Aynı Anda Birden Fazla Chrome veya Firefox Sekmesi Nasıl Seçilir ve Kapatılır

Tarayıcı sekmelerini tek tek kapatmak bir acıdır. Chrome ve Firefox, adres çubuğunuzdaki sekmeleri seçmenize izin verir ve bu sekmeleri klavye kısayoluyla veya farenizle hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz.

Birden Çok Sekme Nasıl Seçilir ve Kapatılır

Tek tek sekmeleri seçmek için, Ctrl tuşunu basılı tutun ve kapatmak istediğiniz sekmeleri tıklayın. Bir dizi sekme seçmek için bir sekmeyi tıklatın, Shift tuşunu basılı tutun ve ardından başka bir sekmeyi tıklatın. İkisi arasındaki tüm sekmeler seçilecektir. Ardından, Ctrl tuşunu basılı tutabilir ve isterseniz, seçimlerini kaldırmak için seçili sekmeleri tıklayabilirsiniz. Bir aralık yerine birden fazla sekme seçmek için Ctrl tuşunu basılı tutabilirsiniz.

Seçili sekmeleri kapatmak için, birindeki “x” işaretini tıklayın veya hepsini kapatmak için Ctrl + W tuşlarına basın. Ayrıca sekmelerden birini sağ tıklayıp "Sekmeleri Kapat" ı da tıklayabilirsiniz. (Mac'te, Ctrl + W yerine Command + W tuşlarına basın.)

Chrome, seçilen her sekmenin arkasında daha açık bir arka plan gösterirken, Firefox seçilen her sekmenin üzerinde ince bir mavi çizgi gösterir. Tarayıcıyla normal şekilde etkileşime girdiğiniz an – örneğin, görüntülemek için bir sekmeyi tıklatarak web sayfasını etkileşime sokarak – sekmeler hemen seçili bırakılır.

Bu, birden fazla sekmeyi yeni bir pencereye taşımanıza izin veren aynı numaradır. Seçili sekmelere kendi yeni pencerelerini vermek için sekmeleri seçip onları Chrome veya Firefox tarayıcı pencerenizden dışarı sürükleyin.

Bu, öğrendiğimizde iş akışımızı değiştiren küçük ama kullanışlı bir hiledir. Chrome bir süredir bunu yapabildi ancak Mozilla 64.0 sürümünde Firefox'a ekledi. Firefox bu seçeneği 62 ve 63 sürümlerinde içeriyordu, ancak yalnızca bu ayarı etkinleştirmek için kullanmaya başladığınızda.

Microsoft Edge ve Apple's Safari'de henüz bu seçeneğe sahip değil, ancak Edge yakında Chrome'a güç veren bir Chromium motor çatalı kullanacak.

Birden Çok Sekme Seçilmeden Nasıl Kapatılır?

Chrome, Firefox ve diğer modern tarayıcılar ilk önce onları seçmeden birden fazla sekmeyi kapatabilir. Bu seçenek bulmak daha kolaydır.

Bunu bulmak için, tarayıcınızın sekme çubuğundaki bir sekmeyi sağ tıklayın. Daha sonra tarayıcı penceresindeki geçerli sekmeler dışındaki tüm sekmeleri kapatmak için “Diğer Sekmeleri Kapat” veya geçerli sekmenin sağındaki sekmeleri kapatmak için “Sekmeleri Sağa Kapat” gibi seçenekleri seçebilirsiniz. Bunu yapmadan önce yeniden düzenlemek için sekmeleri sürükleyip bırakabilirsiniz.