Bilgisayar Göz Yorgunluğu Nasıl Önlenir ve Gözlerinizi Sağlıklı Tutun

Gözlerin önemli ve tüm gün bir monitöre bakarken onlara hiçbir iyilik yok. Göz yorgunluğunu önlemek için yapabileceğiniz bir dizi önleyici tedbir vardır — örneğin, işlevsel bir çalışma alanı organize etmek ve ışık maruziyetini modüle etmek gibi. Hadi daha yakından bakalım.

Göz Gerilmesinin Temelleri

Göz yorgunluğu, uzun bir süre boyunca gözlerinizi aşırı kullandığınızda ortaya çıkan bir semptomdur. Bu, yeterince uzun bir mesafede odaklandığınız herhangi bir uzun süreli etkinlikle olabilir, ancak özellikle elektronik olarak aydınlatılmış bir ekranı görüntülediğinizde doğrudur.

Göz yorgunluğu aşağıdaki belirtilerden herhangi birini getirebilir:

 • Gözler ve / veya tapınaklar (baş, boyun ve sırtta yayılabilen) etrafında ağrı ve gerginlik
 • Göz kuruluğu ve / veya kızarıklık
 • yorgunluk
 • Işığa duyarlılık
 • Baş ağrısı
 • Görsel görevleri yerine getirme zorluğu
 • Bulanık görüş
 • Çift görme

Göz yorgunluğu genellikle görsel sistemin kalıcı bir şekilde zarar görmesine yol açmaz, ancak bu hoş değildir ve işinizi yapmanıza engel olabilir. Göz yorgunluğunun nedenleri herkese göre değişir ve zamanla değişebilir. Göz yorgunluğunun üç ana nedeni yetersiz bir çalışma alanı kurulumu, yetersiz aydınlatma ve uygun göz bakımının olmamasıdır.

Göz yorgunluğunu önlemek için her üçü nasıl ele alacağımıza bakalım.

Çalışma Alışkanlarınızı Değiştirin

Desktop browsers can zoom in for larger text with a keyboard shortcut.

Göz yorgunluğu ağrılı baş ağrıları ve bulanık görme ile size çok fazla çekişmeye neden olabilir. Ancak, çalışma alışkanlıklarınızdan sadece birkaçını değiştirmek, göz yorgunluğunu hafifletmek için uzun bir yol kat edebilir.

Metin büyütme: Gözleriniz küçük metinleri okumak için zorlanmalıdır, bu yüzden gözlerinizi rahatlatmak için metni geniş tutun. Metin editörlerinde çalışırken veya çevrimiçi materyalleri görüntülerken, metni gerektiği gibi büyütmek için klavye kısayolunu kullanın. (Bu genellikle klavyenizdeki Ctrl veya Komut düğmesini basılı tutar ve fare kaydırma tekerleği ile veya bir dokunmatik tuş hareketi ile yakınlaştırır.) Çok sıkışık olma eğilimi gösteren web sayfası metin alanları için bunları favori metin düzenleyicinize çekin. daha fazla yer var. Her zaman rahat hissedilen bir boyuta büyütün. Başınızı ekrana yaklaştırmanız, şaşıvermeniz veya okuma sırasında kendinizi rahat hissetmemeniz durumunda, metin hala çok küçük (ya da monitörünüz çok uzakta). Ve siz bu sıradayken, ekran çözünürlüğün yüksek ayarlandığından emin olun.

Çevrimdışı okuma : Bilgisayar monitöründe yoğun okuma, üretkenlik için ideal değildir, çünkü sonuç olarak, gözleriniz patlar. Uzun bir makaleye veya belgeye rastladığınızda, yazdırın (elbette büyük miktarda baskı). Ardından kendi hızınızda ve doğru ışıkta okuyun. Bir yazıcı kullanmamayı tercih ederseniz ve bir e-okuyucunuz varsa, kağıt metne daha yakın bir ekrana sahip ve bir arka ışığa ihtiyaç duymazsanız, Gönder'e Kindle gönder gibi bir servisi kullanabilirsiniz. diğer cihaz. Bir telefon veya geleneksel bir tablet gibi bir mobil LCD'de okunan metnin bir bilgisayar monitöründen daha iyi olmadığını unutmayın.

Sending a large article to your Kindle makes for easier reading.

