Bir Monitörün Tepki Süresi Nedir ve Neden Önemlidir?

Alienware

Yeni bir monitör için alışveriş yaparken, birçok teknik özellikten haberdar olacaksınız. Ekran boyutu ve çözünürlük gibi şeyler oldukça açık olsa da, cevap vermeyen önemli bir faktör daha var: Tepki süresi. İşte nasıl çalışıyor.

Tepki süresi, monitörünüzün bir renkten diğerine geçmesi için geçen süredir. Genellikle bu, milisaniye cinsinden siyahtan beyaza tekrar siyaha gidilmesiyle ölçülür. Tipik bir LCD yanıt süresi on milisaniyenin (10 ms) altındadır, bazıları ise bir milisaniye kadar hızlıdır.

Bu istatistiği ölçmenin kesin yöntemi üzerinde anlaşmaya varılmıyor: bazı üreticiler, LCD'nin siyah beyaz veya siyah beyazdan siyaha giden paneli veya daha yaygın olarak “griden griye” anlamına geldiğini ifade ediyorlar. tam spektrum, ancak daha ince, daha zor gri değerleri başlar ve biter. Her durumda, daha düşük yenileme oranları daha iyidir, çünkü bulanıklık veya “gölgelenme” gibi görüntü sorunlarını azaltırlar.

The spec sheet for a Dell monitor. Note the difference between refresh rate and response time. Dell

Tepki süresi, monitörün yenileme hızıyla karıştırılmamalıdır. Benzer görünüyorlar, ancak yenileme hızı Hertz cinsinden ifade edilen bir ekranın her saniye yeni bir görüntü gösterme sayısıdır. Çoğu monitör 60 Hertz yenileme hızı kullanıyor, ancak bazıları daha da yükseliyor – daha yüksek. Buna karşılık, yanıt süresi için düşük daha iyidir.

Neden Düşük Tepki Süresi İstiyorsunuz?

Çoğu bilgisayar kullanıcısı, monitör veya ekran için verilen yanıt süresinin farkında bile olmaz, çünkü çoğu zaman önemli değildir. Web'de gezinmek, bir e-posta veya Word belgesi yazmak veya fotoğrafları düzenlemek için ekran değiştirme renkleriniz arasındaki gecikme o kadar hızlıdır ki, farkına bile varmayacaksınız. Modern bilgisayarlarda ve televizyonlarda bile video bile, genellikle izleyicinin farkına varacak kadar önemli bir gecikmeye sahip değildir.

Fast-paced multiplayer games like Street Fighter benefit from low response times. Steam

İstisna oyun oynamak. Oyuncular için her milisaniyenin bir önemi var – bir dövüş maçı kazanmak ve kaybetmek, uzun mesafeli bir keskin nişancı atışı yapmak veya bir yarış oyununda mükemmel çizgiyi elde etmek arasındaki fark aslında tek bir milisaniye olabilir. Bu nedenle, olası her rekabet avantajını arayan oyuncular için, 1 ila 5 milisaniye arasında düşük bir yenileme hızı, daha pahalı, oyun odaklı bir monitörün masrafına değer.

En Hızlı Hangi Türden Monitörler?

Dizüstü bilgisayarınız veya telefonunuz için, istisnalar olmasına rağmen, genellikle ekranda düşük bir yanıt süresi seçme şansınız yoktur. Ancak, oyun masaüstünüz için yeni bir monitör satın alıyorsanız, karşılayabileceğiniz en hızlı paneli isteyeceksiniz.

Yazma sırasında, bugün satılan monitörlerin% 99'unu kapsayan üç farklı LCD paneli vardır.

  • TN (Twisted Nematic) ekran panelleri : Ucuz, ancak genellikle düşük renk aralığına sahip. Bunlar yanıt süresi bakımından piyasadaki en hızlı ürünler arasında yer almaktadır ve oyun monitörleri genellikle daha hızlı olması için daha az renkli TN panelleri seçmektedir.
  • IPS (Düzlem İçi Geçiş) ekran panelleri : Daha pahalı ve daha doğru renklerle, IPS monitörleri grafik tasarımcıları, fotoğrafçılar, video editörleri ve doğru renklerin önemli olduğu herkes tarafından değerlenir. TN panellerine göre daha yüksek tepki sürelerine sahipler, bu nedenle nadiren “oyun” monitörü olarak pazarlanıyorlar.
  • VA (Vertical Alignment) ekran panelleri : TN'nin hızlı tepki süresini ve IPS'nin daha doğru, canlı rengini eşleştirmeye çalışan daha yeni bir tasarım. Orta seviye bir şeydir, ancak birçok oyun monitörü şimdi bir milisaniye kadar düşük bir yenileme hızına sahip VA panelleri ile üretilmiştir.

En hızlı oyunlara bile ayak uydurabilecek bir monitör istiyorsanız, bir TN veya VA ekran paneline sahip olun. IPS oyun monitörleri var, ancak nadir ve pahalılar ve hala alternatifler kadar hızlı değiller. Panel türünü genellikle monitörün teknik özelliklerinde çevrimiçi listedeki veya perakende mağazadaki kutuda bulabilirsiniz.

Hızlı Tepki Süresinin Dezavantajları Nelerdir?

Tepki süresini kısaltmak için, oyun izleyicileri genellikle bilgisayardan gelen sinyaller arasına giren daha karmaşık görüntü işlemlerinden ileri gelir. Bu, monitörün renk düzeltici kısımlarını, artırılmış parlaklığı, göz yorgunluğunu azaltan mavi ışık filtrelerini ve benzeri özellikleri içerir. Bir oyun monitörü seçip bunu mümkün olan en hızlı yanıt süresine ayarlarsanız, büyük olasılıkla düşük parlaklık ve açık renkler göreceksiniz.

Tepki Süresi Düşük Olan Bir Monitör Satın mı Almalısınız?

Buna değer mi? Pek çok oyun için, pek değil. Tek oyunculu modda oynuyorsanız ve yüzleşmeniz gereken tek düşman bir bilgisayardır; ara sıra bulanıklaştırma veya hayalet görüntü, bir oyun monitörü satın almak ve en hızlı moda ayarlamak için çektiğiniz estetik vurmaya değmeyebilir . Minecraft gibi daha gündelik oyunlar, çevrimiçi oynarken bile, bu aşırı düşük görüntü gecikmesinden faydalanmıyor.

Çevrimiçi konuşma: Çok oyunculu oyununuza olan bağlantı zayıfsa, bilgisayarınızın oyunun sunucusuna bilgi göndermesi ve bilgi alması için geçen süre muhtemelen yanıtlama süresinden çok daha yüksektir. 10 ms yanıt süresine sahip "yavaş" bir monitörde bile, oyununuz sunucuya 100 ms atıyorsa (saniyenin onda biri), görüntü gecikme sorunları zaferinizde belirleyici bir faktör olmayacak .

Gaming monitors have special low response time modes. Michael Crider

Ancak, hızlı bir internet bağlantınız varsa ve Fortnight , Overwatch , Rocket League veya Street Fighter gibi hızlı tempolu çok oyunculu oyunlar oynarsanız, yanınıza alabileceğiniz her bir milisaniyeyi elde etmek isteyeceksiniz. Aynısı oyun konsolları ve televizyonlar için de geçerlidir (çoğu, yanıt süresini azaltan bir “oyun modu” na sahiptir) ve bir bilgisayarı bilgisayar monitörünüze takarsanız doğru kalır.