Bazı Web Siteleri Neden VPN'leri Engelliyor?

Julia Tim/Shutterstock  

Çevrimiçi gizlilik ve bilgi hakkınızı korumanın tek yollarından biri bir VPN kullanmaktır. Bazı web siteleri bu hakları VPN'leri engelleyerek ihlal ediyor, ancak bunu iyi bir nedenle yapıyorlar.

Kara listeye alınan VPN'lerde bilinen büyük isimler Netflix, Hulu, Amazon ve BBC'dir. Kaç tane web sitesinin VPN erişimini engellediğini bulmak zor, ancak sayı binlerce olabilir. Bu sitelerin çoğu VPN'lerle aktif bir şekilde savaşta değil, ancak zaman içinde pasif olarak birçok VPN IP adresini kara listeye almayı başardılar.

Bana hatırlat, bir VPN nedir?

Buna girmeden önce, IP adreslerinin ne olduğunu ve VPN'lerin nasıl çalıştığını bilmek isteyeceksiniz. Bunu kısa tutacağız. İnternete bir yönlendirici aracılığıyla bağlandığınızda, size bir IP adresi verilir. Bu adres, esas olarak, bilgisayarınızı veya yönlendiricinizi tanımlar; böylece web siteleri nereden bağlandığınızı bilir ve size geri trafik gönderebilir. Evde atadığınız IP adresi, kahve dükkanında atadığınız IP adresinden farklıdır.

Bir VPN (sanal özel ağ) kullandığınızda, tüm çevrimiçi etkinliklerinizi uzak bir sunucu üzerinden etkili bir şekilde tünelliyorsunuz. Servis sağlayıcınız, çevrimiçi olarak ne yaptığınızı göremiyor, çünkü trafik şifreli ve uzak bir sunucu üzerinden yönlendiriliyor. Web siteleri gerçek IP adresinizi göremez; yalnızca etkinliğinizi maskeleyen sunucunun IP adresini görebilirler. Dolayısıyla, VPN’niz faaliyetlerinizi farklı bir eyalet ya da ülkedeki bir sunucu üzerinden yönlendirirse, web siteleri söz konusu eyalet ya da ülkeden bağlandığınızı düşünür.

İLGİLİ: VPN Nedir ve Neden İhtiyacım Var?

VPN'leri Engellemek Kolay

Web sitelerinin IP adreslerine göre kullanıcıları bulması ve izlemesi yaygındır. IP izleme, hesap güvenliğini arttırmanın, hedefli reklamlar oluşturmanın ve kullanıcılara yaşadıkları ülkeye bağlı olarak farklı içerikler göstermenin kolay bir yoludur. Bu IP izleme uygulaması, insanların VPN hizmetlerini kullanmasının ana nedenlerinden biridir, ancak aynı zamanda VPN erişimini bir web sitesine engellemenin bu kadar kolay olmasının da nedenidir.

Bir VPN servisi sınırlı sayıda IP adresine sahiptir. Ve çoğu VPN sunucusu IPv4'ü (eski bir IP adresi protokolü) kullandığından, benzersiz IP adresleri oluşturmak zordur ve bir abone havuzu genellikle aynı IP adreslerini aylar veya yıllar boyunca paylaşır. VPN'leri kara listeye almak isteyen web sitelerinin, yalnızca birden fazla farklı kullanıcı tarafından kullanılan IP adreslerini engellemek için ipinfo gibi hizmetleri kullanması gerekir.

Web sitelerinin VPN'leri kara listeye almasının iki yolu vardır, ancak bu yöntemler IP engelleme kadar yaygın değildir. Bağlantı noktası engelleme adı verilen bir yöntem, web sitelerinin, VPN'lerin tüm IP adresleri için kullandığı çıkış bağlantı noktalarını bulmasını gerektirir. Bağlantı noktası engelleme kolay ve etkilidir çünkü çoğu VPN 1194 OpenVPN bağlantı noktasını kullanır. Derin paket incelemesi adı verilen bir başka yöntem, kullanıcıların kriptografi imzaları için meta verilerini kontrol eder. Bu imzalar, VPN servislerinin parmak izleri gibidir ve gizlenmesi zordur.

