Bilgisayarınız için Yeni Bir Güç Kaynağı Nasıl Yükseltilir ve Kurulur

Güç kaynağı veya “PSU” PC'nizin elektrik kalbi. Ve eğer son zamanlarda dayak atmayı durdurduysanız veya bilgisayarınızı daha güçlü bileşenlerle yükseltiyorsanız, yenisine ihtiyacınız vardır.

Yeni bir güç kaynağının seçilmesi zor olabilir, çünkü bileşenlerin geri kalanı için gereken güç çekişini veya watt değerini belirlemeniz gerekir. Ayrıca, PC'nize uyan ve bileşenlerinizi sığdırmak için doğru kablolara (raylara) sahip bir model seçmek zorundasınız. Daha sonra onu yüklemeniz gerekecek ve güç kaynağı birden fazla bileşene doğrudan bağlı olduğundan, oldukça ilgili bir prosedür. Onu kıralım.

Yeni bir Güç Kaynağı Seçme

Bilgisayarınızın iyi çalıştığından emin olmak için doğru güç kaynağını seçmek önemlidir. Düzenlenmiş bir elektrik kaynağı olmadan, masaüstünüzde performans sorunları olabilir veya muhtemelen hiç önyükleme yapamayabilir.

Ne kadar güç ihtiyacım var?

Bir güç kaynağının sağladığı güç miktarı watt olarak ölçülür. Genellikle en küçük ve en verimli makineler için yaklaşık iki yüz, en büyük oyun ve medya masaüstleri için binden fazla (bir kilovat). İhtiyacınız olan gücün ne kadar olduğunu belirlemek, tüm bileşenlerden güç çekimi eklemektir.

Bir PC'deki en büyük iki güç çekirdeği genellikle CPU ve grafik kartıdır. Tabii ki bir grafik kartı kullandığınızı varsayıyoruz, tüm PC'ler ayrı bir karta sahip değil ve hatta bazen ayrı bir kart bile elektriğini doğrudan anakarttan çekecek kadar düşük güçte. Fakat PC'niz oyun oynamak için tasarlandıysa veya hafif medya düzenleme görevleri için oluşturulmuşsa, bunu hesaba katmanız gerekecektir.

Diğer bileşenler ayrıca, sabit sürücüler, optik sürücüler ve fanlar veya radyatörler gibi soğutma sistemleri de dahil olmak üzere güç çeker. Bunlar tipik olarak çok daha düşük bir güç gerektirir ve genellikle kaba tahminlerden kurtulabilir.

Güç gereksinimlerinizi tahmin etmek isterseniz, özellikle her bileşenin teknik özelliklerine bakın. Örneğin, How-To Geek'teki test makinemiz bir Intel Core i7-7700K işlemci kullanıyor. Intel'in web sitesinde, işlemcinin yüksek yük altında ortalama 91 watt çektiğini görüyoruz. Test yapımızın bileşenlerinin geri kalanı için güç gereksinimleri şunlardır:

 • İşlemci: 91 watt
 • Grafik kartı (Radeon RX 460): zirvede 114 watt
 • Anakart: 40-80 watt
 • RAM: DIMM başına 5 watt altında – yapımız için tahmini 20 watt
 • SSD: 10 watt altında
 • CPU soğutucusu için 120mm fan: 10 watt altında

Bu genel rakamlara dayanarak, How-To Geek masaüstü bilgisayarının tam yükte 350 watttan fazla kullanılmayacağını tahmin edebiliriz. Ve grafik kartı özellikleri en az 400 watt'lık bir güç kaynağını tavsiye ettiğinden, başlayacağımız yer burası. Bir hata payı, daha fazla depolama gücü veya soğutma fanları gibi gelecekte daha fazla bileşen ekleyeceğiniz için ekstra bir güç elde etmenizi sağladığından bahsetmek kolay bir şeydir.

Bilgisayarınızın güç kaynağı gereksinimleri konusunda tam olarak emin değilseniz, bu kullanışlı çevrimiçi hesap makinesine göz atın. Sadece bileşenlerinizi takın ve size tavsiye edilen bir watt verir. Güvenlik marjı için biraz ekleyin ve teslim etmek için PSU'nuza ihtiyacınız olacak bir wattınız var.

Hangi Form Faktörünü Seçmeliyim?

