Belirli Bir Word Belgesinde Yazım ve Dilbilgisi Hataları Nasıl Gizlenir

Belli bir Word belgesindeki yazım ve dilbilgisi hatalarını, tüm diğer belgeleriniz ayar değişikliğinden etkilenmeden gizlemek istiyorsanız, şansınız yaver gitmiş demektir. Microsoft Word, şaşırtıcı bir şekilde, bunu yapmak için bir yol var.

Belirli bir belgenin yazım denetimini neden ilk başta kapatmak istediğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Herhangi bir sebep var. Belki de çoğu belgede bu özelliği açık bırakmayı seversiniz ancak sizi rahatsız eden bir yere de sahip olursunuz. Veya, belki de doldurucu kelimeleri kullandığınız bir kazanınız vardır (Word'ün Lorem Ipsum özelliği gibi). Ya da belki kendini sınamak ve kaç hata yaptığını görmek istersin. Sebep ne olursa olsun, birkaç basit adımda yapabilirsiniz.

Belgeye Özgü Yazım ve Dilbilgisi Hatalarını Gizleme

Belgeniz açıkken, “Dosya” sekmesine geçin.

Sonra, sol bölmenin altından “Seçenekler” i seçin.

“Word Options” penceresi şimdi görünecek. Burada “Prova” sekmesini seçin.

Pencerenin en altında, “Yalnızca bu belgedeki yazım hatalarını gizle” ve “Sadece bu belgedeki dilbilgisi hatalarını gizle” onay kutularını işaretleyin. “Tamam” ı tıklayın.

Bu, şimdi yalnızca çalışmakta olduğunuz belge için dilbilgisi ve yazım denetimini kaldıracak. Lütfen bu ayarın belgeye özgü bir ayar olduğunu ve gönderdikten sonra bile geçerli olacağını unutmayın, bu yüzden dikkatli olun!