Spurts'ta çalışmak: Bilgisayarınız neredeyse durmak bilmeyen işler için kurulmuş ancak siz bir makine değilsiniz. Yeniden şarj etmek için molalar almalısın, ve gözlerini de yap. 20-20-20 kuralını hatırlamak kolaydır: 20 dakikada bir 20 saniyelik bir mola verin ve en az 20 metre uzağa bakın. Bir ofiste çalışıyorsanız ve dışarıda olduğunuz gibi görünmemek istiyorsanız, gözlerinizi rahatlatmak için su soğutucusuna ya da tuvalete sık ve kısa yolculuklar yapın.

Monitörünüzü yeniden konumlandırın: Bilgisayarınızın ekranına baktığınızda, doğal olarak daha az sıklıkta göz kırpıyorsunuz. Böylece gözlerin doğal olarak sık sık yağlanmıyor. Bu göz kuruluğu ve kızarıklığa yol açar. Bu etkiyi azaltmak için monitörünüzü göz seviyesinin biraz altına yerleştirin. Bu şekilde gözlerin görmen için açık (ve açık) olmak zorunda olmayacak. Bir monitör için ideal ergonomik pozisyon, göz hizininin ekranin üst kenarindan yaklasik üçte biri kadar olmasina ramen, gözlerinizi yorucu hissetmeniz halinde biraz daha düsük olmasi yardimci olabilir.

Rahatlayın: İş önemlidir, ancak gerginlik ve stresin yoldan gitmemesi için yeterince rahat olmanız gerekir. Gün içinde sık sık kısa molalar verin ve günde bir ila iki kez daha uzun bir mola verin, böylece zihninizi işten çıkarabilirsiniz. Yürüyüşler iyidir, çünkü bazı egzersizler ve temiz hava da alabilirsiniz. Masanızda, boyun ve omuzlarınızı uzatmak için boyun ruloları, omuz silkme ve kol salıncakları yapabilirsiniz. Herhangi bir kafa gerginliğini serbest bırakmak için tapınaklarını ovun. Gözlerinizi kapatarak veya avuç içlerinizi gözlerinizle kaplayarak (tercihen sessiz bir ortamda) dinlenmeniz için gözlerinizi karanlığın periyotlarına verin.

İLGİLİ: Yoksul Bilgisayar Duruşundan Kendinizi Kurtarmak için Altı İpucu

Aydınlatmaya Dikkat Edin

Yetersiz aydınlatma, göz yorgunluğunun başka bir önemli nedenidir. Çok fazla ışıklandırma göze aşırı gelir ve tahriş eder. Çok az ışık, görebilmek için gözlerin zorlanmasına neden olur. Sizin için en iyi olanı bulmak için ortamınızdaki aydınlatmayı ayarlamanın çeşitli yolları vardır.

Monitör parlaklığını ve kontrast ayarlarını yapın: Monitör ayarlarınıza gidin ve gözleriniz için en kolay dengeyi bulana kadar parlaklığı ve kontrastı azaltın. Varsayılan ayarların ne kadar parlak ve farklı olduğuna şaşıracaksınız. Masaüstü ve renk düzeninizin de gözlerinizi çalmamasına dikkat edin. Doğru renk dengesini bulana kadar minimum kontrastı olan nötr ve koyu renkli tonları tercih edin. Ayrıca, farklı web sayfalarının ve belgelerinin parlaklık ve kontrast seviyelerine dikkat edin. Siyah bir arka plan üzerinde gri bir metin sayfası okumada sorun yaşıyorsanız, beyaz bir arka plan üzerinde koyu bir metinle yeni bir belgeye kopyalayıp yapıştırın.

Odadaki diğer ışıkları ayarlayın: Monitörünüz ve masaüstü ayarlarınız en uygun kullanım için ayarlanmış olsa bile, çevrenizden gelen ışık gözlerinizi tahriş edebilir. Oda çok karanlıksa, monitörün genel parlaklığını etkileyebilir. Oda çok aydınlıksa, monitörünüzde parlama yaratabilir. Doğrudan gözünüze giren parlamalardan kaçının. Bu genellikle, ele geçirilmemiş bir pencereye baktığınızda oluşur. Parlamadan kaçının, doğrudan arkanızdaki bir ışık kaynağından alın. Gerekirse parlama önleyici ekran kullanmayı düşünün. Ve pozisyon masası, arkadan bir açıda yanar, çünkü doğrudan okuma yüzeyine (örneğin masa) parıldayan ışıklar, hafif bir açıyla yüzeye sıçrayan ışıktan daha zordur. Önyargı aydınlatma şeridi, masanızdaki her şeyi doğrudan gözünüze ışık tutmadan görmek için yeterli ışık eklemenin kolay bir yolu olabilir.