Ne kadar güce ihtiyaç duyduğunuzu belirledikten sonra, bilgisayarınıza fiziksel olarak uyan bir güç kaynağı bulmanız gerekir. Bu, “form faktörü” anlamına gelir: güç kaynakları için birkaç standart boyut vardır ve bunların biri, kullanmakta olduğunuz duruma uygun olacaktır.

Güç kaynakları için en yaygın boyut “ATX” dir – tüketici sınıfı “kule” bilgisayarı için aynı standart isim. Bunlar neredeyse tüm büyük boyutlu masaüstü bilgisayarlara sığar ve bunları yaklaşık 300 watt'tan 850 watt'a kadar değişen güçte bulacaksınız.

Bazı ATX standardı güç kaynakları normalden daha uzundur, sekiz veya on inç uzunluğa kadar uzar, ancak genişlik ve yükseklik standartlaştırılır. Bunlar, yüksek kaliteli CPU'lar, çoklu GPU'lar, depolama diskleri dizileri ve bir rüzgar tünelinin soğutma fanları için 900 watt'dan 1200 watt'a ve daha fazlasına kadar uzanan güç kaynaklarıdır. Bazen bu ekstra geniş ATX güç kaynakları standart bir kasaya takılmaya zorlanır ve büyük "oyun" veya iş istasyonu vakaları gerektirir. Bilgisayarınızı bir tona sahip olacak şekilde özel olarak satın almadıkça ya da üretmedikçe, bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Eğer bir canavar PC var kasanın özelliklerine bakmak yapın: Eğer güç kaynağı bölmesine maksimum boyutlarını bildiririz.

Yelpazenin karşı ucunda, bazı durumlarda normal boyutlu bir ATX güç kaynağı için bile çok küçüktür. Bunlar arasında, “küçük form faktörü” vakaları ve Micro-ATX ve Mini-ITX gibi daha küçük standartlaştırılmış anakartlar bulundurması amaçlanmıştır. Bu güç genellikle daha pahalı ve daha güçlü üniteler yapılsa da genellikle 400 watt seviyesinde gerçekleşir.

(Bu boyutta şeyler kafa karıştırıcı olabilir, çünkü bazı meraklı Mini-ITX kılıfları da beefy gamer konfigürasyonları için tam boyutlu bir ATX güç kaynağına uyum sağlayabilir.)

SFX and TFX power supplies are for small, compact cases.

Daha da küçüğünüz varsa, standart olmayan bir şey elde etme eğilimi vardır ve belirli modeliniz için bir yedek aramak isteyeceksiniz. Mevcut güç kaynağınızda yeterli güce sahip olmadığından ve durumunuz daha büyük bir şeyi kabul etmediğiniz için yükseltme yapıyorsanız, büyük olasılıkla davanızı da yükseltmeniz ve diğer tüm bileşenlerinizi buraya taşımanız gerekecektir. Bu noktada, tam bir PC değişimi daha pratik olabilir.

İLGİLİ: Yeni Bir PC Kasasına Nasıl Yükseltilir?

Hangi Kabloları İhtiyacım Var?

Güç kaynağınızdan PC'nizdeki çeşitli bileşenlere giden kablolar genellikle standarttır, ancak belirli makinenizle uyumluluğu kontrol etmek istediğiniz üç önemli tür vardır:

 • Ana anakart kablosu: Bu kablo, güç kaynağınızdan doğrudan anakartınıza doğru ilerler ve 20 veya 24 pinli fiş kullanarak panele takılır. Çoğu yüksek kaliteli güç kaynağının 20 pinli fişi ve ayrıca herhangi bir anakart tipine takabilmeniz için ek bir 4 pinli fişi vardır. Anakartınızın kaç tane pini kullandığını ve bununla başa çıkabilecek bir güç kaynağı aldığınızdan emin olmanızı sağlamaya değer.
 • CPU anakart kablosu: Bu kablo ayrıca anakarta da çalışır, ancak CPU'nuzu güçlendirmek için kullanılır. Bunlar 4, 6 ve 8 pinli çeşitlerdedir. Bazı üst düzey anakartlar, gerilimi yaymak için kombinasyonlar (8 pimli ve ek 4 pimli bağlantı gibi) sunar, ancak bunlar nadirdir.
 • GPU güç kabloları: Bu kablolar güç kaynağınızdan doğrudan bir grafik kartına kadar çalışır. Bir grafik kartı kullanmıyorsanız veya kullandığınız kart ayrı bir güç gerektirmiyorsa, bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Ayrı güç gerektiren ekran kartları ya 6 veya 8 pinli fiş kullanır. Daha büyük kartların bazıları iki kabloya bile ihtiyaç duyar. Oyun makinelerini çalıştırmak için yeterince güçlü olan çoğu güç kaynağı, grafik kartınız için bir çift kablo (yalnızca bunlardan birine ihtiyacınız varsa bile) sunar ve ek olarak 2 pinli bir fiş taktığınızda 6 pinli bir fiş sunar, böylece kullandığınız kartlar kullanılabilir. Yine de dikkat etmeniz gereken bir şey.

