Bir dosya uzantısı nedir?

Bir dosya uzantısı veya dosya adı uzantısı, bir bilgisayar dosyasının sonundaki bir son ekidir. Dönemden sonra gelir ve genellikle iki-dört karakter uzunluğundadır. Bir belgeyi açtığınızda veya bir fotoğraf görüntülediyseniz, muhtemelen bu harfleri dosyanızın sonunda fark etmiş olursunuz.

Dosya uzantıları, hangi uygulamaların hangi dosya türleriyle ilişkilendirildiğini tanımlamak için işletim sistemi tarafından kullanılır; başka bir deyişle, dosyayı çift tıklattığınızda hangi uygulama açılır. Örneğin, “awesome_picture.jpg” adlı bir dosya “jpg” dosya uzantısına sahiptir. Örneğin, bu dosyayı Windows'ta açtığınızda, işletim sistemi JPG dosyalarıyla ilişkili herhangi bir uygulamayı arar, uygulamayı açar ve dosyayı yükler.

Ne Tür Uzantıları Vardır?

Birçok farklı dosya uzantısı türü vardır – bir makalede listelenecek çok fazla yol var – ancak burada bilgisayarınızda dolaştığınız yaygın dosya uzantılarına ilişkin birkaç örnek:

  • DOC / DOCX: Bir Microsoft Word belgesi. DOC, Word belgeleri için kullanılan orijinal uzantıydı, ancak Microsoft, Word 2007'nin başlangıcında biçimi değiştirdi. Word dökümanları artık XML formatına dayanmaktadır, dolayısıyla uzantının sonunda “X” eklenmiştir.
  • XLS / XLSX: – Bir Microsoft Excel elektronik tablosu.
  • PNG: Taşınabilir Ağ Grafikleri, kayıpsız bir görüntü dosya formatı.
  • HTM / HTML: İnternet sayfalarını çevrimiçi oluşturmak için HyperText Markup Language formatı.
  • PDF: Adobe tarafından oluşturulan Taşınabilir Belge Biçimi ve dağıtılmış belgelerde biçimlendirmeyi sürdürmek için kullanılır.
  • EXE: Çalıştırabileceğiniz programlar için kullanılan yürütülebilir bir format.

Ve dediğimiz gibi, bu sadece orada dosya uzantılarının bir saçılmasıdır. Gerçekten binlerce var.

Ayrıca, doğası gereği riskli olan ve tehlikeli olabilecek dosya türleri olduğunu bilmeniz de önemlidir. Genellikle, bunları açmaya çalıştığınızda belirli kod türlerini çalıştıran yürütülebilir dosyalardır. Güvende oynayın ve güvenilir bir kaynaktan gelmedikçe dosyaları açmayın.

İLGİLİ: Windows Üzerinden Tehlikeli Olan 50+ Dosya Uzantısı

Dosyalarımdaki Dosya Uzantıları Görmüyorsam Ne Yapar?

Varsayılan olarak, Windows dosya uzantılarını gösterir. Bir süre için – Windows 7, 8 ve hatta 10 – bu doğru değildi, ancak neyse ki varsayılan ayarları değiştirdiler. Neyse ki, dosya uzantılarını göstermenin sadece daha yararlı değil, daha güvenli olduğunu düşündüğümüz için söyledik. Dosya uzantıları olmadan, incelediğiniz PDF dosyasının (örneğin) gerçekten bir PDF dosyası olup olmadığını ve bazı kötü amaçlı yürütülebilir dosya olup olmadığını söylemek zor olabilir.

Windows'ta dosya uzantıları size gösterilmiyorsa, tekrar açmak için yeterince kolaydır. Herhangi bir Dosya Gezgini penceresinde, Görünüm> Seçenekler> Klasörü değiştir ve arama seçeneklerine gitmeniz yeterlidir. Klasör Seçenekleri penceresinde, Görünüm sekmesinde, “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” onay kutusunu devre dışı bırakın.

İLGİLİ: Windows Dosya Uzantıları Nasıl Yapılır?

Dosya uzantıları, varsayılan olarak macOS'ta görünmez. Bunun sebebi, MacOS'un uzantıları, Windows'un yaptığı gibi kullanmamasıdır (ve bir sonraki bölümde daha fazla konuşacağız).

Yine de, macOS'un dosya uzantılarını gösterebilirsiniz, ve muhtemelen bunu yapmak kötü bir fikir değildir. Finder açıkken, Finder> Preferences> Advanced'e gidin ve “Tüm dosya adı uzantılarını göster” onay kutusunu etkinleştirin.

MacOS ve Linux Dosya Uzantıları Nasıl Kullanılır?

Bu nedenle, Windows'un hangi dosya türüyle uğraştığını ve dosyayı açtığınızda hangi uygulamanın kullanılacağını öğrenmek için dosya uzantılarını nasıl kullandığını konuştuk. Windows, readme.txt adlı bir dosyanın bu TXT dosya uzantısı nedeniyle bir metin dosyası olduğunu ve varsayılan metin düzenleyicinizle açmayı bildiğini bilir. Bu uzantıyı silin ve Windows artık dosyayla ne yapacağını bilmeyecek.

