& #% $ Bir CryptoKitty nedir?

Şimdiye kadar satın alınan en pahalı CryptoKitty, 110.707 $ 'lık bir alıcıya satıldı. İnsanlar CryptoKitties'te 24 milyon doları harcadılar ve proje 12 milyon dolarlık girişim sermayesi fonu aldı. Ama tam olarak bir CryptoKitty nedir?

CryptoKitties bir “blockchain oyunu”. CryptoKitties'in “cattributes” ile toplanmasını, ticaretini ve üremesini içerir. Bu kitties aslında bir blockchain üzerinde saklanan tokenlardır.

CryptoKitties Dijital Varlıktır

Founder Cat #18 sold for 253.3368 Ether, which was worth $110,707 USD at the time.

CryptoKitties, Ethereum blockchain ve akıllı sözleşmelerin üzerine inşa edilmiş bir oyundur. CryptoKitties, merkezi olmayan bir uygulama veya Ethereum bilgi işlem platformunun üzerine kurulmuş olan “DApp” dir. Bu, uygulamanın çalıştırıldığı ve kitties'in Ethereum düğümlerini çalıştıran dağıtılmış bir bilgisayar ağında saklandığı anlamına gelir.

Ethereum'a bağlı olduğu için, CryptoKitties, Ether cryptocurrency simgesini kullanır. Eter, bir "altcoin" dir, bu da Bitcoin olmayan bir kripto para birimidir. CryptoKitties yetiştirme gibi görevlerin yerine getirilmesi, Ethereum ağına Ether tokenleri ödemeyi ve bu Ethereum düğümlerini bilgisayar güçleri için çalıştıran insanları telafi etmeyi içerir. Eter ayrıca CryptoKitties alırken ve satarken de kullanılır.

Bir CryptoKitty'nin kendisi bir döviz jetonu değildir. Bunun yerine, Ethereum blockchain'de saklanan bir “dijital varlık”. Teknik olarak, her bir CryptoKitty, Ethereum Blockchain'de saklanan benzersiz bir ERC-721 jetonudur.

Her bir CryptoKitty, benzersiz kılan “cattributes” kombinasyonuna sahiptir. Bu özellikler, her bir CryptoKitty'ye benzersiz bir görünüm kazandırmak için bir araya geliyor. Bazı CryptoKitties, nadir cattributes “mewtations” var. Bu CryptoKitties, başka bir dijital varlık gibi satılabilir, satılabilir ve satın alınabilir. Ayrıca yeni bir kitty oluşturmak için başka bir CryptoKitty ile yetiştirilebilirler.

İLGİLİ: Eternet nedir ve ne akıllı sözleşmeler nelerdir?

Akıllı Sözleşmelerle CryptoKitties Yeniden Üretin

Here are the $110,707 cat’s children.

İlk CryptoKitty – “genesis cat” – 2 Aralık 2017'de doğdu. O günden beri her on beş dakikada bir “nesil 0” kedi doğdu. Kasım 2018'de, Kasım 2017'de oyunun başlamasından bir yıl sonra, son “nesil 0” kedisi doğacak. Tüm yeni kitties bu noktadan sonra üreme yoluyla üretilecek.

Yeni bir CryptoKitty elde etmek için iki farklı CryptoKitties'i birlikte "üretebilir". CryptoKitties'in biyolojik cinsiyeti yoktur, bu nedenle herhangi iki CryptoKitties, sahipleri kabul ederse bir çiftleşme çifti olarak işlev görebilir. İşlemdeki bir CryptoKitty “dame” ve diğeri “efendim” dir. Sahipler hangi kedinin olduğuna karar verirler. “Dame” CryptoKitty'nin sahibi yeni yavru yavruyu alır. Bir CryptoKitty bir üreme çiftinde bir dame veya efsane olsa bile, gelecekteki bir üreme çiftinde zıt rol oynayabilir.

Bu üreme süreci – ve CryptoKitties ticareti de dahil olmak üzere tüm CryptoKitties görevleri Ethereum akıllı sözleşmeleriyle gerçekleşir. Bu sözleşmeler Ethereum blockchain üzerinde çalıştırıldığı için, bunları gerçekleştirmek için Ether'de ödeme yapmanız gerekir. Bu Ether ödeme, Ethereum düğümlerini kullanan kişilerin bilgisayar çalışmalarını yapmaları ve aktivitelerinizi Ethereum blockchain'de kaydetmeleri için teşvik sağlar.

Farklı kittiler, yeniden doğmadan önce üreme işleminden sonra ne kadar beklediklerini etkileyecek “cooldown” hızlarına sahiptir.

Blockchain Hakkında Her Şey

CryptoKitties uses the MetaMask browser extension, which can run Ethereum apps in your browser.

Yüzeyde, CryptoKitties sadece dijital kedi resimleri toplama, yeni kedi resimleri yapmak için onları yetiştirme ve kedi resimleri ticareti içeren bir oyundur. Bu, Facebook'ta veya telefonunuzda var olan birçok oyunu açıklayabilir – ne?

