Bazı Akıllı Telefonlar Neden Çoklu Kamera Kullanıyor?

Çok sayıda akıllı telefon, tasarımlarının arkasına birden fazla kamera modülü ve lens ekledi. Ama neden? Gerçek şu ki, farklı telefonlar için farklı şeyler yapıyorlar, bu yüzden hepsini senin için kırmak için buradayız.

Çoklu arka kameralar, şu anda sadece en pahalı telefonlarda bulunan, iPhone X gibi, lüks bir özelliktir, ancak mobil teknolojinin damlama niteliğindeki yapısı, yakında onları daha ucuz modellerde göreceğimiz anlamına geliyor. Her şeyin nasıl çalıştığını öğrenmek için.

“İki İyiden Daha İyi” Yaklaşımı

Farklı kamera modülleri ve lensler farklı görevlerde daha iyidir. Düşük diyaframlı, geniş açılı objektif, keskin detayların yakınlaştırılması için harikadır, ancak nesneniz hareket halindeyken çok da büyük değildir. Daha uzun bir lens, uzaktaki nesnelerden gelen görüntüleri “havaya uçurabilir”, ancak daha az ışığa izin verir.

The Galaxy S9 uses identical sensors, but different lenses on its two cameras.

Geleneksel bir kamera ile, iki farklı lensle iki fotoğraf çekmenin hepsi bu kadar kullanışlı değil – sadece iki vasat görüntü ile sonuçlanacaksınız. Ancak, dijital fotoğraf makinelerinin üzerinde çalıştığı yazılım, özel görüntü işleme özelliği ile, zayıflıkları giderirken, her iki lensin ve görüntü işlemcisinin güçlü yönlerini birleştirebilirsiniz. Bu, fotoğraf makinesinin tek başına elde edebileceğinden daha parlak, daha net ve daha net olan tek bir fotoğrafla sonuçlanır.

Birden çok görüntüyü birleştirmek yeni bir teknik değildir. Bu, HDR fotoğrafçılığının işleyişi: fotoğrafçılar, görüntünün farklı renkli kısımlarını vurgulamak için farklı pozlama düzeylerinde birden fazla görüntü çeker ve ardından bunları “Yüksek Dinamik Aralık” için birleştirir. Telefon kamera işleme, yalnızca bu tür bir işlemi otomatik hale getirir ve yakınına uygular. özellikle düşük ışıkta kullanıcılara daha iyi fotoğraflar vermek için anında.

Şimdi, görüntü işleme başka birçok şeyi de yapıyor, bunların bazıları görüntüyü aslında onunla uğraşmaktan çok fazla faydalanmıyor. “Bokeh” portre efekti iyi bir örnektir: çoğu telefon kamerası, normal bir kamera merceğinde düşük bir alan derinliği ile aynı etkiyi elde etmek için görüntünün sadece yapay olarak bulanıklaşmasını sağlar. Ancak genel anlamda, çift objektifli ve gelişmiş görüntü işleme özellikli ileri teknoloji telefonlar, tek lensli benzerlerinden daha iyi performans gösterebilir.

Örnekler : iPhone 7 Plus, 8 Plus ve X; Samsung Galaxy Note 8, Galaxy S9, Huawei Onur 8, LG V20 ve V30

“Double Zoom Option” Yaklaşımı

Telefon kameraları inanılmaz özellikler kazanıyor, ancak çok iyi olmayan bir şey yakınlaştırma. Telefonun gövdeleri, Samsung Galaxy S4 Zoom gibi gösterişsiz tasarımlardan çok, gerçek zoom fotoğrafçılığı için gerekli olan minyatür elektronik ve optikleri barındırmak için çok küçük ve ince. (Bu kısa tasarım eğiliminin oldukça hızlı bir şekilde ortadan kalktığını fark edeceksiniz).

Ancak birden fazla kamera modülü ve lens kullanmak bu sorunları en azından bir dereceye kadar azaltabilir. İleri teknoloji telefonlardaki ikincil lens, genellikle “2x” olarak ifade edilen biraz daha uzak bir zum seviyesine ayarlanabilir. Sonuçlar, bir DSLR’yi veya hatta tam bir yakınlaştırma objektifi ile iyi bir nokta vuruşunu bile vurmaz. Telefonunuz kullandığınız tek kameradır, dijital zumdan daha iyidir (sadece görüntüyü havaya uçurur). Örneğin, iPhone, birincil “geniş açı” ve ikincil bir “telefoto” kamera olarak atıfta bulunulan şeyi kullanır, ikincisinin yaklaşık iki katı kadar yakınlaştırır.