Sözleşmeler Akış Sitelerini VPN'leri Yasaklamaya Zorluyor

Yine en ünlü VPN kara karalayıcıları Netflix, Amazon, Hulu ve BBC'dir. Tüm bu web siteleri medya akışı sağlar ve hepsi lisans şirketleriyle bölgesel sözleşmelere uymak için VPN'leri kara listeye alır.

Akış hizmetleri, kitaplıklarına bir TV şovu veya bir film eklemek istediğinde, söz konusu programlamanın sahibi olan lisans şirketi ile bir sözleşme imzalamaları gerekir. Akış hizmetleri dünyası şu anda inanılmaz derecede rekabetçidir ve lisans şirketleri popüler gösterileri en yüksek teklifi verenlere vererek yüz milyonlarca dolar kazanabilirler.

Syda Productions/Shutterstock

Ancak, akış hizmetlerinin işaret ettiği lisans sözleşmeleri genel değil bölgeseldir. Bu nedenle Netflix ve Hulu, farklı illere farklı programlama seçenekleri sunuyor. Akışlı hizmetler, bölgesel sözleşmeleri imzalar; çünkü gösterilerin ve filmlerin popülerliği (ve dolayısıyla değeri) bölgelere göre farklılık gösterir. Kore dramaları gibi kültüre özgü programlamanın, bazı bölgelerde diğerlerinden daha değerli olduğunu varsaymak güvenlidir. Bu nedenle, Netflix’in Kore’ye ait bir drama için bir Amerikan lisansı almak için fazla para ödemesi gerekmiyor, çünkü K-dramaları Kore dışında çok karlı değil.

Ancak Koreliler, Amerikan Netflix'teki en sevdikleri programları izlemek için VPN servislerini kullanmaya başlarsa, Korece programlamanın değeri önemli ölçüde düşecektir. Lisans şirketleri, Kore yayıncılık hizmetlerini bu gösterilerin milyon dolarlık kontratlar olduğuna inandırmayacak çünkü Amerikan Netflix zaten bu gösteriler için Kore trafiğinin tamamını çok daha düşük bir fiyata alıyor.

Lisans şirketleri ve TV ağları, bariz nedenlerden dolayı gösterilerinin değerinin düşmesini istemiyor. Bu nedenle, akış hizmetlerini bölgeye göre güvenli hale getirmeye zorlayan sözleşmelerinde hükümler oluştururlar. Akışlı servislerin VPN'leri kara listeden başka seçeneğe sahip değiller. Kuşkusuz, bu yasal anlaşmaların hiçbirine erişimimiz yok. Ancak, Apple'ın imzaladığı sözleşmelere benzeyen bir şey görürlerse, lisanslama şirketlerinin, yayın hizmetleri söz konusu programlamanın değerini koruyamazsa, bir an önce programlama yapmasına izin verilir. Oh, dava açabilirlerdi.

Web Siteleri Spam ve Sahtekarlığı En Aza İndirmek İstiyor

Bir web sitesinin VPN erişimini engellemesinin en meşru nedeni yasadışı veya sinir bozucu davranışları azaltmaktır. Bu tekniğin sorunu, suçlulardan daha masum insanları cezalandırmasıdır.

Paypal kara liste VPN'leri için çok fazla cesaret aldı, ancak adil olmak için bunu iyi bir sebeple yapıyorlar. IP adresleri bir kimlik biçimidir ve IP adreslerini maskelemek için VPN kullanan suçluların izlenmesi zor olabilir. Bahsetmiyorum bile, Paypal bir banka ve şirketin bölgesel vergi kanunlarına ve para yasalarına uyması gerekiyor.