MacOS ve Linux hala dosya uzantıları kullanırken, Windows gibi onlara güvenmiyorlar. Bunun yerine, bir dosyanın ne olduğunu belirlemek için MIME türleri ve içerik oluşturucu kodları denen bir şey kullanırlar. Bu bilgi dosyanın başlığında saklanır ve hem macOS hem de Linux bu bilgileri hangi türden dosya ile uğraştığını belirlemek için kullanır.

Dosya uzantıları, gerçekten MacOS veya Linux üzerinde gerekli olmadığından, uzantı içermeyen geçerli bir dosyaya sahip olabilirsiniz, ancak OS, dosya üstbilgisinde bulunan dosya bilgileri nedeniyle dosyayı doğru programla açabilir.

Bu konuya daha fazla dalmayacağız, ancak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Linux ve macOS'un dosya uzantılarına neden gerek duymadığına dair kılavuzumuza göz atın.

İLGİLİ: MIME Türleri Açıklandı: Neden Linux ve Mac OS X Dosya Uzantıları Gerekmiyor

Bir dosyanın uzantısını değiştirirsem ne olur?

Bir önceki bölümde bahsettiğimizlere dayanarak, bir dosyanın uzantı türünü değiştirdiğinizde ne tür bir işletim sistemini kullandığınıza bağlı olarak değişir.

Windows'da, bir dosya uzantısını silerseniz, Windows artık bu dosya ile ne yapacağını bilmez. Dosyayı açmaya çalıştığınızda, Windows hangi uygulamayı kullanmak istediğinizi soracaktır. Bir uzantıyı değiştirirseniz — bir dosyayı “coolpic.jpg” den “coolpic.txt” olarak yeniden adlandırdığınızı söyleyin — Dosyalar dosyayı yeni uzantıyla ilişkili uygulamada açmaya çalışır ve bir hata iletisi alırsınız veya Açık, ama işe yaramaz bir dosya. Bu örnekte, Not Defteri (veya varsayılan metin düzenleyiciniz ne olursa olsun), “coolpic.txt” dosyanızı açmıştır, ancak bu sadece bir metin karmaşasıdır.

Bu nedenle, Windows bir dosyanın uzantısını değiştirmeye çalıştığınızda sizi uyarır ve işlemi onaylamanız gerekir.

MacOS kullanıyorsanız, benzer bir şey olur. Bir dosyanın uzantısını değiştirmeye çalışırsanız hala bir uyarı mesajı alırsınız.

Uzantıyı başka bir şeye değiştirirseniz, macOS dosyayı yeni uzantıyla ilişkili uygulamada açmaya çalışır. Ve bir hata mesajı veya bozuk bir dosya alırsınız — tıpkı Windows'da olduğu gibi.

Windows'tan farklı olan, bir dosyanın uzantısını macOS'ta (en azından Finder'da) silmeye çalışırsanız, macOS'un, dosyanın MIME türündeki verileri kullanarak, aynı uzantıyı hemen geri eklemesidir.

Aslında bir dosyanın türünü değiştirmek istiyorsanız – örneğin, bir görüntüyü JPG'den PNG biçimine değiştirmek istediğinizde, dosyayı gerçekten dönüştürebilen bir yazılım kullanmanız gerekir.

Dosya Açan Programı Nasıl Değiştirilir

Belirli bir dosya türünü açabilen bir uygulamayı her yüklediğinizde, bu uygulama ve dosya uzantısı işletim sisteminize kaydedilir. Aynı türde bir dosyayı açabilen birden fazla uygulamaya sahip olmak tamamen mümkündür. Bir uygulamayı tetikleyebilir ve ardından desteklenen tüm dosya türlerini yükleyebilirsiniz. Ya da, bağlam menüsünü açmak ve orada mevcut bir uygulamayı seçmek için bir dosyayı sağ tıklayabilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki resimde, Windows sistemimizde sağ tıklattığımız "coolpic.jpg" dosyasını açabilen bir dizi resim uygulamasının olduğunu görebilirsiniz.

Bununla birlikte, her uzantı ile ilişkilendirilmiş bir varsayılan uygulama da vardır. Bir dosyayı çift tıklattığınızda açılan uygulama, Windows'da da bir dosyayı sağ tıklattığınızda aldığınız listenin en üstünde görünen uygulamadır (yukarıdaki resimdeki IrfanView).

Ve bu varsayılan uygulamayı değiştirebilirsiniz. Ayarlar> Uygulamalar> Varsayılan Uygulamalar> Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçmeniz yeterlidir. İstediğinizi bulmak için (çok uzun) dosya türleri listesinde ilerleyin ve ardından değiştirmek için sağdaki ilgili uygulamaya tıklayın. Daha fazla bilgi için Windows'da varsayılan uygulamalarınızı ayarlamak için tam kılavuzumuza göz atın.

İLGİLİ: Başlangıç ​​Geek: Windows'ta Varsayılan Uygulamaları ve Dosya İlişkilerini Değiştirebileceğiniz 7 Yol

Aynı şeyi macOS'ta da yapabilirsiniz. Sadece değiştirmek istediğiniz türden bir dosya seçin ve ardından ana menüden Dosya> Bilgi Al'ı seçin. Açılan Bilgi penceresinde, "Birlikte Aç" bölümüne gidin ve yeni bir uygulama seçmek için açılır menüyü kullanın. Yeterince kolay.

İLGİLİ: Mac OS X'de bir Dosya Türü için Varsayılan Uygulamayı Değiştirme

İmaj Kredisi: CC0 Creative Commons / Pixabay