Bir SIM Kart Nedir (Ve Sonrasında Ne Geliyor)?

Bir Abone Kimlik Modülü (SIM) kartı, telefonunuzun cep telefonu kuleleriyle iletişim kurmak için ihtiyaç duyduğu bilgileri depolayan modern cep telefonlarının çoğunda bir çiptir. SIM kartlar farklı boyutlarda gelir ve SIM kartı telefonunuzdan çıkarırsanız, internet üzerinden metin alamaz, arayamaz veya herhangi bir şeye erişemezsiniz.

SIM Kart Nedir?

İster inanın ister inanmayın, 1991'den bu yana SIM kartlar sahneye çıktılar. İlk olarak bir Finli cep telefonu şirketi için bir Alman üreticisi tarafından geliştirildi. Bugüne kadar milyarlarca SIM kart satıldı.

SIM kartlar, kart üzerindeki tanımlama ve güvenlik verilerini depolayan 193 ülkede telekomünikasyon standardı olan Global Mobil İletişim (GSM) ağlarına bağlanan telefonlar için zorunludur.

SIM kart, yıllar boyunca dört boyuttan geçen yerleşik kontaklar ve yarı iletkenlerden oluşan küçük bir akıllı karttır:

  • Tam Boyut (1FF veya 1 Form Faktörü) bir kredi kartının büyüklüğündeydi; 85,6 mm x 53,98 mm.
  • Mini-SIM (2FF), daha önce 1996'da kullanılan 25 mm x 15 mm boyutlarında daha küçüktür.
  • Mikro-SIM (3FF), 15 mm x 12 mm'lik ölçümlerle uzunlukta iyileştirmeler yaptı.
  • Nano-SIM (4FF) en yeni form ve 12,3 mm x 8,8 mm'dir.

Telefonlar küçüldükçe ve küçüldükçe, daha küçük bileşenlere olan ihtiyaç daha belirgin hale geldi. Bir kartın içindeki bir kartın boyutunun aynı boyutta olması gerçekçi değildi. Günümüzde, SIM kartlar söküldü, neredeyse tüm çevreleyen plastikleri çıkardı ve aslında sadece küçük bir çip.

Yeni nesil SIM teknolojisine Gömülü SIM (eSIM) denir. Cihazınızın devre kartına doğrudan lehimlenen, değiştirilemeyen bir yongadır ve müşterilerin cihazlarındaki e-SIM'i uzaktan etkinleştirmelerini sağlayan “Uzak SIM Sağlama” adlı bir şey içerir. Şu anda, Google'ın Pixel 2 ve Apple Watch 3 (bazı arabalarla birlikte), eSIM'leri kullanan tek gerçek tüketici teknolojisidir, ancak bunun hızlı bir şekilde değişmesi beklenmektedir.

SIM Kartta Neler Saklanıyor?

Bir SIM kart, taşıyıcının mobil ağındaki kartı tanımlayan 15 basamaklı bir numara olan Uluslararası Mobil Abone Kimliği (IMSI) numarasını saklar. IMSI, arama sürecinin önemli bir parçasıdır ve bir mobil cihazın bağlandığı ağı belirler.

IMSI ile birlikte, SIM'inizi GSM hücresel şebekesi ile doğrulamak için 128 bitlik bir değer doğrulama anahtarı (Ki) gönderilir. Ki, operatör tarafından atanır ve ağlarındaki bir veritabanında saklanır.

Bir SIM kart ayrıca, sahip olduğunuz SIM kartın bellek boyutuna bağlı olarak SMS mesajlarını ve 500 kişiye kadar isim ve telefon numaralarını kaydedebilir. Telefonları herhangi bir nedenden dolayı değiştirmek zorunda kalırsanız, kişilerinizi SIM karttan ağrısız bir şekilde aktarabilirsiniz.

Çoğu SIM kart, 64-128 KB depolama alanı içerir.

Bir SIM Nasıl Çalışır?

Temel olarak, bir SIM kart, telefonunuzun operatör ağına erişmek için kimlik bilgileri olarak hizmet eder. SIM bu bilgileri sakladığından, ağa erişmek için aynı operatörle veya kilitlenmemiş bir telefonla herhangi bir telefona atabilirsiniz.

