Bir Çağın Sonu: Adobe Shockwave Bugün Öldü

Adobe

Adobe bugün farklı olan Shockwave (hayır, farklı olan Shockwave Flash değil) fişini çekti. Macromedia Shockwave seçildiğinde 1995'e kadar uzanan bu eklenti, oyunlar, sunumlar ve internetteki diğer multimedyalar için kullanıldı.

Rip Shockwave

Adobe bugün 9 Nisan 2019'da Shockwave'yi durduruyor. Destek sözleşmeleri olan kurumsal müşteriler birkaç yıl daha kullanabilse de, Shockwave Player'ı artık Windows'tan Adobe'den indirebilirsiniz. Mac için Shockwave Player, 2017 yılında geri alındı. Shockwave içeriğine sahip eski bir web sitesi bulursanız, resmi olarak desteklenen herhangi bir yazılımla oynatılamaz.

Neyse ki, web Shockwave'den geçti, bu yüzden Shockwave yalnızca on yıldan daha uzun bir süre önce web sayfalarına göz atarken göreceğiniz bir şey.

Flash bir süredir hala buralarda. Adobe, 2020'nin sonunda Flash'ı durdurmayı planlıyor.

Adobe Shockwave'e karşı Adobe Flash

Hem Shockwave hem de Flash, 2005 yılında Adobe'nin edindiği bir şirket olan Macromedia tarafından geliştirilmiştir. Her biri web tarayıcı eklentisine sahip bir multimedya yazılım platformudur. Shockwave içeriği “Shockwave Player” eklentisi tarafından oynatılırken, Flash içeriği “Flash Player” eklentisi tarafından oynatılır.

Flash, yıllar geçtikçe yeteneklerini daha fazla kazandıkça, Shockwave'in büyük ölçüde önemi yoktur. Ancak bu iki ürünün farklı geçmişleri var. Shockwave'in soyağacı, orijinal Apple Macintosh için VideoWorks'e kadar uzanır. Tıkla ve tıkla maceralarını ve Shockwave ile yaratılan eğitim deneyimlerini içeren CD-ROM'lar 90'ların başında popülerdi ve Macromedia Director tarafından yaratıldı. Shockwave Player eklentisi, bu özellikleri gelişen ağa getirmek için 1995 yılında piyasaya sürüldü.

Macromedia, 2001 yılında video oyunu endüstrisini hedefleyen özellikler sundu ve bundan sonraki yıllarda tarayıcınızda Shockwave oyununu oynamanın iyi bir şansı var. Örneğin, Candystand.com, Life Savers'ın arkasındaki şirket olan Nabisco'ya aitti ve Shockwave'i kullanan çeşitli tarayıcı oyunları içeriyordu. Yukarıdaki YouTube videosu, 2003'te piyasaya sürülen resmi olarak lisanslı bir Eşek Kong Ülke oyunu gösteriyor. Evet, Nintendo, Life Savers candy ile ortaklaşa tarayıcı oyunları yarattı.

Web böyle deneyimlerle doluydu – çoğu zaman kaybetti. Habbo Hotel , gençleri hedefleyen çevrimiçi bir sosyal topluluk / sanal dünyaydı. Habbo, Shockwave'i kullanmaya başladı ve daha sonra web ilerledikçe Shockwave'den Flash'a geçti.

Flash, SmartSketch adlı FutureSplash olan vektör tabanlı bir animasyon aracı olarak başladı. Macromedia 1996'da satın aldı. Shockwave daha ağır multimedya deneyimleriyle ilgiliyken, Flash tamamen temel vektör grafikleri ve animasyonları ile ilgiliydi – Homestar Runner'ı hatırlıyor musun? Bu Flash'dı. Flash oradan gelişti, komut dosyası oluşturma, video, 3B ve diğer özellikler için destek sağladı, Shockwave'in özelliklerini giderek daha fazla emdi ve geride bıraktı.

Şimdi, Flash bile modern web tarayıcılarına entegre HTML özellikleri ile geride kalıyor. Flash'ın aksine, bu tarayıcı özellikleri oyunların ve diğer multimedya deneyimlerinin, Windows PC'nizden iPhone'unuza, bir video oyun konsolunda yerleşik bir tarayıcıya, herhangi bir tarayıcı eklentisine gerek duymadan her yerde çalışmasını sağlar.

O zaman Shockwave Flash (SWF) Nedir?

Macromedia, ayrı yazılım parçaları olsalar bile “Shockwave” ve “Flash” ı karıştırarak işleri daha karmaşık hale getirdi. Bu yüzden Adobe Flash SWF dosyalarını kullanır. Adobe'ye göre, bu resmen “küçük web formatı” anlamına geliyor.

Ancak asıl kastettiği şey bu değil, bir Adobe çalışanının yazdığı bir blog yazısı. SWF aslen “Shockwave Flash” için durdu. Macromedia, ürünlerinin birçoğunu “Shockwave” adıyla yeniden markalaştırdı. Örneğin, Shockwave MP3 dosyalarını çalma yeteneğini kazandığında, Macromedia, “Shockwave Audio” adını verdi. Macromedia daha sonra Futuresplash şirketini satın aldı. Flash'a sahip olan ve ürüne “Flash” ve tarayıcı eklentisi “Shockwave Flash” adını verdi. “Shockwave” her türlü tarayıcı içi multimedya deneyimine işaret etti.

Microsoft’un 2000’lerde her şeyde “.NET” terimini nasıl kullandığı gibi. .NET, Windows uygulama geliştiricileri için bir yazılım çerçevesiydi, ancak Hotmail hesabınıza nedense “.NET pasaportu” adlı bir hesapla giriş yaptınız. Her iki şirket de fikrini değiştirdi ve o zamandan beri işleri yeniden değiştirdi, ancak .SWF dosya uzantısı devam ediyor.

Shockwave'i Kaldırma Zamanı

Bilgisayarınızda hala Adobe Shockwave varsa, onu kaldırmalısınız. Adobe artık güvenlik düzeltme ekleriyle güncellenmiyor. Neyse ki, çoğu web tarayıcısı şimdi ve Java gibi diğer eski web eklentilerini engelledi. Bu noktada, Shockwave’ın çalıştığı tek tarayıcı Internet Explorer’dır – Internet Explorer da büyük ölçüde terk edilmiş bir web tarayıcısıdır.

Tabii ki, hiç kimse seni Shockwave'ı kaldırmaya zorlamıyor. Yüklüyse çalışmaya devam etmelidir. Ayrıca, gelecekte Shockwave içeriğini kullanan eski bir web sayfasını bulursanız, artık eski Shockwave yükleyicisini Adobe'yi artık barındıran üçüncü taraf bir indirme sitesini bulabilirsin. Ancak Adobe artık güvenlik güncellemeleri yayınlamıyor ve bu kötü bir haber. İnternet geride bıraktı – ve sonra Flash gelecek.

Ama hey, en azından hala Winamp'ı modern bir Windows 10 PC'de kullanabilirsiniz.

İLGİLİ: Winamp'a ne oldu ve şimdi kullanabilir misiniz?