Ayrıca, diğer bileşenler için de kablolara ihtiyacınız olacaktır: sabit sürücüler, optik sürücüler, kasa fanları vb. Modern depolama ve optik sürücüler standartlaştırılmış SATA güç bağlantılarını kullanır ve her modern güç kaynağı bunları içerir. Kasa fanları genellikle 3 veya 4 pinli fiş kullanır ve yine modern güç kaynakları bunlardan en az biriyle gelir.

Daha eski sürücüler veya fanlar, daha büyük pimler ve trapez fişli 4 iğneli bir Molex konnektörü kullanabilir. Birçok güç kaynağı, bunlar için bir ray veya adaptör sunar, ancak seçtiğiniz model yoksa, Molex adaptörleri ucuz ve kolay bulunur.

Verimlilik Nedir?

Modern güç kaynakları, genellikle “80 Plus” gönüllü sertifikasyon sistemi ile gösterilen bir verimlilik derecesi içerir. Bu, güç kaynağının çıkış wattında% 20'den fazla tüketmediğini gösterir; 400 watt güç kaynağı alırsanız, tam yükte evinizin elektrik sisteminden 500 watt fazla tüketmez.

80 Plus sistemiyle uyumluluk, güç kaynağındaki bir çıkartmayla gösterilir ve genellikle kutuda veya çevrimiçi listede bir özellik olarak bildirilir. 80 Plus etiketinin farklı sınıfları vardır: standart, bronz, gümüş, altın, platin ve titanyum. Her yüksek seviye, daha yüksek bir verimlilik noktası ve genellikle daha yüksek bir fiyat anlamına gelir. Perakendede satılan neredeyse tüm güç kaynakları en az 80 Plus gereksinimine ulaşır.

Güç kaynağınızın verimlilik derecesi, çıkışını etkilemez – eğer 400 watt'lık bir besleme alırsanız, elektrik prizinden ne kadar olursa olsun, bilgisayarınıza 400 watt dağıtacaktır. Ancak uzun vadede güç faturalarında para kazanmak isteyenlerin daha yüksek oranlı bir tedarik için alışveriş yapmak isteyebilirler.

Modüler Güç Kaynakları Müthiş

Modüler güç kaynakları, PSU'dan gelen güç raylarının hem bileşen tarafında hem de güç kaynağı tarafında takılmasını sağlar.

A full modular system.

Karşılaştırma yapıldığında, modüler olmayan bir tasarım, güç kaynağının kendisinin çelik kutusuna kalıcı olarak sabitlenmiş büyük bir güç kablosu demetine sahiptir.

A non-modular power supply, with permanently-affixed cables.

Modüler bir tedarikin avantajı, sizin ihtiyacınız olmayan kablolara sahip olmanızın gerekmemesidir. Bu, güç kablolarını daha kolay çalıştırır, işleri daha düzenli tutar ve durumdaki iyi hava akışını korumaya yardımcı olur.

Modüler sarf malzemelerinin tek gerçek dezavantajı, biraz daha pahalı olma eğilimindedir ve genellikle sadece daha üst düzey güç kaynaklarında sunulur.

Ayrıca, anakart ve CPU gibi ortak bileşenler için kalıcı raylar ve geri kalanı için modüler raylar içeren yarı modüler tasarımlar da bulacaksınız. Kullanışlı bir uzlaşma olabilirler.

Yeni Güç Kaynağınızı Kurma

Böylece güç kaynağınızı seçtiniz ve yüklemeye hazırsınız. Çalışmak için standart bir Philips tornavida ve temiz, iyi aydınlatılmış bir yere ihtiyacınız olacak. Eviniz veya ofisiniz statik elektriğe özellikle duyarlıysa, anti-statik bir bileklik de isteyebilirsiniz.

