Bir Görüntüyü PNG Formatına Dönüştürme

PNG dosyaları, saydamlık ve solma gerektiren görüntüleri (logolar gibi) depolamak için mükemmel bir yoldur. Tüm bunları, herhangi bir renk arka planında orijinal görünümlerini korurken yaparlar. Resimlerinizi PNG formatına dönüştürebilmeniz için birkaç yoldan geçeceğiz.

PNG Dosyası Nedir?

PNG veya Taşınabilir Ağ Grafikleri, internet grafiklerinde tarayıcılarda saydamlığı destekleyebilmesi için kullanılan popüler bir görüntü biçimidir. İlk olarak 1990'larda özel bir sıkıştırma algoritması kullanan GIF'e açık bir alternatif olarak geliştirildi. PNG telif ücretsizdir.

PNG, sırasıyla GIF ve JPG gibi, hem 8 bit hem de 24 bit rengi destekler. Ayrıca, kayıpsız bir dosya olarak da kabul edilirler; bu, dosyayı kaç kez açıp kaydettiğinizden bağımsız olarak kalitelerinin düşmeyeceği anlamına gelir.

İLGİLİ: JPG, PNG ve GIF Arasındaki Fark Nedir?

Bir Görüntüyü PNG'ye Dönüştürme

PNG'nin JPG veya GIF gibi formatlara göre en önemli avantajlarından biri, PNG'nin 24 bit renk desteğiyle kayıpsız bir format olmasıdır. JPG’den dönüştürme yapıyorsanız, JPG’lerin kayıplı dosyalar olduğunu ve ilk sıkıştırma işlemlerinde bazı kalitelerini kaybedebileceğini göz önünde bulundurun. Ancak, PNG kayıpsız olduğundan, görüntüyü tekrar açtığınızda veya kaydettiğinizde dosyanız daha fazla kalitesini kaybetmez.

İLGİLİ: Kayıpsız Dosya Formatları Nedir ve Neden Kayıpları Kayıpsızlara Dönüştürmemelisiniz?

Bir görüntüyü PNG formatına dönüştürebilmenizin iki ana yolu vardır. Bilgisayarınızdaki bir resim görüntüleme programını ya da web üzerinde mevcut olan birçok dosya dönüştürme sitesinden birini kullanabilirsiniz.

Bir Görüntüyü Windows İle Dönüştürme

Çok fazla şey söylediğimizi biliyorum ve bunu duymaktan bıkmış olabilirsiniz, ancak IrfanView, Windows'taki en iyi, ücretsiz resim görüntüleme programlarından biridir. Dönemi. Çoğu editörde (Paint dahil) göstereceğimiz dönüşüm türünü aynı şekilde yapabilirsiniz, ancak buradaki örneğimizde IrfanView kullanacağız.

PNG'ye dönüştürmek istediğiniz görüntüyü Dosya> Aç'ı tıklatarak açın.

Resminize gidin ve ardından “Aç” ı tıklayın.

Dosya açıldıktan sonra, Dosya> Farklı Kaydet'i tıklayın.

Bir sonraki pencerede, açılır menü listesinden PNG'yi seçtiğinizden emin olun ve ardından “Kaydet” i tıklayın.

Varsayılan olarak, sıkıştırma oranı “En İyi” olarak ayarlanmıştır, ancak dosyanızın sıkıştırılması üzerinde biraz daha kontrol sahibi olmak istiyorsanız, Kaydetme Seçenekleri penceresinin kontrol etmesi gereken birkaç ekstra vardır. Sıkıştırma oranını değiştirmek dosyanın boyutunu belirler, sayı arttıkça, resminizi kaydederken daha az sıkıştırma kullanılır.

Mac ile Bir Görüntüyü Dönüştürme

Mac, görüntü dosyalarını görüntülemek yerine, daha fazlası için kullanabileceğiniz Preview ile önceden yüklenmiş olarak gelir. Dosyaları kırpma, yeniden boyutlandırma ve dönüştürme yeteneğine sahip mükemmel bir resim düzenleme programıdır.

Görüntüyü sağ tıklatarak ve ardından Birlikte Aç> Önizleme'yi seçerek Önizleme'de açın.

Önizleme'de, Dosya> Ver'e gidin.

Açılan pencerede, PNG'yi dosya formatı olarak seçtiğinizden emin olun. İsterseniz dosyayı yeniden adlandırın ve ardından “Kaydet” i tıklayın.

Bir Görüntüyü Çevrimiçi Dönüştürme

Masaüstü uygulaması yerine çevrimiçi dosya dönüştürme sitesi kullanmak istiyorsanız, Convertimage.net'ten başka bir yere bakmanıza gerek yok. Gizliliğinizi göz önünde bulundurarak, sadece PNG değil, resimlerin dönüştürülmesine adanmış bir sitedir. ConvertImage, dosyalarınızı 15 dakikadan daha uzun bir süre yayınlamaz veya saklamaz, işlemden sonra dosyalarından siler.

İlk önce, bir resmin kaydedilmesini istediğiniz çıktı biçimini seçin.

Ardından, “Resminizi Seçin” i tıklayın.

Dönüştürmek istediğiniz resme gidin ve ardından “Aç” ı tıklayın. Resimlerin maksimum 24.41 MB boyut sınırına sahip olduğunu unutmayın.

Şimdi tek yapmanız gereken kullanım koşullarını kabul etmek ve ardından “Bu Resmi Dönüştür” e tıklamak.

Bir sonraki sayfada, resminiz yüklenip dönüştürüldükten sonra “Resmi İndir” e tıklayın ve PNG'niz tarayıcınızın indirme klasörüne kaydedilir.

Bu kadar! Resimlerinizi başarıyla PNG formatına dönüştürdünüz.