Aynı PowerPoint Sunumunda Başka Bir Slayda Nasıl Bağlantı Verilir?

Sunumunuz sırasında bir noktada önceden görüntülenen bir slaydın içeriğine başvuracağınızı biliyorsanız, hızlı erişim için o slaydı gösteren bir bağlantı eklemek yararlı olabilir. İşte nasıl ayarlayacağınız.

Aynı Sunumdaki Başka Bir Slayda Bağlantı Verme

Sunumunuzu açın ve köprüyü içerecek slayta gidin. Oradayken, bağlantıyı eklemek istediğiniz metni, nesneyi, şekli veya resmi vurgulayın.

Sonra, “Ekle” sekmesine gidin ve “Bağlantı” düğmesine tıklayın.

Açılan Köprü Ekle penceresinde, soldaki “Link To” listesinde “Bu Belgeye Yerleştir” i seçin.

Sağ tarafta, “Bu belgede bir yer seçin” listesinin altında, hedef slaydı seçin.

Listenin üstündeki dört seçenek, sunumdaki ilk veya son slaytı veya bağlantıyı içeren slaydın hemen öncesinde veya sonrasında gelen slaydı seçmenizi sağlar.

Farklı bir slayta bağlanmanız gerekirse, “Slayt Başlıkları” kategorisini genişletin. Bu, belgenizdeki tüm slaytların bir listesini gösterir. Bir slaydın bir başlığı varsa, liste başlığı gösterir. Bir slaytın başlığı yoksa, liste bunu “Slayt 7” gibi bir şey olarak gösterir.

Bağlamak istediğiniz slaytı tıklayın.

Seçilen slaydın önizlemesi sağdaki pencerede görünecektir. Hangi slayta geri dönmeniz gerektiğinden emin değilseniz, bu kullanışlı olacaktır.

İşiniz bittiğinde, “Tamam” ı tıklayın; PowerPoint bağlantınızı ekleyecektir.

İyi bir uygulama olarak, bağlantının doğru çalıştığından emin olmak için iki kez kontrol edin. Bağlantıyı normal slayt düzenleme görünümünde test etmek için bağlantılı nesneyi Ctrl tuşuna basıp tıklatın. Sunumunuzu oynatırken bağlantıyı test etmek için, Ctrl tuşunu basılı tutmanız gerekmez; sadece bağlı nesneyi tıklayın.

Herhangi bir nedenle köprüyü kaldırmanız gerekirse, nesneyi sağ tıklatın ve ardından “Bağlantıyı Kaldır” ı seçin.

Yakınlaştırma Özelliğini Kullanma

Office 365 veya PowerPoint 2019 için PowerPoint kullanıyorsanız, sunumdaki herhangi bir slayta başka bir slayt içine yerleştirerek sorunsuzca geçiş yapmanıza olanak tanıyan yeni “Yakınlaştırma” özelliğinden yararlanabilirsiniz.

İlk önce bağlantı kuracağınız slayta gidin. “Normal Görünüm” ü kullanarak, sol bölmeden geçerli slayda eklemek istediğiniz slaydı tıklayıp sürükleyin.

Slayt yerleştirildikten sonra yeni bir “Format” sekmesi görünecektir. Tıkla.

“Yakınlaştırma Seçenekleri” grubunda, “Yakınlaştırma Geçişi” nin yanındaki kutuyu işaretleyin. Ayrıca geçiş süresini, 01.00 varsayılan olarak belirleyebilirsiniz.

Şimdi sunumumuz sırasında o slaytı tıklattığımızda ne olduğuna bir bakalım.

Yukarıdaki GIF'te görebileceğiniz gibi, “Bilgi” içine yerleştirdiğimiz “Giriş” slaytına tıklamak “Giriş” slaytına geri döner. Tekrar tıklamak bizi orijinal “Bilgi” slaytına geri getirir.

Temiz!