Bir iPhone'dan PC'ye Nasıl Fotoğraf Aktarılır

Fotoğrafları ve videoları iPhone'dan bir Windows PC'ye aktarmak için herhangi bir özel yazılıma ihtiyacınız yoktur. ITunes'a bile ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey, şarj etmek için kullandığınız Lightning-to-USB kablosu.

Aslında, Apple'ın iTunes yazılımı, iPhone'unuzdaki fotoğrafları PC'nize kopyalamak için yerleşik bir yol bile içermiyor. Fotoğraf senkronizasyon özelliği var, ancak bu sadece PC'nizdeki fotoğrafları iPhone'unuza kopyalamak içindir.

Dosya Gezgini veya Windows Gezgini Kullan

Başlamak için iPhone veya iPad'inizi birlikte verilen Lightning-to-USB kablosunu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın. Bu, telefonunuzu şarj etmek için kullandığınız aynı kablodur.

İLGİLİ: Neden iPhone'unuz “Bu Bilgisayara Güven” İstemenizi İstedi (ve Yapmanız Gerekir)

Bilgisayarınıza ilk kez bağlandığınızda, bilgisayarınıza güvenmenizi (iTunes yüklüyse) veya fotoğraflarınıza ve videolarınıza (iTunes yüklemediyseniz) erişime izin vermenizi isteyen bir açılır pencere göreceksiniz. Bilgisayarınızın fotoğraflarınıza erişmesini sağlamak için “Güven” veya “İzin Ver” e dokunun. Bu açılır pencereyi görmeden önce iPhone'unuzun kilidini açmanız gerekebilir.

IPhone'unuz Windows 10'daki Dosya Gezgini'nde “Bu PC” altında veya Windows 7'de Windows Gezgini'nde “Bilgisayar” altında yeni bir cihaz olarak görünür. Buraya gidin ve çift tıklayın.

Bu PC veya Bilgisayar altında iPhone'u görmüyorsanız, iPhone'u fişten çekin, tekrar takın ve kilidi açık olduğundan emin olun.

İLGİLİ: Neden Her Kamera bir DCIM Klasörüne Fotoğraf Yazıyor?

IPhone cihazının içindeki “DCIM” klasörünü çift tıklayın. Fotoğraflarınız ve videolarınız 100APPLE klasöründe depolanır. Çok sayıda fotoğrafınız ve videonuz varsa, 101APPLE, 102APPLE ve benzeri adlı ek klasörleri görürsünüz. Fotoğrafları depolamak için iCloud kullanıyorsanız, 100Cloud, 101Cloud vb. Klasörleri de görürsünüz.

IPhone'unuzda göreceğiniz tek şey standart DCIM klasörüdür. IPhone'unuzdaki diğer dosyalara buradan erişemezsiniz.

Fotoğraflarınızı .JPG dosyaları, videoları .MOV dosyaları olarak ve ekran görüntülerini .PNG dosyaları olarak görürsünüz. Onları iPhone'unuzdan görebilmek için çift tıklayabilirsiniz. Ayrıca sürükle-bırak veya kopyala-yapıştır yöntemini kullanarak bunları PC'nize de kopyalayabilirsiniz.

DCIM klasöründeki bir öğeyi silerseniz, iPhone'unuzun depolama alanından kaldırılır.

IPhone'unuzdan her şeyi almak için, kopyalayıp yapıştırabilir veya DCIM klasörünün içindeki 100APPLE klasörünü (ve diğer klasörleri) sürükleyip bırakabilirsiniz. Ya da isterseniz tüm DCIM klasörünü kapabilirsiniz. Sadece telefonunuzda kalmasını istiyorsanız, öğeleri taşımak yerine kopyaladığınızdan emin olun.

İLGİLİ: HEIF (veya HEIC) Görüntü Biçimi nedir?

.HIEC dosya uzantısına sahip dosyalar görürseniz, bu iPhone'unuzun yeni HEIF görüntü formatını kullanarak fotoğraf çektiğini gösterir. Bu, iOS 11'deki varsayılan ayardır, ancak bu dosyaları Windows'ta görüntülemek için üçüncü taraf yazılımlara gereksiniminiz vardır.

