Beta Testi Mozilla'nın Android İçin Referans Tarayıcı ile Yeni Firefox Özellikleri

Yıllar önce Mozilla'nın “Test Pilotu” girişimi, kullanıcıları Firefox tarayıcısının mobil versiyonlarını beta test etmeye teşvik etti. Şimdi, Mozilla, kullanıcılarından yeni nesil Firefox'u Android telefonlara getirmek için yeni Referans Tarayıcılarını kullanmalarını istiyor.

Firefox, Android için en popüler tarayıcılardan biridir. Hızlıdır, masaüstünüzdeki Firefox tarayıcısıyla senkronize edilebilir ve sekme özelliklerini çoğu mobil tarayıcıdan daha iyi uygular. Ancak cep telefonları dünyası değişmeye başlıyor. Yıl sonuna kadar 5G kullanan telefonları, tabletlere açılan cep telefonlarını ve 1 TB dahili depolama alanına sahip telefonları göreceğiz. Tüm bu değişikliklerin hemen yanı başında, Mozilla'nın mobil tarayıcısını yeni bir seviyeye getirmesi gerekiyor.

Mozilla topluluğundaki bir yazıda, Firefox’un önde gelen bir yöneticisi Paul Wright, Mozilla’nın daha güçlü mobil uygulamalar geliştirmeye başladığını duyurdu. Bu uygulamalar Geckoview ve Glean'den faydalanacaklar ve daha fazla hesap entegrasyonu kullanacaklar. Muhtemelen, Android telefonunuz için bir sonraki büyük Firefox uygulaması daha uygun bir tarayıcıya daha çok benzeyecek ve daha az bir telefon tarayıcısına benzeyecek.

Tüm bu yeni teknolojiyi test etmek için Mozilla'nın bazı kobaylara ihtiyacı var. Bu nedenle şirket, sessiz bir beta test projesi olan Referans Tarayıcı'yı başlatıyor. Referans Tarayıcıyı kullanmak için kaydolan kullanıcılar, Mozilla'nın yeni teknolojisinin küçük bir önizlemesini alacak ve kullanıcı verileri ve geri bildirimler sağlayarak şirketin geliştirme sürecini hızlandıracaklardır.

Referans Tarayıcı bitmiş bir ürün değildir ve kimsenin birincil mobil tarayıcısı olmak anlamına gelmez. Paul Wright, Referans Tarayıcı'nın bir “teknoloji önizlemesi” olarak görülmesi gerektiğini ve Mozilla'nın yalnızca gelecekteki mobil tarayıcılarının gelişimini hızlandırmak için yaptığını vurgulamaktadır.

Mozilla'nın yeni tarayıcı teknolojisini oluşturmasına yardım etmek istiyorsanız, Referans Tarayıcı Google Grubuna kaydolmanız gerekir. Google Play Store'daki uygulamaları indirmek için kullandığınız Google hesabını kullandığınızdan emin olun. Kaydolduktan sonra Referans Tarayıcıyı Google Play'den indirebilirsiniz. Ve hepsi bu kadar. Sen şimdi bir Test Pilotusun.

Mozilla, kullanıcıların bir Github grubuna hataları ve sorunları bildirmelerini ister, ancak şirket sorunları bildirseniz de bildirmeseniz de Referans Tarayıcı kullanımınızdan faydalanacaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi, Mozilla Referans Tarayıcıdan çok fazla veri topluyor. Şirket beta programlardan veri toplamanın gerekli bir kötülük olduğunu ve Test Pilotlarının, Firefox tarayıcısının tam sürümlerinde olduğu gibi beta programlarında da mahremiyetlerinin olmadığını bilmelidir.

Test Pilotları uyarıldı, beta tarayıcılar tam gelişmiş tarayıcılar kadar güvenli değil. Paul, Referans Tarayıcı'yı kullanırken Mozilla'nın “kişisel verilerinizin güvende olduğundan emin olduğunu” söylemeye devam ediyor. Bu… güven verici, ancak belirsiz. Kullanıcıların Referans Tarayıcıya çok fazla güvenmemelerini ve bir şeyler ters gittiğinde “Firefox'un başka bir kopyasında yer imlerinin ve şifrelerin kopyasını” kaydetmelerini önerir.

Kaynaklar: Mozilla