Oh, ve gitmeden önce: GÜÇ KAYNAĞI ITSELF'in METAL DURUMUNU AÇMAYIN. İçinde boşalırsa sizi yaralayabilecek veya öldürecek yüksek güçte kapasitörler var. Aynı nedenden dolayı, soğutma fanı veya egzoz için deliklerin içine herhangi bir alet veya kablo yapıştırmayın.

Eski Güç Kaynağını Çıkarma

Bilgisayarınızı kapatın, tüm güç ve veri kablolarını çıkarın ve ardından çalışma alanınıza taşıyın. Erişim panellerini kasadan çıkarmak isteyeceksiniz (bazı bilgisayarlarda, tüm vakayı tek parça olarak kaldırmanız gerekir). Standart bir ATX kılıfında, bunlar sağ ve sol tarafta, bilgisayarın arkasındaki vidalarla yerinde tutulur. Bu vidaları (bir tarafta iki veya üç) çıkarın, ardından erişim panellerini geri çekin ve bir kenara koyun.

Küçük bir form faktörü veya standart dışı bir kılıf kullanıyorsanız, kılavuza başvurun. Kendinize maksimum erişim sağlamak için mümkün olduğunca dış panelleri çıkarın: Güç kablolarını birden çok bileşenden çıkarmanız gerekir.

Şimdi, güç kaynağınıza takılı tüm bileşenleri tanımlayın. Standart bir PC yapısında, bu olacak:

 • Anakart: Uzun 20 veya 24 pinli fiş.
 • CPU (anakartta): anakartın üst kısmına yakın 4 veya 8 pinli fiş. Büyük boyutlu bir soğutucu olup olmadığını görmek için CPU soğutucusunu çıkarmanız gerekebilir.
 • Depolama sürücüleri: Genellikle standart bir SATA kablosuyla takılan sabit sürücüler ve katı hal sürücüleri. Tek bir kabloya birden fazla sürücü bağlanabilir.
 • Optik sürücüler: Ayrıca standart bir SATA kablosu kullanın. Eski modeller bir Molex adaptörü kullanabilir.
 • Grafik kartları: daha büyük, daha güçlü ayrık kartlar, anakarta takılı olsalar bile, güç kaynağından doğrudan güç çekerler. Birden fazla rayya ihtiyaç duyan bazı yüksek kaliteli kartlarla 6 pin ve 8 pin rayı yaygındır.
 • Kasa fanları ve radyatörler: Anakart veya kasaya takılmadığında, bu fanlar küçük 4 pinli bağlantılar veya eski Molex bağlantıları kullanarak aksesuar raylardan güç çekebilir.

PC'nizin her iki tarafından ve birden çok açıdan kontrol edin: aşırı güç ve veri kablo uzunlukları genellikle metal anakart montaj tepsisinin arkasında saklanır.

Güç kaynağınıza hangi bileşenlerin takılı olduğunu belirlediğinizde, bunları birer birer fişten çekin. Bazıları plastik sekmelerle yerinde tutulabilir, ancak parmaklarınızı çıkarmak için herhangi bir şeyi kullanmanız gerekmez. Bu fişlere, özellikle veri kablolarına ulaşmak için herhangi bir şeyi kaldırmanız gerekiyorsa, orijinal konumlarını hatırlayın ve erişiminiz olduğu gibi geri yükleyin. Gittiğiniz gibi fotoğraf çekmek harika bir fikir.

Güç kaynağınız modülerse, güç kaynağı gövdesinin arkasındaki güç raylarını da çıkarabilirsiniz. Dikkatlice PC kasasının kendisinden kurtarın ve bir kenara koyun. Güç kaynağınız modüler değilse, tüm güç raylarını en kolay erişilebilen açık alana çekin ve durumda başka herhangi bir şeyle dolanmadığından emin olun.

Şimdi dikkatinizi PC'nin arkasına çevirin. Güç kaynağı, PC kasasının dışından erişilebilen üç ila beş vidayla yerinde tutulur. Onları çıkarın ve bir kenara koyun. Bazı kasa tasarımları farklıdır; Güç kaynağında standart olmayan konumlarda daha fazla vida görürseniz, bunları da çıkarın.

