Bir Chrome Uzantısı Yüklemeden Önce Güvenli Olduğundan Emin Olunur

Chrome'un gücü ve esnekliğinin çoğu, büyük ekosistem uzantısından geliyor. Sorun şu ki, bu uzantılar ayrıca veri çalabilir, her hareketinizi izleyebilir veya daha da kötüsü olabilir. Yüklemeden önce bir uzantının güvenli olduğundan emin olun.

Chrome Uzantıları Neden Tehlikeli Olabilir?

Bir Chrome uzantısı yüklediğinizde, aslında bu uzantının oluşturucusuyla güvene dayalı bir ilişki girersiniz. Uzantının tarayıcınızda yaşamaya izin veriyorsunuz, potansiyel olarak yaptığınız her şeyi izliyorsunuz . Hepsinin bunu yaptığını önermiyoruz – ama yetenek var.

İLGİLİ: Tarayıcı Uzantıları Bir Gizlilik Kabusu: Onları Pek Çok Kullanmayı Durdur

Bunu engellemeye yardımcı olacak bir izin sistemi vardır, ancak bunun gibi bir sistem sadece onu kullanan kişiler kadar iyidir. Diğer bir deyişle, uzantılara izin verdiğiniz izinlere gerçekten dikkat etmiyorsanız, o zaman bile mevcut olmayabilir.

İşleri daha da kötüleştirmek için güvenilir uzantılar bile tehlikeye girebilir ve verilerinizi toplayan zararlı uzantılara dönüştürebilir. Diğer durumlarda, bir geliştirici, herhangi bir gelir elde etmeyen faydalı bir uzantı oluşturabilir, sonra da arkanı dönüp, reklamı ve diğer izleme araçlarını başka bir şirkete aktararak, kâra dönüşen başka bir şirkete satabilir.

Kısacası, yollar tarayıcı uzantıları çok tehlikeli olabilir ya da tehlikeli hale gelebilir vardır. Dolayısıyla, sadece bir uzantı kurduğunuzda dikkat etmeniz gerekmiyor, aynı zamanda kurulumdan sonra bunları sürekli olarak izlemeniz gerekiyor.

Bir Uzantı Kurmadan Önce Ne Bakmalı?

Tarayıcı uzantıları söz konusu olduğunda güvenli kalmak için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli şey var.

Geliştiricinin Web Sitesine Göz Atın

Yeni bir uzantıyı yüklemeden önce bakılacak ilk şey geliştiricidir. Kısacası, meşru bir uzantı olduğundan emin olmak istersiniz. Örneğin, rasgele bir adam tarafından yayınlanan Facebook için bir uzantı yüklüyorsanız, ne yaptığına biraz daha yakından bakmak isteyebilirsiniz.

Şimdi, bu tek bir geliştirici tarafından yazılan her uzantının gayri meşru olduğunu, sadece otomatik olarak güvenmeden önce daha yakından bakmanız gerekebileceğini söylemez. Örneğin, Google için Mürekkep gibi diğer hizmetlere yararlı özellikler ekleyen birçok meşru ve dürüst eklenti vardır.

Geliştirici adını doğrudan “Sunulan” tarafından başlatılan uzantının adı altında bulabilirsiniz.

Çoğu durumda, geliştirici hakkında daha fazla bilgiyi isime tıklayarak bulabilirsiniz – varsa, dev'in web sitesine yönlendirilir. Biraz gıcırdama, ne bulduğunu gör. Bir websitesi yoksa veya isim bir şeye bağlı değilse, o zaman biraz daha etrafta dolaşmanız gerekebilir. İyi ki bu listede daha çok şey var.

Açıklamayı Okuyun – Hepsi

Açıklamayı okuyun – sadece bir parçası değil! Tüm açıklamayı okuyun ve izleme bilgisi veya veri paylaşımı gibi sorgulanabilir olabilecek şeyleri arayın. Tüm uzantılar bu ayrıntıları içermez, ancak bazıları vardır. Ve bilmek istediğin bir şey.

Açıklamayı, doğrudan uzantı resimlerinin yanında, uygulama penceresinin sağ tarafında bulabilirsiniz. Yukarıdaki görüntü, açıklamanın tamamını okumadıysanız, gözden kaçırabileceğiniz bir şeyin örneğini gösterir.

İzinlere Dikkat Edin

Chrome'a ​​bir uzantı eklemeye çalıştığınızda, bir pop up, uzantının hangi izinlere ihtiyacı olduğu konusunda sizi uyarır. Burada bir “seçme ve seçme” izni verme sistemi yoktur, bunun yerine bir ya hep ya hiç sistemi yoktur. “Chrome'a ​​ekle” düğmesini tıkladığınızda bu menüyü alırsınız. Uzantıyı yüklemeden önce bu izinleri onaylamanız gerekir .

I mean, that’s a lot.

Burada neler olduğuna dikkat edin; okuduğunuz şeyi düşünün. Bir fotoğraf düzenleme uzantısının çevrimiçi yaptığınız her şeye erişmesi gerekiyorsa bunu sorgularım. Sağduyu çok yol kat ediyor – eğer bir şey doğru gelmiyorsa, o zaman muhtemelen değil.

İncelemeleri Gözden Geçir

Bu, kullanıcı anketlerine her zaman güvenemeyeceğinizden, totem anketindeki düşük adamdır. Bununla birlikte, ortak temaları ve şüpheli içeriği arayabilirsin.

Örneğin, benzer şekilde dillendirilmiş birkaç yorum varsa, en azından bir kaş büyütülmelidir. Bunun nedeninin birçoğunun, birçoğunun son derece şüpheli (geliştiriciler satın alma, vb.) Olabilmesi için birkaç nedeni vardır.

Aksi takdirde, ortak temalar için gözünüzden uzak durun, özellikle de tek bir kullanıcı bunu söylediği takdirde, gerçekleşen tuhaflıklardan şikâyet eden, verilerinin üzerine spekülasyon yapan, temelde tuhaf görünen bir şeydir.

Şimdi, her bir incelemede okumanızı önermiyoruz . Bu bazı uzantıları yaş alabilir! Bunun yerine, sadece hızlı bir skim hile yapmalıdır.

Kaynak Koduna Girin

İşte işte şey şu: Bu herkes için değil. Ya da çoğu insan! Ancak bir uzantı açık kaynak ise (çoğu, çoğu değildir), o zaman kodu kazabilirsiniz. Ne arayacağınızı biliyorsanız, muhtemelen bunu zaten yapıyorsunuzdur. Ama her ihtimale rağmen, yine de söz etmeye değer.

Çoğu zaman, kaynak kodunu geliştiricinin web sitesinden bulabiliriz. Eğer mevcutsa, öyle.