Maxim Apryatin/Shutterstock

IRS.gov veya Craigslist gibi bazı web siteleri bir VPN servisi kullanırken her zaman çalışmaz. Bu web siteleri, özellikle VPN IP adreslerini hedef alan kara listeler yayınlamıyor; genellikle spam ve şüpheli etkinlikle ilişkili IP adreslerini işaretleyen genel kara listelerde çalışır ve katkıda bulunurlar.

Peki bu IP adresleri bu halka açık kara listelerde nasıl ortaya çıkıyor? Pekala, IRS.gov'da hesap güvenliği çalışması yaptığınızı ve tuhaf bir şey fark ettiğinizi farz edelim. Aynı IP adresinden yüz farklı kişi giriş yaptı. Bu, insanların vergi döneminde VPN hizmeti kullandığının bir işareti olsa da, bazı vahşi bilgisayar korsanlarının yüz farklı hesaptan ödün vermeyi başardığının bir işareti olabilir. IP adreslerinin kara listeye alınması, insanların mahremiyet haklarını ihlal etmesine rağmen muhtemelen iyi bir fikirdir.

Genel Wi-Fi Ağları VPN'leri Engeller

Genel bir ağa bağlıyken her zaman bir VPN kullanmalısınız. Açıkçası, McDonald's internette ne yaptığını bilmek zorunda değil, ama meraklı gözlerini asıl mesele değil. Genel ağlar güvenli değil (henüz). Kolayca kesilebiliyorlar ve bir kamu ağını hackleyen bir kişi kısa sürede çok saçma bir miktarda hassas bilgi toplayabilir.

Bu yüzden VPN'lerin halka açık Wi-Fi ağları tarafından kara listeye alınması bu kadar sinir bozucu. İnsanlar, özellikle Comcast ve AT&T tarafından sağlananlar olmak üzere birçok ortak Wi-Fi ağının VPN erişimini tamamen engellediğinden şikayet ediyorlar. Muhtemelen bunu sizi korsan dosyalardan korumaktan veya ağlarında porno izlemekten kaçınmak için yapıyorlar, ancak web trafiğinizi toplamalarını ve satmalarını sağlamak için bunu yapıyor olabilirler.

Kara Listelerde Nasıl Gidilir?

Proxima Studios/Shutterstock

VPN kullanıcılarının çoğu dolandırıcı veya korsan değildir. Bunlar mahremiyetten endişe duyan ortalama insanlar veya coğrafi kilitli içerik ve devlet sansürü etrafında eteklenme ihtiyacı duyan insanlar. İşletmeler VPN hizmetlerini kara listeye almayı seçtiğinde, bu yalnızca küçük bir sıkıntı değildir; Aynı zamanda gizlilik ve bilgi hakkınızın reddedilmesidir.

Bu kara listelerde dolaşmanın bazı yolları vardır, ancak işler her gün değişir, bu nedenle eski yöntemler güvenilmez hale geldikçe yeni çözümler aramaya hazır olun.

Kara listelerde dolaşmanın bazı yolları:

  • Sadece premium VPN servislerini kullanın ve gerçek olamayacak kadar iyi olan herhangi bir şeyden kaçının.
  • Daha yavaş, daha güvenli bir VPN protokolü tercih edin.
  • Özel bir VPN IP adresi edinin.
  • Çoğu VPN, algılanması kolay 1194 bağlantı noktasını kullanır. VPN portunuzu 2018, 41185, 433 veya 80 olarak değiştirmeyi deneyin.
  • VPN servisiniz karışık sunucular sunuyorsa, bunları kullanın.
  • VPN servisiniz SSH, SSL veya TLS tünelleri sunuyorsa, bunları deneyin. Yavaşlar ama güvendeler.
  • Tor tarayıcısını kullanmayı deneyin.

Elbette, bu kara listelerin başarısız olmasını sağlamanın en iyi yolu, onlara karşı savaşmaya devam etmektir. İşletmelere haklarınızın bir değere sahip olduğunu açıkça gösterin ve paranızın konuşmasına izin vermekten korkmayın.

Kaynaklar : VPNMentor, VPNUniversity