İkinci mercek de genellikle farklı bir F-Stop değerine, diyaframın lens çapına oranına ayarlanır. Bu kamera modülünün fiziksel bir özelliğidir; Bu, daha uzak konumdaki objektifin standart lenslerden daha az ışıkla çalıştığı ve böylece daha karanlık ve daha az net fotoğraflar çekeceği anlamına gelir. Yine, görüntü işleme – birden çok görüntüyü birleştirerek – bunu hafifletebilir. Samsung’un iki fotoğraf çekme ve yakınlaştırma görüntüsünden “eksik” olan görüntünün bölümlerini “ekleme” gibi bazı ilginç yazılım numaraları da etkinleştirildi.

Örnekler : iPhone 7 Plus, 8 Plus ve X; Samsung Galaxy Note 8, Galaxy S9, LG G4, G5, G6, V20 ve V30

“Oz Büyücüsü” Yaklaşımı

Oz Büyücüsü teknik bir terim değil. Bunun yerine, çift kamera kurulumlarının başka bir örneğini hatırlamanız için bir yoldur: renkli ve siyah beyaz. Bazı modellerde, iki farklı kamera modülü, renkli ve tek renkli görüntüler almaya atanmıştır. Bu, iki fotoğrafla sonuçlanmaz (en azından varsayılan ayarlarla), bunun yerine, diğerinin keskin ayrıntılarını büyütmek için renk bilgilerini kullanan tek bir fotoğraf.

Simultaneous images from the Essential Phone’s monochrome and color sensors.

Bir kez daha, bu ikili kurulum, büyüsünün çoğunu çalışmak için telefonun görüntü işleme yazılımına bağlı ve daha büyük kamera modülleri için telefonların boyut kısıtlamalarını telafi ediyor. Tek renkli kameranın farklı özellikleri, telefonun daha hızlı odaklanmasına veya ön görüntünün nihai görüntünün neye benzeyeceğini daha doğru göstermesi için ayarlamasına izin verebilir.

Huawei P20 Pro: Bir üçlü kamera üçlü kurulum için yukarıdaki tüm teknikleri birleştiren en az bir yeni premium telefon var. Bu telefon üç arka kamera içerir: uzun mesafeli çekim için bir 3x zoom kamera, renkli görüntüler ve portreler için bir birincil 20 megapiksel kamera ve daha keskin görüntü detaylarını toplamak için üçüncü bir monokrom kamera. Muhtemelen bu tekniği denemek için son telefon olmayacak – yakında gelecek olan bir üç kameralı iPhone’un söylentileri var.

Örnekler : Temel Telefon, Huawei P9, P10, P20 ve P20 Pro, Onur 8 ve 9, Mate 10,

Diğer Çift Kamera Ayarları

Yukarıdaki kategorilere düzgün bir şekilde uymayan diğer çift kamera sistemleri vardır, ancak çoğunlukla bu tasarımlar emeklidir ya da terk edilmiştir. Örnekler şunları içerir:

HTC’nin “Ultrapixel” kurulumu: daha yüksek çözünürlüklü bir sensör ve daha geleneksel bir kamera ile birleştirilmiş düşük F-stop lens. HTC, daha esnek bir tek “Ultrapixel” modülünü tercih ederek ikili kamera tasarımlarını terk etti.

Older designs like the HTC Evo 3D used dual cameras for 3D video.

Daha eski 3D kameralı cep telefonları : Bazı Android modellerinde, fotoğraf ve video çekmek için “3D” efekti ile dikkat çeken iki özdeş kamera modülü kullanılmıştır. Bu tasarımlar genellikle 3 boyutlu bir lentiküler ekranla eşleştirildi ve bu özelliğe ilgi kısa 3D TV ürün kategorisiyle birlikte öldü.

Artırılmış Gerçeklik : Lenovo Phab 2 Pro gibi özel telefonlar, etraflarındaki fiziksel alanı doğru bir şekilde ölçmek ve haritalamak için çift lens ve modülleri kullanır.

Resim kredisi: Temel, Apple, Samsung, Huawei