G gibi mobil bağlantılar dahil) ile uyumlu çalışır.

ATSC 3.0, ATSC 1.0 tarafından kullanılan sabit 8VBS kodlama yönteminden çok daha fazla esneklik sağlayan OFDM, QAM ve QPSK kodlama yöntemlerini kullanır. İnternet bağlantınız yavaş veya zayıf olduğunda Netflix'in video kalitesini nasıl düşürdüğünü biliyor musunuz? Evet, bu kodlama yöntemleri bu işlemi taklit etmek içindir. TV'nizin veya telefonunuzun bir ATSC 3.0 yayın kaynağına bağlantısı zayıf olduğunda, videonun kalitesi düşecek ancak sorunsuz bir şekilde oynatmaya devam edecektir.

Bu en son standart ayrıca iki TV yayınının birbiriyle karışmasını engelleyen yeni bir Ghost Cancellation teknolojisi kullanır. Bu, yayıncıların küçük bir alanda birden fazla aktarım kaynağını (TV kulesi) kullanmalarına izin verir; bu, telefonların ve araçların dengeli bir sinyal sağlamaları için gereken kapsamı sağlar.

ATSC 3.0, Hedeflenen İçerik İçin İnterneti Kullanır

Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi'nin ATSC 3.0 için büyük planları var. Ancak bu yeni fikirlerin birçoğu internetten biraz yardım gerektirmektedir, çünkü hepsi bilinen tek bir konsepte dayanan içerikten kaynaklanmaktadır. Yayın TV, tek yönlü bir sinyaldir ve hedeflenen içeriğin çalışması için yayıncıların iki yönlü bir sinyale ihtiyacı vardır. İnternet faturaya tam olarak uyuyor.

Şu anda, yayıncılar kimin hangi kanalları izlediğini araştırmak için Nielsen gibi 3. taraflara güveniyor. Yayıncılar bu anketleri havalandırma programlarını formüle etmek ve reklam gelirini optimize etmek için kullanır. Ancak ATSC 3.0 tamamen kabul edildikten sonra, yayıncılar izleyicileri hakkında daha fazla şey bileceklerdir. Nielsen gibi şirketlerden hiçbir yardım almadan yayıncılar yaşınızı, bulunduğunuz yeri, televizyon izlerken ve televizyonda neler izlediğinizi bileceklerdir.

Zodiacphoto/Shutterstock

Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, ATSC 3.0 üzerinden yayınlanan tüm reklamlar bireylere yöneliktir. Ancak, kablosuz yayınlar geniştir, spesifik değildir, bu nedenle hedefli reklamlar ATSC 3.0'ın internet omurgası tarafından gerçekleştirilir. Biraz garip, ancak YouTube ve Hulu gibi web sitelerinin biçimini takip ediyor. Genç bir kadınsanız, yerel haberleri izlerken kateter reklamlarını göremezsiniz. Yaşlı bir adamsanız, daha fazla kateter reklamı için hazır olun.

Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi, reklamların internet bağlantısı olmadan nasıl çalışacağını açıklamadı ve ATSC 3.0 reklamlarını PiHole gibi bir cihazla engelleme şansınız var. Yayıncılar henüz ATSC 3.0'ı benimsemediğinden, işlerin nasıl yürüdüğünü bilmek imkansızdır.

İnternet entegrasyonu, uyarlanmış acil durum sinyallerine de izin verir, bu da doğal afet uyarılarının ve tahliye yollarının çok daha etkili olacağı anlamına gelir. Bu değişiklik, özellikle karartma veya tahliye sırasında insanlar için yararlı olacaktır, çünkü acil durum sinyalleri doğrudan telefonlara gönderilebilir.

Yeni Bir Telefon veya TV Almak zorunda Mısın?

Analog TV'den ATSC 1.0'a geçtiğimizde, FCC tüketiciler için dönüştürücü kutuları satın aldı. Yayın TV'yi dönüştürücüleri karşılayamayacak insanlardan uzak tutmak, etkin bir şekilde sınıf tabanlı bir bilgi kesintisi yaratacağı için sorumsuzca olacaktır.

Ama bu 25 yıl önceydi. Artık çoğu insan bilgilerini internet üzerinden alıyor, bu yüzden FCC hiçbir ATSC 3.0 alıcısını dağıtmayacak. TV'niz için bir ATSC 3.0 alıcısı satın almadan veya ATSC 3.0 sinyallerini ayarlayabilen bir telefon satın almadan, ücretsiz 4K TV almayacaksınız.

