Bir MMO veya MOBA Faresini Verimlilik İçin Kullanma

Corsair

MMO veya MOBA fareleri, çok sayıda düğme kullanan oyunlar için yapılmıştır. Bu fareler pratik olarak size ekstra bir klavye verir. Kısayol tuşları ve makrolar da dahil olmak üzere bu tuşları istediğiniz şekilde yeniden bağlayabilirsiniz.

Bu kılavuzda Corsair Scimitar'ı kullanacağız, çünkü ucuz (59,99 $) ve harika bir yazılımı var. Razer'ın NAGA Trinity'sine de (74.92 $) bayıldık, en iyi oyun farelerimizden biri. Aynı genel talimatlar, düğmelerini yeniden bağlayabildiğiniz sürece herhangi bir fare için çalışmalıdır.

Bu Fare Düğmeleri Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kutunun dışında, ekstra düğmelerin hemen sizin için yapabileceği pek bir şey yok; ihtiyaçlarınızı karşılamak için makroları kendiniz bağlamak zorundasınız. Zamanınızı boşa harcayan bir şey düşünmeye çalışın, hatta küçük şeyler. Çok büyük olması gerekmez – günde yüzlerce kez yaptığınız bir şeyden tasarruf edilen bir ya da iki, zaman içinde katlanır ve işinizi çok daha keskin hissettirir.

Örneğin, bir MacBook üzerinde çalışıyorum ve yerleşik izleme paneline ek olarak bir fare kullanmayı tercih ediyorum. MacOS'taki masaüstleri arasında geçiş yapmak trackpad ile kolaydır, ancak fareyi kullanırken bunu yapmak için Ctrl tuşunu basılı tutup sağ elimi kullanacak olan bir ok tuşuna basmam gerekir. Bu yüzden farenin numpadinde masaüstünü sola ve sağa 4 ve 5 olarak bağladım, bu da kolumu bu kadar hareket ettirmekten kurtarıyor. Daha küçük bir ölçekte, kısayol tuşu kombinasyonları kullanmak veya fareyle üst çubuğu tıklamak yerine, 1 ve 2'yi kullanarak sol ve sağ için Chrome sekmeleri (ve sekmeleri olan diğer uygulamalar) arasında ileri geri geçiş yapmak için de aynı işlemi yaparım.

Bu arada, Windows, macOS'ta olduğu gibi aynı tür sanal masaüstüne sahiptir, ancak kısayol tuşlarını bilmiyorsanız bile farketmemiş olabilirsiniz (Windows + Control + Ok Tuşları). Bunları fare düğmelerine bağlamak, Windows sanal masaüstlerinin kullanımını çok daha kolay hale getirir ve karmaşık pencereleri temizlemenize yardımcı olur.

Klavye kısayolu meraklıları hala yöntemleri ile yemin edecektir. Bazı uygulamalar için, her iki elin de klavyede olması, her yerde bir fare kullanmaktan çok daha hızlıdır; Ancak, modern bir sistemde, bir noktada bir fare kullanacaksınız. En iyi şekilde faydalanmak ve sizi yavaşlatmasına izin vermemek en iyisidir, özellikle de yine de düğmeleri çok olan bir fareniz varsa.

Farenizi Yapılandırma

Kurulum, sahip olduğunuz fareye ve yazılımına bağlı olacaktır, ancak çoğu fare üreticisinin yardımcı programları da benzer şeyler yapmanıza izin verecektir. Corsair'in Yardımcı Motoru tam güçlü makro desteği ve çoklu profiller sunan çok güçlü. Bir tuş kombinasyonuna basarak bir düğmeyi yapılandırabilirsiniz, böylece sahip olduğunuz seçenekler oldukça sınırsızdır.

Profil değiştirme, makroları diğer düğmelerin arkasına yerleştirmenize izin verdiğinden, oldukça kullanışlı bir özelliktir. Farklı profillere geçmek için 10, 11 ve 12 ayarlarım var ve ardından başka bir düğmeye basıldıktan sonra geri dönüyorum. Bu, henüz henüz doldurmadığım halde, makrolara sığması için bana 45 farklı yuva sunuyor. Farklı uygulamalar için farklı profilleri ve sayı tuşlarını etkilenmeyecek şekilde oyun oynamak için ayrı bir profil yapılandırabilirsiniz.

Corsair'in iCUE profili, fareye kaydeder; böylece aynı düğme düzeni, farklı bilgisayarlarda veya çift önyüklemeli sistemler için yararlı olan farklı işletim sistemlerinde devam eder.

Tonlarca makro kullanmak havalı olsa da, sol ve sağ ok tuşları gibi 1 ve 2 düğmelerini kullanmak kadar basit bir şey bile size günden güne bir ton zaman kazandırır. Sizin için neyin işe yaradığını bulun ve iş akışınızı bunun etrafında oluşturun.

Ek Yardımcı Programlar

Klavye kısayollarını yeniden birleştirerek ne kadarını yapabileceğinizi çok hızlı bir şekilde sınırlandıracaksınız. Neyse ki, gevşekliği almak için birkaç ekstra yardımcı program kurmak iş akışınızı büyük ölçüde iyileştirebilir.

  • AutoHotkey (Windows) – 45 yuvalanmış makronun fazla yüklendiğini düşünüyorsanız, makrolarınızın Turing-tamamlanmış olmasını sağlayın. AutoHotkey, kısayollar ve makrolar etrafında odaklanmış harika bir betik dilidir, ancak dil, tam bir programlama dili gibi daha uzun yıllar boyunca genişletildi. Döngüleri, kontrol yapılarını, dosyaları okuma ve yazma, fareyi hareket ettirme ve çalıştırılabilir dosyaları başlatma yeteneği vardır. Fare düğmelerinizi, AHK komut dosyalarını veya eylemlerini doğrudan başlatacak şekilde yapılandırabilirsiniz; bu, onu mevcut işlevsellik üzerine büyük bir yükseltme yapar.
  • BetterTouchTool (Mac) – MacOS'a özel, BetterTouchTool Mac'ler için AHK olmaya çalışır. Yine de kullanımı çok daha kolaydır ve çoklu dokunmatik izleme paneli hareketlerini yeniden bağlama, dokunmatik çubuğu ve hatta Siri Remote'u kişiselleştirme desteği sunar. AHK'nın gücü tam olarak olmasa da, macOS için çok iyi bir iş çıkarıyor.