Ancak, bu fotoğrafları daha uyumlu hale getirmek için iPhone'unuzda HEIF özelliğini devre dışı bırakmanız gerekmez. IPhone'unuzda Ayarlar> Fotoğraflar'a gidin, aşağı kaydırın ve ardından Mac veya PC'ye Aktar altında “Otomatik” düğmesine dokunun. IPhone'unuz bunları bir PC'ye aldığınızda otomatik olarak .JPEG dosyalarına dönüştürür.

Bunun yerine “Orijinalleri Sakla” yı seçerseniz, iPhone'unuz size orijinal .HEIC dosyalarını verecektir.

Fotoğrafları Windows Fotoğraflarıyla İçe Aktar (veya Diğer Uygulamalar)

Fotoğrafları bir dijital fotoğraf makinesinden veya USB aygıtından alabilen herhangi bir uygulama da bir iPhone veya iPad'den fotoğraf alabilir. IPhone bir DCIM klasörü ortaya çıkarır, bu yüzden PC'nizdeki diğer herhangi bir dijital fotoğraf makinesine benziyor. Windows dosya yöneticisini kullanırken olduğu gibi, bir Lightning-to-USB kablosuyla bağlamanız ve telefonunuzda “Trust” a dokunmanız yeterlidir.

Örneğin, Windows 10 ile birlikte gelen Fotoğraflar uygulamasını açabilir ve ardından kaygan bir içe aktarma deneyimi elde etmek için araç çubuğundaki “İçe Aktar” düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu şekilde içe aktardığınız fotoğraflar Resimler klasörünüze kaydedilir.

“Kameradan İçe Aktar” veya “USB'den İçe Aktar” işlevini sunan başka herhangi bir uygulama da iPhone'unuzla çalışmalıdır. Diğer birçok görüntü yönetimi ve fotoğrafçılık programı bu özelliği sunuyor.

Fotoğraflarınızı iCloud Fotoğraf Kitaplığı (veya Diğer Hizmetler) ile Senkronize Edin

IPhone'unuzu bir kabloyla PC'nize bağlamak istemiyorsanız, çevrimiçi fotoğraf senkronizasyon servislerini de kullanabilirsiniz. Bunlar sadece iPhone'unuzdan buluta fotoğraf yükleyemezler – bu fotoğrafları buluttan PC'nize de yüklerler. Çevrimiçi olarak saklanan bir kopya ve PC'nizde saklanan bir kopya ile sonuçlanacaksınız.

Örneğin, iCloud Photo Library uygulamasını iPhone'unuzda Ayarlar> Fotoğraflar'a gidip zaten etkin değilse “iCloud Photo Library” yi etkinleştirerek etkinleştirebilirsiniz. IPhone'unuz fotoğraflarınızı otomatik olarak Apple iCloud hesabınıza yükler.

Daha sonra Windows için iCloud yükleyebilir, Apple kimliğinizle oturum açabilir ve iCloud kontrol panelindeki “Fotoğraflar” özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Fotoğrafların PC'nizde nerede saklandığını kontrol etmek ve diğer ayarları yapmak için “Seçenekler” düğmesine tıklayın.

Çektiğiniz fotoğraflar otomatik olarak iCloud Photo Library'nize yüklenir ve iCloud yazılımı bir kopyasını otomatik olarak bilgisayarınıza yükler.

Fotoğrafları PC'nize senkronize etmek için kullanabileceğiniz tek uygulama bu değil. IPhone için Dropbox, Google Fotoğraflar ve Microsoft OneDrive uygulamaları, otomatik fotoğraf yükleme özellikleri sunar ve bu fotoğrafları Windows'a otomatik olarak indirmek için Windows için Dropbox, Google Backup and Sync ve OneDrive araçlarını kullanabilirsiniz.

Bu servislerle aslında bu klasörleri senkronize ettiğinizi unutmayın. Dolayısıyla, PC'nizdeki senkronize edilmiş bir klasörden bir şey silerseniz, telefonunuzda da silinir.

Image Kredi: Wachiwit / Shutterstock.com