Güneş gözlüğü takma: Bilgisayarınızın önündeyken, gözlerinizi hala gelen ışığa karşı koruyabilirsiniz. Bu, monitörün önünde daha uzun süreler geçirmelerine yardımcı olur. Dış mekanlarda güneş gözlüğü takınız (hatta gerekirse iç mekanda). Lenslerin UV koruması olduğundan emin olun. Eğer yapmazlarsa, bunun tersi bir etkiye sahip olacaklar ve sadece gözlerinizi dışarı sürecekler. (Bunun nedeni, renkli lenslerin yarattığı daha karanlık ortam, irislerin genişlemesine ve daha fazla ışık almasına neden olacaktır.) Polarize lensler (UV koruması da vardır), parlamayı en aza indirgemeleri nedeniyle idealdir. Metni görmek için düzeltici gözlüklere ihtiyacınız varsa, optometristiniz size ilave bir UV koruması katmanı ekleyebilir.

Gözlerini Sağlıklı Tut

Çalışma alışkanlıklarınızı değiştirmeye ve aydınlatmaya dikkat etmenize ek olarak, gözlerinizi sağlıklı tutmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

 • Gözlerini her yıl kontrol et.
 • Düzeltici lensler kullanıyorsanız, bilgisayar kullanım dereceniz için uygunsa, optometristinize danışın.
 • Kontakt lens kullanıyorsanız, iş yerinde ve evde bir şişe nemlendirici göz damlası bulundurun. (Kot pantolon ve slacks "izle cebi" bunun için idealdir.)
 • Yeterince dinlenin, sağlıklı bir diyet yapın ve nemlendirin. Bu size genel bir destek sağlayacaktır, bu yüzden fazla stres veya gerginlikten yorulmadığınız veya bunlara yatkın olmadığınız için.
 • Bilgisayarda çalışmadığınız zamanlarda, birkaç saniye boyunca yakın bir nesneye (6 inç) odaklanarak ve uzaktaki bir nesneye odaklanarak gözlerinizi egzersiz yapın. Bu lenslerinizi küçültür ve genişletir.
 • Çalışma saatlerinden sonra gözlerinizi mola verin. Gününüzün sonunda soğutulmuş çay poşetleri veya salatalık dilimleri uygulayın. Ve TV'nizi izlerken veya doğru büyütme ve ışıklandırma olmadan küçük yazı tipi bir kitap okuyarak gözlerinizi yumuşatabilecek daha fazla stimülasyona aşırı yüklenmeyin.

Bilgisayarınızda ve Telefonunuzda Bir Işık Filtresi Deneyin

Son birkaç yılda, Microsoft, Apple ve Google'ın hepsi, kullanıcıların gözlerinde leke tutmasına yardımcı olmak için kullanışlı bir yer buldu. Bunların en çarpıcı özelliği, bir ekrandan gelen mavi ve beyaz ışığı azaltan ve kırmızı ışığı artıran ve gözünüze daha az doğrudan baskı uygulayan bir yazılım filtresi olan “Night Light” olarak bilinir.

Windows 10'da, özellik “Gece Lambası” olarak bilinir. MacOS ve iOS'ta, “Gece Değişimi” dir. Android'de, özellik “Gece Modu” dur. Samsung telefonlar için “Mavi Işık Filtresi” denir. Bu özellik, özelliği açıp kapamak ve daha yüksek veya daha düşük efekt yoğunluğunu ayarlamak için günlük bir program belirlemenize izin verir. Ve eğer bu özellikleri yeterli bulmuyorsanız, daha özelleştirilebilir olan Flux gibi bir şey denemek isteyebilirsiniz.

İLGİLİ BİLGİLER: Bilgisayarınızda f.lux Kullanarak Göz Yorgunluğunu Azaltın ve Daha İyi Uyuyun

Görüntü kaynağı: Shutterstock / fizes, Shutterstock / ruigsantos