CryptoKitties'in eşsiz çekimi, blockchain kısmıdır. Kediler Ethereum blok zincirinde saklanan jetonlardır ve oyunun kendisi Ethereum akıllı sözleşmeleri ile yürütülür. Bu, hiçbir şirketin kedinizi senden alamayacağı anlamına gelir. Kedicin bir şirketin sunucularında saklanmaz – blok zincirinde saklanır. Ve oyun akıllı sözleşmelerden oluştuğu için, CryptoKitties'in arkasındaki firma dükkânı kapatmış olsa bile var olmaya devam edebilir. Merkezi olmayan bir sunucuya güvenmeksizin, dijital varlıkların “sahiplenilmesinin”, merkezi bir başarısızlık noktası olabilmesinin bir yolu.

Bitcoin'e sahip olmak, tıpkı Bitcoin'in blok zincirinde harcayabileceğiniz özel bir anahtar içeren bir “cüzdan” ı içerdiğinden, bir CryptoKitty'ye sahip olmak, CryptoKitty'niz için özel anahtarınızı tutan bir cüzdanı içerir. Başka bir deyişle, CryptoKitties'leriniz, Ether ve Bitcoin gibi dijital bir cüzdanda saklanır.

İLGİLİ: “Blockchain” nedir?

İnsanlar neden CryptoKitties üzerinde çok para harcıyorlar?

İnsanların CryptoKitties'te neden bu kadar çok para harcadığını merak edebilirsiniz. Ama insanlar her türlü şeye para harcıyorlar. Birisi 2016 yılında nadir bir Pokémon kartına 54.970 dolar harcadı ve insanlar milyonlarca dolar harcadılar. Heck, bir adam modern oyunda 2 milyon dolar harcadı.

Her şey, birisinin bunun için ödeme yapmaya istekli olduğu değerdir ve bazı insanlar CryptoKitties için çok para ödemeye isteklidir. Koleksiyon olarak, onlar nadirdir: Her CryptoKitty benzersizdir ve sadece 50.000 “nesil 0” CryptoKitties üretilecektir.

Bu koleksiyon kedileri bir blockchain üzerinde depolandığından, her kullanıcı doğrudan CryptoKitties'i kontrol eder. CryptoKitties'in arkasındaki şirket olan Axiom Zen kapansa bile, şirket CryptoKitties'i alamadı ya da oyunu bitiremedi. Bu, bazı insanların bu tarz bir kediyi daha rahat hissetmelerini sağlar.

Ve dürüst olalım: CryptoKitties bir kripto para birimi kullanan bir blockchain uygulamasıdır. Blockchain ve cryptocurrency'daki büyük inançlara büyük olasılıkla karşı çıkıyor. Bu, CryptoKitties'in Aralık 2017'de neden kalkıştığını açıklamaya yardımcı oluyor. Bu, Etherco'nun tüm zamanların en yüksek değerine ulaştığı ayın aynısıydı, ancak Ether 2018'in ortasına kadar tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmadı.

CryptoKitties Nasıl Oynanır?

These CryptoKitties can be yours for less than $2 each.

CryptoKitties ile çalışmaya başlamanın en kolay yolu, CryptoKitties web sitesini ziyaret etmektir. “Start Meow” sayfası, CryptoKitties'inizi içeren güvenli bir cüzdan işlevi gören MetaMask tarayıcı uzantısını yüklemenizi sağlar.

Şifreni veya tohum kelimelerini unutma. Bitcoin cüzdanında olduğu gibi, bilgileri unutursanız, cüzdanınızı açamazsınız ve tüm CryptoKitties ve Ether'lerinizi kaybedersiniz.

ABD'de, doğrudan MetaMask'ta Ether (ETH) satın alabilir ve oyun için ödeme yapmak için kullanabilirsiniz. ABD dışındaysanız, Bitcoin satın aldığınız ve MetaMask cüzdanınıza göndereceğiniz şekilde Etherb gibi bir değişimden Etherbase satın alabilirsiniz.

Başlamak istiyorsanız, daha sonra bir CryptoKitty'yi açık artırmada satın alabilirsiniz. Bazı nadir ve isteğe bağlı CryptoKitties yüksek fiyatlarına rağmen, yazım sırasında sadece 1,68 USD'ye çeviren 0,003 ETH'den başlayan birçok CryptoKitties var.

İLGİLİ: Kolay Yolu Bitcoin Nasıl Alınır?

Hayır, Tavsiye Etmiyoruz CryptoKitties Oyna

Tabii ki, ilgilenmiyorsanız, CryptoKitties'i toplayıp almayı tavsiye etmiyoruz. How-To Geek'te hiçbirimiz CryptoKitties'i oynamamızın hiçbiri — gerçekten noktayı görmüyoruz. Sadece çılgınlığı açıklamaya çalışıyoruz.

Sonuçta, CryptoKitties kedi resimlerinden daha fazlasıdır. Dünyanın ilk blockchain oyunlarından biri ve kesinlikle ilk büyük olanı. Ayrıca bir web tarayıcısı içinde dağıtılmış Ethereum blockchain uygulamalarını kullanmanın bir örneğidir.

Birçok insan blokajların gelecekte dijital varlıklar için yaygın olarak kullanılacağına inanıyor. Eğer öyleyse, CryptoKitties ilk örneklerden sadece biridir.