Takılı olmayan tüm kablolar ve tutma vidaları çıkarıldığında, artık güç kaynağını kasanın içinden çekebilirsiniz.

Güç kaynağının yerleştirildiği yere (kasanın üst veya alt kısmı) ve diğer bileşenlerin yakınına bağlı olarak, kasanın dışına çekilmesi kolay olabilir veya zor olabilir. Kutunun üst kısmına yakınsa ve büyük boyutlu bir işlemci soğutucusu tarafından kalabalıksa, örneğin, bu soğutucuyu çıkarmanız gerekebilir, böylece güç kaynağını alabilirsiniz.

Yeni Güç Kaynağını Takma

Şimdi süreci tersine çevireceğiz. Yeni güç kaynağını PC'nize yerleştirin. Modülerse, içine herhangi bir şey takmayın. Modüler değilse, kolay erişim için güç kablolarını PC'nin dışına doğru sürükleyin.

Egzoz fanını güç kaynağının üstünde veya altında, anakart ve diğer dahili bileşenlerden uzağa bakacak şekilde konumlandırmak isteyeceksiniz. Bu nedenle, güç kaynağı kasanın üstüne monte edilmişse, egzoz fanını yukarı doğru yönlendirin. Alttan monte edilmişse, aşağıya doğru işaretleyin. Egzoz fanı kasanın arkasından dışarı çıkarsa fark etmez.

PC muhafazasının arkasındaki güç kaynağını, tutma vidalarıyla birlikte kasanın dışından gç kaynağının metal muhafazasına vidalayın. Değiştiriyorsanız önceki güç kaynağındaki vidaları kullanın, aksi takdirde vidalar PC kasanız veya güç kaynağının kendisiyle birlikte gelmiş olmalıdır.

Güç kaynağı yerinde sabitlendiğinde, tüm bu kabloları takmanın zamanı geldi. Güç kaynağınız modülerse, kabloları tedarikin arkasındaki soketlere takın. Şimdi rayların karşı ucunu ilgili bileşenlere takın.

Bu bileşenler oldukça standartlaştırılmıştır: anakart, anakart-CPU, depolama sürücüleri ve disk sürücüleri, GPU (varsa) ve kasa fanları veya radyatörler (önceden takılı değilse). Daha fazla araç kullanmadan her şeyi takabilmelisin. Eğer bir şey tıkanmazsa, fişin yönünü kontrol edin; Çok pinli kabloların tümü sadece bir yöne sığabilmelidir.

Bileşenleri taktığınız için, güç kablolarını nereye taktığınızdan emin olun. PC'nizin için bir showroom gibi görünmek zorunda değilsiniz, ancak güç ve veri kablolarının soğutma fanlarının yakınında durmadığından emin olmalısınız: sürükleyip dolaşmalarını sağlayabilirler. Sadece biraz dokunsalar bile, PC'niz çalışırken can sıkıcı bir ses çıkarır ve potansiyel olarak koruyucu kılıfı çıkarırlar.

Ayrıca, kabloları sadece daha iyi görünmeyecek kadar düzenli tutmanız, kasanızın içinde iyi bir hava akışını teşvik etmenize yardımcı olur ve gelecekte bileşenlerin sizin için daha kolay olmasını sağlar.

Her şeyin takılı olduğundan emin olduktan sonra, bilgisayarınızı kapatmadan önce farenizi, klavyenizi ve monitörünüzü normal konumuna geri döndürmek isteyebilirsiniz. Çalışırken iç parçalardan herhangi birine dokunmamaya, her şeyin fişini çekip açmaya ve sadece doğru şekilde takıldığından emin olmanıza dikkat edin. Değilse, bir elektrik fişini kaçırmadığınızdan veya bir veri kablosunu yanlışlıkla çıkardığınızdan emin olmak için geri dönüp bağlantılarınızı tekrar kontrol edin. Oh, ve “ON” konumunda olduğundan emin olmak için güç kaynağının arkasındaki düğmeyi kontrol edin.

Her şey iyi görünüyorsa, harici kabloları çıkarın, erişim panellerini kapatın ve bilgisayarınızı normal çalışmaya hazır hale getirmek için yerine vidalayın. Ardından her zamanki yerine yerleştirin ve yeni güç kaynağınızın keyfini çıkarın.

Resim kredisi: Amazon, Newegg