Neyse ki, FCC, ana yayın içeriğinin (haberler ve devlet destekli TV gibi), tüketiciler geçiş yaparken, beş yıl boyunca hem ATSC 1.0 hem de ATSC 3.0'da aynı anda yayınlanmasını zorunlu kılmıştır. Bu beş yıllık simulcast planı 5 Mart 2018'de başladı. Geez, tam olarak bir yıl önce. Neden şu anda televizyonlarımızda ve telefonlarımızda ATSC 3.0 yok?

ATSC 3.0'ı Edinin… Sonunda

ATSC 3.0 bu yıl ülke çapında deneyime sahip olmayacak, ancak Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi ve FCC'nin geçiş yapmaya hazır olduğu açık. ATSC 3.0'ın temelleri aşikardır ve format 5 Mart 2018'den bu yana FCC tarafından onaylanmıştır. Sadece yayıncılar tarafından uygulanması gerekir.

Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi, Nisan ayında NAB 2019’da ATSC 3.0’ı gösterecek. Bu konferansta yayıncılar ATSC 3.0'a nasıl geçileceğini ve ATSC 3.0 acil durum yayın sisteminin nasıl çalışacağını öğreneceklerdir. Umarım, bu konferans, yayıncıları gelecek yıl ATSC 3.0'ı benimsemeleri için teşvik eder, böylece biçim zeminde çalışabilir.

gpointstudio/Shutterstock

Bazı yayıncıların oyunun önünde olduğunu bilmek güzel. Şu anda, Pearl TV ve ATEME TITAN, Phoenix'te ATSC 3.0 ile gerçek dünya testleri yapıyor. ATSC 3.0 alıcısı olan Phoenix sakinleri şu anda bir sinyal alabilirler.

Fakat ATSC 3.0 ne zaman telefonlara gelecek? Bu telefon üreticilerine kalmış. CES 2019'da, Sinclair Broadcast Group ATSC 3.0'ı destekleyen yeni bir çip sistemine giriş yaptı. Sinclair çipi bedavaya üretmeyi teklif etti, ancak henüz kimse yem almadı. Şu anda herkes 5G'ye odaklanmış gibi görünüyor. 5G'den bahsetmek ATSC 3.0'a olan ihtiyacı ortadan kaldırmıyor mu?

5G, ATSC 3.0'a İhtiyacı Ortadan Kaldırır mı?

Şimdi, bunların hepsi harika görünüyor, ancak odadaki fil hakkında konuşmamız gerekiyor. ATSC 3.0'a başlamadan önce muhtemelen 5G'ye sahip olacaksınız ve 5G zaten telefonunuza 4K'lık bir video getirmeyi vaat ediyor. 5G geldiğinde, telefonunuzdan yayın yapan TV izlemenin bir anlamı olacak mı? Ve Chromecast gibi akış çubukları zaten evinizde Free TV ihtiyacını ortadan kaldırmıyor mu? ATSC 3.0, ölen bir ortamın son nefesi midir?

Bunu düşün. Broadcast TV'nin avantajları vardır ve bu değerler internette her zaman yoktur. İnternet, zincirlenmemiş bir karışıklık ortamı olsa da, TV yayını tamamen eğitim, temiz eğlence ve bilgi odaklı düzenlenmiş bir ortamdır. İnternet, dikkatiniz için sınırsız miktarda içeriğe ev sahipliği yaparken, TV yayını, sporlarla dolu tembel bir nehir, tekrar gösterileri ve çocuk gösterileri gibidir.

areebarbar/Shutterstock

Şu an toplumumuz, Youtube’daki çocukları hedef alan şiddetli ve uygunsuz içerik hakkında bir konuşma yapıyor. ATSC 3.0 ile ebeveynler, tabletlerinde ve telefonlarında PBS gibi kanalları ayarlayabilir, böylece çocuklar internet garipleri ve algoritmaları yerine gerçek insanlar tarafından yapılan ve düzenlenen medyayı izleyebilir.

Küçük şehirler ve ilçeler, internetin halkın dikkatini bölgesel haberlerden ulusal haberlere dönüştürdüğünden endişe duyuyor ve bu da toplumun katılımını azaltıyor. ATSC 3.0, yerel haberi doğrudan telefonunuza getirecektir. Hareket halindeyken yerel spor takımlarına erişilebilir olacak ve kasırga ve su baskınına maruz kalan bölgelerdeki insanlar her yerden kapsamlı güvenlik bilgileri alabilecek. Bunun nereye gittiğini gördün mü?

Telefonunuzda asla TV yayını yapmasanız bile, yapacak birçok insan var. Kullanımları eğlencenin ötesine geçiyor ve yüksek hızlı internet bu kullanımlara henüz meydan okuyamıyor. Umarım, yayıncılar ATSC 3.0'ı almaya başlar, çünkü kesinlikle faydası olmayacak.

Kaynaklar: ATSC.org, Dijital Eğilimler, Günlük Gösterimi