İşte nasıl çalışır:

  1. Cihazınızı açtığınızda, IMSI'yı SIM'den alır ve ardından IMSI'yi erişim istemek için ağa aktarır.
  2. Operatör ağı, IMSI'nızın ve ilgili Ki'nin veritabanını arar.
  3. IMSI ve Ki'nizin doğrulandığını varsayarsak, operatör daha sonra rasgele bir sayı üretir, SRES_2'yi hesaplamak için GSM şifreleme algoritmasını kullanarak Ki'nizle imzalar ve yeni bir benzersiz sayı oluşturur.
  4. Ardından ağ, bu benzersiz numarayı cihaza geri gönderir ve ardından aynı algoritmada kullanmak üzere üçüncü bir numarayı oluşturmak için SIM'e iletir. Bu sayı daha sonra tekrar ağa aktarılır.
  5. Her iki numara da eşleşirse, SIM kart yasal kabul edilir ve ağa erişim izni verilir.

Dolayısıyla, telefonunuzu ekrana ayırırsanız, sabitleşirken SIM'inizi çıkartabilir ve yedek bir telefona yerleştirebilir ve yine de ağınızdan telefon aramalarına, metinlere ve verilere erişebilirsiniz.

İLGİLİ: Cep Telefonunuzun Kilidini Açmak (Yeni Bir Taşıyıcıya Getirebilirsiniz)

Güvenlik

Peki, telefonun çalınırsa ne olur? Birisi SIM kartınızı açıp başka bir telefona yapıştırabilir mi?

İyi evet.

Birisi bu kartı başka bir telefona koyabilir ve daha sonra arama yapmak için kullanır, bu da prim aramaları yapmak için kullanılırsa oldukça pahalı olabilir. Eğer SIM'iniz de iletişim veya diğer bilgileri içeriyorsa, buna da erişebilecekler. İyi haber şu ki, modern telefonların çoğu bu tür bilgileri SIM kartlarda saklamıyor.

Yine de, telefonunuz veya SIM kartınız çalınırsa yapmanız gereken ilk şey, hırsızlığı operatörünüze bildirmektir. Daha sonra bu SIM kartın kullanılmasını engelleyebilirler.

SIM kartınızı, telefonunuzdaki “SIM Kilidi” özelliğini kullanarak kendi PIN kodu ile de koruyabilirsiniz. Bu özellik SIM kartını bir PIN ile kilitler, böylece kart kilidi açılmadan kullanılamaz. Bu özelliği telefonunuzu kullanarak ayarlamanıza rağmen, PIN SIM kartın kendisine bağlanır. Hem Android hem de iPhone, saygın ayarlar menüsünde bu özelliğe sahiptir.

Aktif olarak kullanılan çok sayıda SIM kartla, bunlar sadece dünyada en çok kullanılan güvenlik jetonu olabilir. Telefon numaranızın iki faktörlü kimlik doğrulamasının anahtarı olmasıyla, bilgisayar korsanları her zaman telefon numaranızı bekletmenin yollarını bulmaya çalışırlar. Böylece e-postalarınızın, sosyal medya hesabınızın ve hatta banka hesabınızın kontrolünü ele geçirebilirler. Bunu yapmak için, numaranıza bağlı olan her şeyi üstlenmelerini sağlayan “SIM swapping” adında bir yöntem kullanırlar. Cep telefonu sağlayıcınızı arayarak ve kendin gibi davranarak, temsilcisini, onlara tam bir kontrole sahip olmak için yeni bir SIM kart göndermeyi kandırdılar.

İLGİLİ: Bir SIM Kart Nedir (Ve Sonraki Ne Geliyor)?

Bu teknikle nasıl savaşıyorsunuz? Tabii başka bir PIN ile. Bu sefer, yalnızca operatörünüzü arayın ve hesabınıza bir güvenlik PIN'i eklemelerini isteyin. Bu şekilde, hesap değişiklikleri yapmak için kendileriyle konuşanlar (sizin dahil) önce PIN numarasını vermelidir.

Resim Kredisi: fortton / Shutterstock