Bilmeniz Gereken 5 Google E-Tablo Özelliği

Google E-Tablolar'ın temellerini muhtemelen biliyorsunuzdur, ancak Google'ın elektronik tablo sunumu, ilk bakışta belirgin olmayan birçok özellik barındırıyor. İşte favorilerimizden bazıları.

Tabii ki, muhtemelen SUM ve AVERAGE gibi bazı temel formülleri zaten biliyorsunuzdur. Muhtemelen araç çubuğunu oldukça iyi tanımışsınızdır, ancak her şeyin ne kadar derine inmesi oldukça şaşırtıcıdır. E-tabloları seviyorum, ancak bu güne bile Google E-Tablolar'da yeni numaralar keşfetmeye devam ediyorum.

Veri Tablolarını İçe Aktar

Bu çok sıkıcı geliyor, ama aslında gerçekten düzgün. Bir web sitesinde, takip etmek istediğiniz bir tablo veya bilgi listesi varsa, bu verileri esasen kazıyıp bir e-tabloya yapıştırmak için ImportHTML işlevini kullanabilirsiniz. Oradan, elektronik tabloyu açtığınızda veriler otomatik olarak güncellenir (eğer orijinal tablodaki değişiklikler yapıldıysa, elbette). Fonksiyon şöyle görünecekti:

=ImportHTML(“URL”, "table", 0)

URL, verinin yer aldığı web sayfasıdır, “tablo”, verinin web sayfasında nasıl görüntülendiğidir (bir liste ise “liste” yi de kullanabilirsiniz) ve “0”, istediğiniz tabloyu temsil eder. Web sayfasında birden fazla tablo varsa içe aktarın (0, ilk, 1 ikincisi, vb.).

Bunun bir örneği, bir fantezi liginin spor istatistiklerini takip etmektir. Beyzbol Referansı gibi bir siteden çeşitli istatistikleri bir e-tabloya aktarabilirsiniz. Tabii ki, sadece siteye yer işareti koyabilirsiniz, ancak ImportHTML ile, tam olarak hangi istatistiklerin görüneceğini ("0" dan sonra Col1, Col4, vb. Ekleyerek) ve diğer tablolardaki verileri farklı bir şekilde getirebilirsiniz. Web sayfası ve hepsi tek bir e-tabloda görünmesini sağlayın.

İLGİLİ: Google Dokümanlar için 10 İpucu ve Püf Nokta

Diğer Elektronik Tablolardan Referans Verileri

Birbirinizle bir şekilde ilişkili olan birden fazla elektronik tablonuz varsa (veya elektronik tablo içinde birden fazla sayfa varsa), kendinizi sık sık aralarında gidip gelebilirsiniz. Bunları biraz daha kolay hale getirmenin bir yolu var.

Diğer sayfalardaki hücreleri (veya başka bir elektronik tabloyu) tamamen referans alabilirsiniz. Örneğin, bir sayfadaki alışverişlerde harcadığınız her şeyin kayıtlarını tuttuğunu ve bu sayfanın ay için harcanan toplam tutarı da içerdiğini varsayalım. Ayrıca, her ay çeşitli kategorilerde geçirdiğiniz şeylerin özetini veren başka bir sayfanız olduğunu varsayalım. Özet sayfanızda, market sayfasını ve toplamı içeren belirli bir hücreye başvurabilirsiniz. Orijinal sayfayı her güncellediğinizde, özet sayfasındaki değer otomatik olarak güncellenir.

Fonksiyon şöyle görünecekti:

=sheet1!B5

“Sayfa1”, referans vermek istediğiniz verilerin bulunduğu sayfanın adı olacaktır ve “B5”, başvurmak istediğiniz hücredir. Ünlem işareti arasında gider. Verileri tamamen farklı bir e-tablodan referans almak isterseniz, aşağıdaki gibi IMPORTRANGE işlevini kullanırsınız:

=IMPORTRANGE("URL", "sheet1!B5")

URL, diğer e-tablonun bağlantısıdır. Bu, bu e-tablodaki hücreyi, yukarıdaki formülü girdiğiniz hücreye bağlar. Hücre farklı bir değerle güncellendiğinde, diğer hücre onunla birlikte güncellenir. Fonksiyonun isminden de anlaşılacağı gibi, B5: C10 gibi bir dizi hücreye de başvurabilirsiniz.

Koşullu biçimlendirme

Bu özellik, bahsettiğim diğerlerinden biraz daha iyi biliniyor, ama olması gerektiği kadar popüler değil gibi hissediyorum.

Koşullu Biçimlendirme, hücrenin içerdiği verileri temel alarak görünümünü değiştirmenizi sağlar. Özelliğe araç çubuğundaki “Biçim” e tıklayarak ve ardından “Koşullu Biçimlendirme” komutunu seçerek erişebilirsiniz. Sağa açılan bölmede, parametrelerinizi ayarlayabilirsiniz. Örneğin, içerdikleri sayı sıfırdan büyükse bir hücreyi (veya hücreleri) yeşile çevirmek isteyebilirsiniz.

Teknik olarak Koşullu Biçimlendirme özelliğinin bir parçası olmayan IF işlevi de vardır, ancak bir şekilde bir sonraki seviyeye götürebilir. Bu, aktif hücredeki değer belirli bir sayı olduğunda, ayrı bir hücreye belirli bir değer eklemek gibi şeyler yapmanızı sağlar:

=IF(B4>=63,"35","0")

Yani, bu örnekte, B4 hücresi değeri 63 veya daha büyükse, geçerli hücrenin 35 değerini otomatik olarak oluşturabilir ve sonra değilse 0 değerini gösterebilirsiniz. Tabii ki, bu sadece bir örnek, onunla yapabileceğiniz çok daha fazla şey var.

İLGİLİ: Koşullu biçimlendirme kullanarak Excel'de bir satır vurgulama nasıl

Bir Web Sitesine E-Tablolar Göm

Google E-Tablolar'da başkalarıyla paylaşmak istediğiniz bir program veya liste oluşturduysanız, gerçek dokümanı, görüntülemek için bir e-posta davetiyesi göndererek onlarla paylaşabilirsiniz. Ancak, blogunuzda veya web sitenizde bulunan başka bilgilerle tamamlamanız gerekiyorsa, e-tabloları web sayfalarına yerleştirebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, Dosya> Web'de Yayımla'ya gitmek. Oradan, "Yerleştir" sekmesini tıklayın ve ardından tüm elektronik tabloyu mı yoksa yalnızca belirli bir sayfayı mı yayınlayacağınızı seçin. Bundan sonra, iFrame kodunu kopyalayıp web sayfanıza yapıştırmanız yeterlidir.

Script ile Etrafında Oynat

Google E-Tablolar'ın kutudan çıkamayacağı her şey için, genellikle e-tablonuzun yanında kullanabileceğiniz bir Google Apps Komut Dosyası vardır.

Daha önce Google Apps Komut Dosyaları hakkında konuştuk ve bu tür bir yetenekle yapabileceğiniz çok şey var. Araçlar> Eklentiler bölümüne giderek mevcut eklentileri keşfedersiniz veya Araçlar menüsünde Komut Dosyası Düzenleyicisi'ni seçerek kendi komut dosyalarınızı yazabilirsiniz.

Örneğin, bir avuç hücrede varolan değerlere belirli değerleri anında eklemek için tek bir düğmeye basmamı sağlayan özel bir komut dosyası var. Bunu Google E-Tablolar ile kutunun içinden yapamazsınız. Bu nedenle, komut dosyası düzenleyicisine sahip olmak, Google E-Tablolar'a iyi bir doz steroid verir.